Blog IT, Blog Marketing

KataOS nowy system operacyjny od Google

KataOS nowy system operacyjny od Google

Joanna Wasiak , 09.11.2022 r.

Google właśnie ogłosiło swój najnowszy projekt – system KataOS. Czy skończy jak inne produkty, na cmentarzysku nieużywanych i niedopracowanych projektów? A może będzie przełomową rewolucją? W tym artykule dowiesz się, jaka idea kryje się za nowinką Google’a, znaną tez jako Project Sparrow.

KataOS – właściwości

To nowoczesny system, który miałby być instalowany na urządzeniach wykorzystujących IoT z aplikacjami wykorzystującymi Machine Learning. Pomysł na nowy bezpieczny system powstał na podstawie niedostosowanych poziomów bezpieczeństwa, które obecnie są oferowane w systemach na urządzeniach z Internetem Rzeczy. Nowy system ma być przede wszystkim bezpieczny.

Na czym ma polegać rewolucyjność i innowacyjność systemu KataOS? Zamiast tradycyjnego jądra opartego na systemie Linux, wykorzystano tutaj mikrokernel seL4, którego twórcy (jest rozwijany przez fundację) deklarują, że to pierwszy mikroelement, za którego bezpieczeństwo odpowiada dowód matematyczny.

KataOS – komponenty

W systemie KataOS wykorzystano framweork CAmKES, dzięki któremu instalowane aplikacje nie są w stanie w żaden sposób zagrozić bezpieczeństwu jądra. Cały kod implementacji, frameworki i modyfikacje jądra systemowego zostały zaprojektowane w języku programowania Rust. Część kodu źródłowego można zobaczyć na GitHubie, docelowo system kataOS będzie open source.

Fragment udostępnionego przez Google kodu KataOS sugeruje wybór architektury ARM, ale docelowo będzie mógł być również dostępny na systemach wykorzystujących model architektury RISC-V. Czy rzeczywiście nowy przełomowy system oparty na seL4 ma szansę wywołać prawdziwą rewolucję na rynku IoT? Pozostaje uważnie śledzić rozwój wydarzeń! Na pewno idea KataOS brzmi imponująco. Oby był równie imponującym rozwiązaniem dotychczasowych problemów z bezpieczeństwem jądra systemowego w urządzeniach wykorzystujących SI.

Być może KataOS sprawi, że Rust zacznie być jeszcze chętniej wykorzystywany w najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych związanych z IoT.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej