Blog IT, Blog Marketing

Frontend Developer. Wymagania pracodawców w 2022

Frontend Developer. Wymagania pracodawców w 2022

Joanna Wasiak , 20.07.2022 r.

Frontend Developer to jedno z tych stanowisk pracy IT, na które zawsze będzie ogromne zapotrzebowanie. Nie zmienia to faktu, że wymagania, które stoją przed osobą ubiegającą się o takie stanowisko pracy, zmieniają się co jakiś czas. Jakie są aktualne wymagania na Frontend Developera? Przeczytasz w dzisiejszym artykule. Warto, byś odświeżył sobie tę wiedzę, zanim wyślesz swoją aplikację do rekruterów.

  • Kim jest Frontend Developer?
  • Dotychczasowe wymagania na stanowisko programisty Frontend
  • Wymagania pracodawców IT dla Frontend Developera w 2022
  • Umiejętności miękkie, które ułatwią Ci pracę jako programista Frontend

Kim jest Frontend Developer?

Praca Frontend Developera polega na projektowaniu aplikacji webowych i stron www z perspektywy użytkownika, a więc design strony, menu nawigacyjne i wszystkie elementy, z którymi konkretny użytkownik może wejść w interakcję. Frontend Developerzy często współpracują z UX/UI Designerami, ale bywa i tak, ze sami muszą wejść w tę rolę, by odpowiednio dostosować interfejs użytkownika do wymagań klienta.

B2B Sales Representative

Warszawa
Aplikuj

Dotychczasowe wymagania na stanowisko programisty Frontend

Jak wyglądały dotychczasowe must-have Frontend Developera, by mógł wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej? Podstawą umiejętności technicznych programisty Frontend jest HTML i CSS. Jeśli nie czujesz się swobodnie w projektowaniu stron www, czy interfejsów użytkownika, nie ma opcji, byś odnalazł się we frontendzie. Co więcej, nie wystarczą podstawy i pobieżna znajomość, ale by zostać programistą, który projektuje aplikacje i strony www, konieczna jest praktyka, którą potwierdzi Twoje portfolio.

Kolejnym obowiązkowym wymaganiem, jakie pracodawcy stawiają przed Frontendowcami, jest biegła znajomość Java Script, w którym pisze się kod aplikacji i stron www. Tego nie da się obejść, bo to podstawowy język programowania, którego programista Frontend używa w codziennej pracy. Przejdźmy teraz do tego, co się zmieniło w wymaganiach pracodawców sektora IT.

Wymagania pracodawców IT dla Frontend Developera w 2022

Obecne wymagania pracodawców IT względem programistów Frontend znacząco wzrosły. Wraz z dynamicznym rozwojem nowych frameworków – Angulara, Vue lub Reacta, z naciskiem na Vue, którego potencjał coraz bardziej i intensywniej się rozwija. Oprócz tego przyda się również dobra znajomość Reduxa, czy Ajaxa oraz API. Choć wydaje się, że jest tego całkiem sporo, zwłaszcza dla osoby początkującej (po zmianie branży), to jednak za najłatwiejszy obecnie framework do nauki uważa się Vue i to właśnie on jest polecany wszystkim którzy do tej pory nie mieli styczności z frontendem i dopiero chcą zasilić tę ścieżkę programistyczną swoimi umiejętnościami.

Umiejętności miękkie, które ułatwią Ci pracę jako programista Frontend

Jakie umiejętności miękkie powinien mieć programista Frontend? Kreatywne podejście do rozwiązywania wyzwań związanych z projektowaniem kodu aplikacji lub stron internetowych, duża motywacja do nauki – szybkie i skuteczne przyswajanie wiedzy będzie decydujące zwłaszcza dla początkujących programistów. Ze względu na to, że programista Frontend często w małych firmach jest jednocześnie grafikiem i UX/UI Designerem, przyda się znajomość najnowszych trendów związanych z UX/UI oraz pewien zmysł estetyczny, dzięki któremu można łatwo zbudować czytelną i kreatywną stronę lub aplikacji.

Jesteś odporny na presję, potrafisz zgrać się z zespołem i szybko wymyślić efektywny sposób rozwiązania problemu? Świetnie! Te cechy i umiejętności miękkie w połączeniu z dobrymi umiejętnościami technicznymi sprawią, że szybko staniesz się atrakcyjnym pracownikiem dla rekruterów i zauważysz ich wzmożone zainteresowanie.

Chociaż o Frontendowców pracodawcy toczą między sobą walki o każdego specjalistę (prześcigają się w wysokości wynagrodzenia lub atrakcyjności benefitów) wciąż brakuje ich na rynku IT. Często brakuje osób, które nie są początkujące, ale mają 4-10 lat doświadczenia i potrafią się odnaleźć w pracy projektowej. Niestety, takich pracowników jest niewiele, dlatego często firmy decydują się na zatrudnienie juniora, którego można wyszkolić na specjalistę.

Czy warto śledzić zmiany, jakie dzieją się w branży i szybko na nie reagować? Zdecydowanie! Obecnie niekwestionowanym wymaganiem wobec pracowników ubiegających się o stanowisko programisty Frontend jest dobra znajomość przynajmniej jednego z trzech frameworków: Angulara, Reacta lub Vue. Co zmieni się w przyszłości? Śledź najnowsze trendy i bądź zawsze na bieżąco!

Kierownik Działu Spedycji Międzynarodowej

Cała Polska
Aplikuj

Key Account Manager 6500 - 8500 PLN

Warszawa
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej