Blog IT, Blog Marketing

7 zawodów przyszłości w IT. W jakim kierunku warto się rozwijać?

7 zawodów przyszłości w IT. W jakim kierunku warto się rozwijać?

Joanna Wasiak , 24.06.2022 r.

Branża IT cieszy się niegasnącym zainteresowaniem od lat i nic nie wskazuje na to, żeby w przeciągu kolejnych lat sytuacja uległa zmianie. Atrakcyjne stawki, możliwość pracy zdalnej oraz stosunkowo niski próg wejścia spowodowany rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów IT – to tylko kilka zalet, które działają jak magnes. Zmieniając branżę, często spotyka się brak konkretnej wiedzy, w którym kierunku warto się rozwijać oraz jakie zawody będą poszukiwane w przyszłości. W tym artykule poznasz zawody, które są i będą najbardziej poszukiwane w branży IT.

Wymienione zawody to:

 • Analityk Big Data/Machine Learning
 • UX/UI Designer
 • Product Owner
 • Specjalista od cyberbezpieczeństwa
 • Front-end Developer (Frameworki)
 • Programista Blockchain
 • AR/VR Developer

1. Analityk Big Data/Machine Learning

Praca z analizą danych oraz algorytmami uczenia maszynowego to zdecydowanie dwa kierunki, które kryją w sobie olbrzymi potencjał na rozwój. Intensywny rozwój technologii chmurowej sprawił, że coraz więcej firm zaczęło gromadzić ogromną ilość danych wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki dokładnej analizie takich danych można np. dokładnie poznać konkretne zachowania klientów odwiedzających sklepy internetowe i na tej podstawie zmodyfikować swoje produkty i usługi w taki sposób, by odnotować wzrost sprzedaży.

Big Data jest chętnie wykorzystywane w e-commerce w systemach subskrypcyjnych. Data Scientist to osoba, która odpowiada za zbieranie, analizę i wizualizację danych, a także za opracowanie specjalnych algorytmów z wykorzystaniem Machine Learning do wykonywania automatycznych procesów analizy ogromnej ilości danych. Jak wyglądają zarobki na takim stanowisku?

Senior Data Analysts może zarobić nawet 20.000 zł, a osoba początkująca na stanowisku juniora – 10.000 zł, w zależności od wielkości firmy lub software house’u i projektu, jaki będą rozwijać.

Specjalista ds. Sprzedaży

Gdańsk
Aplikuj

Sales Specialist

Błonie
Aplikuj

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Senior PHP Developer

Praca zdalna
Aplikuj

B2B Sales Representative

Warszawa
Aplikuj

2. UX/UI Designer

Jeśli chcesz przyciągnąć potencjalnych klientów na swoją stronę internetową, zapomnij o designie z lat 90.! Obecne trendy mocno stawiają na czytelność, przejrzystość i dobry UX Writing, czyli komunikaty do użytkownika, ułatwiające nawigację na stronie. UX Design idzie w parze z UX Writingiem, a razem tworzą spójną, przejrzystą kompozycję, która przyciąga uwagę i buduje mocny obraz nowoczesnej marki. Dlaczego UX/UI Designerzy są mocno pożądanym zawodem w 2022?

W dobie pandemii wielu przedsiębiorców musiało zrezygnować ze stacjonarnego świadczenia usług, na rzecz usług cyfrowych. To właśnie rok 2020 zapoczątkował boom na e-sklepy i e-firmy. Cyfrowa dostępność na rynku usług to kolejne ułatwienie dla klientów, które umożliwia im dostęp do konkretnej funkcji np. rezerwacji wizyty u fryzjera za pomocą formularza. Cyfrowe rozwiązania znacznie skracają czas oczekiwania na dostępność produktu czy usługi, tym samym stają się atrakcyjną alternatywą np. dla rezerwacji wizyt osobiście lub telefonicznie. UX/UI Design łączą w sobie psychologię, empatię, intuicyjność i dostępność, bez których sklepy e-commerce nie miałyby szansy wybicia ponad konkurencję. Średnie zarobki juniora na tym stanowisku to 6.500 zł, a seniora nawet 26.000 zł.

