Intrnet Wszechrzeczy, czyli IoT to temat na topie. Czym jest IoT? To nic innego, jak autonomiczna sieć, w której połączone urządzenia komunikują się ze sobą za pomocą wbudowanych sensorów, zbierają dane, analizują je i wykonują określone czynności. Co może być IoT? Wiele przykładów znasz z codziennego życia: pulsoksymetr, popularne Mi bandy, samojeżdżące autobusy i samochody, czy system inteligentnego zarządzania miastem. Wszystko to składa się na IoT. Rozwój IoT nie byłby możliwy bez doświadczonych specjalistów – kim jest Embedded Software Engineer? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu
- Co musisz wiedzieć o IoT, zanim zdecydujesz się aplikować na stanowisko Embedded Software Engineera?
- Co trzeba umieć, by zostać Embedded Software Engineerem?
- Ile możesz zarobić jako Embedded Software Engineer?
Co musisz wiedzieć o IoT, zanim zdecydujesz się aplikować na stanowisko Embedded Software Engineera?
IoT będzie się rozwijać dynamicznie. McKinsey Global Institute wycenia minimalną wartość rynku IoT na świecie w 2025 roku na przynajmniej 4 miliardy dolarów, optymistyczne estymacje mówią o wzroście nawet do 11 miliardów. Do tego czasu do sieci ma być podłączonych między 34 a 50 miliardów urządzeń. To oznacza wzmożone zapotrzebowanie na Embedded Sotfware Egnineerów, którzy będą odpowiedzialni za programowanie urządzeń, które będą zbierać i analizować dane i efektywnie dostosowywać do nich swoją funkcję – tak jest w przypadku inteligentnego zarządzania ruchem drogowym – światła dostosowują swoją częstotliwość zmian do aktualnego ruchu na drodze.
Co trzeba umieć, by zostać Embedded Software Engineerem?
Trzeba mieć doświadczenie z mikrokontrolerami, nawet w formie hobby np. wykorzystanie możliwości Raspberry Pi w stworzeniu systemu Smart Home. Oczywiście, trzeba także znać przynajmniej podstawy programowania w języku C/C++, Assembler lub Python, bo na nich opierają się projekty związane z IoT. Trzeba być elastycznym i analitycznym jednocześnie. To, co jest cenną umiejętnością programistów oprogramowania systemów wbudowanych, to:
- elastyczność;
- analityczne myślenie oraz umiejętność wyciągania wniosków;
- zrozumienie i świadomość potrzeb użytkownika końcowego, czyli klienta;
- samozaparcie i chęć do ciągłej nauki;
- angielski na poziomie przynajmniej C1;
- umiejętność pracy zespołowej oraz gotowość do podejmowania nowych wyzwań.
Ile możesz zarobić jako Embedded Software Engineer?
Nie ma co się oszukiwać, stawki są atrakcyjne, bo na rynku IT wciąż brakuje specjalistów oprogramowania systemów wbudowanych. Jako Embedded Software Engineer możesz zarobić nawet 15.000 zł netto i więcej. Poza programistami zajmującymi się IoT, na rynku jest również zapotrzebowanie na testerów takiego oprogramowania oraz analityków. To sprawia, że IoT jest ciekawą ścieżką kariery, która sukcesywnie będzie się rozwijać, a już niebawem niemal w każdej większej firmie będzie potrzebny Embededed Software Engineer. Jeśli czujesz, że to wyzwanie dla Ciebie i chcesz zmienić świat z IoT, nie wahaj się złożyć swojej aplikacji lub zacząć nauki programowania właśnie od C++ czy Pythona. Świat IoT i jego nieograniczone możliwości stoją przed Tobą otworem!