Blog IT, Blog Marketing

Flutter. Czym jest i czy warto się go uczyć?

Flutter. Czym jest i czy warto się go uczyć?

Joanna Wasiak , 28.09.2022 r.

Czym jest Flutter i czy warto się go uczyć? Flutter wprowadził Google w 2018 r. To narzędzie, które pozwala na tworzenie aplikacji na praca iOS i Androida przy wykorzystaniu jednej, wspólnej bazy kodu źródłowego. Co więcej, dzięki zaangażowanej społeczności wokół Fluttera, to narzędzie na szansę wejść na mocną pozycję na rynku m-commerce. Czy i kiedy warto się go uczyć?

 • Z czego składa się Flutter?
 • Główne zalety Fluttera
 • Flutter Developer – czy to się opłaca?

Z czego składa się Flutter?

Flutter jest narzędziem międzyplatformowym, które składa się z frameworku zapewniającego prawidłowe działanie aplikacji oraz pakiet SDK, który jest potrzebny do projektowania aplikacji mobilnych. Flutter korzysta ze stworzonego przez Google Języki programowania Dart, który ma funkcję przełożenia napisanego w nim kodu źródłowego na natywny kod maszynowy dla ARM oraz x86, dzięki czemu kod może być szkieletem architektury aplikacji w Flutterze.

Główne zalety Fluttera

Do głównych zalet Fluttera zalicza się:

  łatwiejsze i szybsze tworzenie aplikacji mobilnych na Androida i iOS dzięki połączonemu kodowi źródłowemu i jednemu językowi programowania, którym jest Darth zamiast dwóch różnych – Javy i Swift;
 • łatwość obsługi narzędzia nawet dla początkujących developerów;
 • niższe koszty produkcji aplikacji;
 • dzięki wbudowanej funkcji Hot Reload możliwe jest wprowadzanie zmian przy włączonej aplikacji i szybkie wyłapywanie ewentualnych nieprawidłowości;
 • nauka Darta jest łatwa nawet dla początkujących programistów, a materiały do nauki są nieodpłatne;
 • szeroka gama dostępnych widgetów – biblioteka Fluttera umożliwia dostęp do widgetów, takich jak: struktura menu, buttony, fonty i schematy układów;
 • Flutter umożliwia tworzenie animacji.

Do wad można zaliczyć niestabilność wtyczek, ze względu na to, że część z nich tworzą specjaliści Google, ale część tworzy sama społeczność wokół Fluttera i mogą być wśród nich wtyczki słabej jakości. Kolejną wadą Fluttera, o której warto wspomnieć, może być ograniczona wydajność związana z osadzaniem widoków natywnych. Społeczność jednak ciągle rozwija i udoskonala to narzędzie, które ma szanse podbić rynek m-commerce.

Flutter Developer – czy to się opłaca?

Jako Flutter Developer, w zależności od zaawansowania, możesz zarobić średnio od 17000-25000 zł netto (B2B). Coraz więcej chętnych, którzy znają Java Script, przerzuca się na programowanie w języku Dart, który językiem programowania obiektowego, skoncentrowanym na rozwoju Front-Endu. Składnia Dart jest podobna do JS, a przy tym prosta do nauki. W przyszłości na pewno Flutter będzie miał swój moment, właśnie ze względu na swoją wieloplatformowość, która pozwala na jednoczesne tworzenie aplikacji na Androida i iOSa, bez konieczności stosowania różnych kodów źródłowych.

Potencjał Fluttera docenił właściciel Aliexpress, który stworzył za pomocą kodu źródłowego aplikację na oba środowiska (iOS i Android). Dziś z aplikacji Aliexpress korzysta już ponad 50 mln użytkowników. Czy warto postawić na naukę Fluttera? Zdecydowanie! To narzędzie kryje w sobie potencjał, którego szkoda nie wykorzystać!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej