Blog IT, Blog Marketing

Jak napisać CV programisty, by dostać wymarzoną pracę?

Jak napisać CV programisty, by dostać wymarzoną pracę?

Joanna Wasiak , 07.09.2022 r.

Jakie powinno być CV programisty, aby bez problemu dostać wymarzoną posadę? Przede wszystkim – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo każda firma wymaga innych umiejętności i kompetencji od konkretnego kandydata. Na szczęście, rekruterzy wiedzą, jak powinno wyglądać CV, które wygra rekrutację i można wyciągnąć z niego kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci dopracować swoją aplikację, niezależnie od poziomu, a którym jesteś.

Kilka wskazówek, o których warto pamiętać, ubiegając się o posadę programisty to:

  • Jak napisać CV programisty, by dostać wymarzoną pracę?
  • Przygotuj podwójne CV po polsku i po angielsku
  • Twoje CV ma więcej niż stronę A4? Pochwal się doświadczeniem!
  • Określ poziom Twojej znajomości umiejętności technicznych
  • Zdjęcie w CV kluczem do sukcesu? Niekoniecznie
  • Czy osoba po 40 może składać CV do IT?
  • Pamiętaj o potwierdzeniu swoich umiejętności
  • Nie pomijaj sekcji zainteresowania
  • Kreatywne portfolio

1. Przygotuj podwójne CV po polsku i po angielsku

Przygotuj CV po polsku i CV po angielsku. Nawet jeśli aplikujesz po polskiej firmy IT, możesz trafić do międzynarodowego zespołu lub pracować z międzynarodowymi klientami. Niewiele jest takich sytuacji, zwłaszcza na rynku pracy IT, żeby CV po polsku było częściej wymagane niż CV po angielsku. Pamiętaj o regularnych aktualizacjach obu dokumentów. W Resume zazwyczaj podawane są dokładnie te same informacje, więc wystarczy, że przetłumaczysz je z polskiego CV.

2. Twoje CV ma więcej niż stronę A4? Pochwal się doświadczeniem!

Twoje CV jest opowieścią o Twoim doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach, jakie nabyłeś na zawodowej ścieżce. Ten szkodliwy i niestety wciąż powielany mit o tym, jakoby CV miało mieć jedną stronę A4, szkodzi Twojej dalszej karierze. Jeśli pominiesz niektóre sekcje, pilnując ilości określonej do jednej strony, możesz nie wpisać najbardziej istotnych informacji z perspektywy przyszłego pracodawcy. A jeśli CV nie spełnia wymagań, nie bierze się go pod uwagę w procesie rekrutacji. Zamiast ograniczenia, przejrzyj dokładnie profil pracodawcy na LinkedIn i w sieci. Zastanów się, czy Twój dokument potwierdza Twoje umiejętności i kompetencje, których szuka – jeśli tak, śmiało, wyślij aplikację.

3. Określ poziom Twojej znajomości umiejętności technicznych

Określenie poziomu znajomości Twoich umiejętności technicznych jest kluczowe, by dobrze wypaść w rekrutacji. Nie wystarczy zaznaczyć poziom zaawansowania gwiazdką, cyferką, czy krzyżykiem, bo to niewiele mówi rekruterom. Jeśli piszesz, że znasz [url=/praca-w-it/k/java&titltofurl=Praca Java]Javę[/url], napisz w jakim poziomie: początkującym, zaawansowanym czy średniozaawansowanym. Co więcej, pamiętaj też, by przy opisywaniu stanowiska dodać choćby linijkę o tym, w jakiej technologii pracowałeś na konkretnym stanowisku.

Solution Engineer - Data Center Technologies 20000 - 24000 PLN

Ulm
Aplikuj

Customer Support Engineer 15000 - 22000 PLN

Ulm
Aplikuj

4. Zdjęcie w CV kluczem do sukcesu? Niekoniecznie

Czy musisz mieć zdjęcie w CV, żeby rekruter zwrócił na nie uwagę? Niekoniecznie. To nie zdjęcie przesądza ao tym, że kandydat zostaje wybrany do udziału w procesie rekrutacyjnym, ale jego dopasowanie do profilu określonego przez pracodawcę. Zdjęcie jest dodatkiem, nie jest też zawsze aktualne, dlatego nie musisz go mieć, chyba że czujesz taką potrzebę. Dużo ważniejsze są umiejętności, kompetencje i doświadczenie.

5. Czy osoba po 40 może składać CV do IT?

Tak! Jak najbardziej, nawet jako początkujący programista, Twoje umiejętności nabyte w innej branży mogą być potrzebne i przydatne w pracy zespołowej. Nie rezygnuj z przebranżowienia, jeśli czujesz, że to jest właśnie dla Ciebie – nie wahaj się! Jeśli klient, z którym pracuje Twój potencjalny zespół, będzie miał wiek zbliżony do Twojego, to nie tylko się porozumiecie, ale być może uda Ci się wynegocjować korzystniejsze warunki projektowe dla obu stron?

6. Pamiętaj o potwierdzeniu swoich umiejętności

W jaki sposób można potwierdzić umiejętności techniczne wpisane do CV? Certyfikatami! Brałeś udział w jakimś projekcie, który wymagał dodatkowego przeszkolenia w konkretnej technologii? Pochwal się tym! Im bardziej rzeczowy i konkretny będzie opis Twojego doświadczenia zawodowego, tym Twoje szanse na wymarzoną pracę wzrosną. Dołącz do CV informację o posiadanych certyfikatach i ukończonych szkoleniach.

7. Nie pomijaj sekcji zainteresowania

Zainteresowania są bardzo ważne – to właśnie one mówią o tym, jakim jesteś człowiekiem, skąd wzięła się Twoja pasja, czy jesteś osobą, która nie boi się wyjścia poza schematy i potrafi znajdować kreatywne rozwiązania. Wbrew pozorom, można z nich wiele wyczytać, również to, czy dzięki nim osoba ubiegająca się o stanowisko programisty podoła wymaganiom i odnajdzie się w tej roli.

8. Kreatywne portfolio

Jeśli chcesz, możesz dołączyć do CV po polsku i CV po angielsku kreatywne portfolio, które stworzysz w języku programowania, w którym czujesz się jak ryba w wodzie. Pamiętaj, że taka opcja nie jest obowiązkowa, ale będzie ciekawym i zaskakującym dodatkiem do aplikacji, która sprawi, że Twoje CV przyciągnie uwagę rekruterów, a może nawet wygra cały proces rekrutacyjny.

Trzymamy kciuki za Twoje CV programisty i czekamy na Ciebie w TeamQuest!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej