Czym jest Flutter i czy warto się go uczyć? Flutter wprowadził Google w 2018 r. To narzędzie, które pozwala na tworzenie aplikacji na praca iOS i Androida przy wykorzystaniu jednej, wspólnej bazy kodu źródłowego. Co więcej, dzięki zaangażowanej społeczności wokół Fluttera, to narzędzie na szansę wejść na mocną pozycję na rynku m-commerce. Czy i kiedy warto się go uczyć?
- Z czego składa się Flutter?
- Główne zalety Fluttera
- Flutter Developer – czy to się opłaca?
Z czego składa się Flutter?
Flutter jest narzędziem międzyplatformowym, które składa się z frameworku zapewniającego prawidłowe działanie aplikacji oraz pakiet SDK, który jest potrzebny do projektowania aplikacji mobilnych. Flutter korzysta ze stworzonego przez Google Języki programowania Dart, który ma funkcję przełożenia napisanego w nim kodu źródłowego na natywny kod maszynowy dla ARM oraz x86, dzięki czemu kod może być szkieletem architektury aplikacji w Flutterze.
Główne zalety Fluttera
Do głównych zalet Fluttera zalicza się:
- łatwiejsze i szybsze tworzenie aplikacji mobilnych na Androida i iOS dzięki połączonemu kodowi źródłowemu i jednemu językowi programowania, którym jest Darth zamiast dwóch różnych – Javy i Swift;
- łatwość obsługi narzędzia nawet dla początkujących developerów;
- niższe koszty produkcji aplikacji;
- dzięki wbudowanej funkcji Hot Reload możliwe jest wprowadzanie zmian przy włączonej aplikacji i szybkie wyłapywanie ewentualnych nieprawidłowości;
- nauka Darta jest łatwa nawet dla początkujących programistów, a materiały do nauki są nieodpłatne;
- szeroka gama dostępnych widgetów – biblioteka Fluttera umożliwia dostęp do widgetów, takich jak: struktura menu, buttony, fonty i schematy układów;
- Flutter umożliwia tworzenie animacji.
Do wad można zaliczyć niestabilność wtyczek, ze względu na to, że część z nich tworzą specjaliści Google, ale część tworzy sama społeczność wokół Fluttera i mogą być wśród nich wtyczki słabej jakości. Kolejną wadą Fluttera, o której warto wspomnieć, może być ograniczona wydajność związana z osadzaniem widoków natywnych. Społeczność jednak ciągle rozwija i udoskonala to narzędzie, które ma szanse podbić rynek m-commerce.
Flutter Developer – czy to się opłaca?
Jako Flutter Developer, w zależności od zaawansowania, możesz zarobić średnio od 17000-25000 zł netto (B2B). Coraz więcej chętnych, którzy znają Java Script, przerzuca się na programowanie w języku Dart, który językiem programowania obiektowego, skoncentrowanym na rozwoju Front-Endu. Składnia Dart jest podobna do JS, a przy tym prosta do nauki. W przyszłości na pewno Flutter będzie miał swój moment, właśnie ze względu na swoją wieloplatformowość, która pozwala na jednoczesne tworzenie aplikacji na Androida i iOSa, bez konieczności stosowania różnych kodów źródłowych.
Potencjał Fluttera docenił właściciel Aliexpress, który stworzył za pomocą kodu źródłowego aplikację na oba środowiska (iOS i Android). Dziś z aplikacji Aliexpress korzysta już ponad 50 mln użytkowników. Czy warto postawić na naukę Fluttera? Zdecydowanie! To narzędzie kryje w sobie potencjał, którego szkoda nie wykorzystać!