3. Product Owner

Product Owner to osoba, która jest odpowiedzialna nie tylko za realizację konkretnego projektu technologicznego i nadzorowanie pracy zespołu projektowego, ale też pilnowanie, by produkt był spójny z wizją klienta. Product Owner ma odpowiednie kompetencje i wiedzę techniczną oraz biznesową, by nie tylko nadzorować pracę nad projektem, ale osobiście proponować konkretne rozwiązania, które przyspieszą czas jego realizacji. Dobry PO powinien być też asertywny, decyzyjny, komunikatywny oraz kreatywny. To on prezentuje ostateczną wersję produktu klientowi, informuje zespół o zmianach w projekcie i odpowiada za jego terminowe dostarczenie.

Junior Product Ownerem możesz zostać już po 3 latach doświadczenia. Na tym stanowisku zarobisz średnio 8000 zł. Na stanowisku seniora zarobisz powyżej 10.000 zł.

4. Specjalista od cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo w 2022 to priorytet światowych przywódców. W samej Polsce brakuje ok. 118.000 specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Wojna w Ukrainie skutecznie odsłoniła słabe punkty niektórych krajów w tym zakresie. To oznacza, że w najbliższym czasie wiele firm i korporacji nie tylko w Polsce, ale też na świece, będzie mocno inwestowało w specjalistów IT, którzy będą odpowiedzialni m.in. za:

 • projekt strategii chroniących dane przed nieplanowanym wyciekiem;
 • analizę złośliwego oprogramowania;
 • zapewnienie zgodności produktów i usług firmowych z obowiązującymi normami bezpieczeństwa;
 • audyty wewnętrzne i zewnętrzne w zakresie cyberbezpieczeństwa;
 • planowanie i wdrażanie polityki bezpieczeństwa firmy.

Pracując z cyberbezpieczeństwem, masz do wyboru 3 ścieżki kariery:

 • Architekt bezpieczeństwa IT, który opracowuje, projektuje i wdraża politykę bezpieczeństwa w danej organizacji;
 • Inżynier bezpieczeństwa, który monitoruje systemy zabezpieczeń oraz wyszukuje luki i błędy w jego działaniu;
 • Security Software Developer, który dzięki swoim umiejętnościom programowania i wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa jest w stanie optymalizować i ulepszać oprogramowanie systemu bezpieczeństwa w firmie.

Średnie wynagrodzenie na stanowisku juniora to 11.000 zł, na stanowisku seniora 22.000 zł.

5. Front-end Developer (Frameworki)

Umiesz wykorzystać frameworki Java Scriptu i pasjonujesz się projektowaniem aplikacji? Świetnie! Czeka na Ciebie kariera na stanowisku Front-End Developera. To osoba odpowiedzialna za projektowanie, wdrażanie i wypuszczanie aplikacji webowych – mówiąc bardziej technicznie – Front-End Developer konwertuje dane do interfejsu graficznego użytkownika, wykorzystując do tego konkretną technologię np. frameworki, takie jak: Angular, React czy Vue. Średnie zarobki dla programisty Front-End wahają się od 8:000-10.000 zł na stanowisku mida.

6. Programista Blockchain

Blockchain to jedna z najszybciej rozwijających się technologii. Blockchain upraszcza wszystkie procesy rejestrowania transakcji i śledzenia zasobów w sieci biznesowej. Za pomocą sieci Blockchain można sprzedać wszystko, co nie ma materialnej wartości np. kryptowaluty czy energia drogą cyfrową, ograniczając wysokie koszty transakcji oraz ryzyko z nią związane.

Aby zostać programistą Blockchain, powinieneś perfekcyjnie opanować przynajmniej jeden język programowania z wymienionych poniżej:

 • C++;
 • Java;
 • Python;
 • Node.JS;
 • C#.

Do pracy na takim stanowisku przyda się także wiedza z cyberbezpieczeństwa, kryptografii. Ze względu na to, że technologia Blockchain to wielka ekonomiczna rewolucja, zapotrzebowanie na programistów Blockchain jest ogromne. Ile zarobisz jako Blockchain Developer? W Polsce zarobki na tym stanowisku wahają się pomiędzy 10 a 20.000 zł, w zależności od doświadczenia.

7. AR/VR Developer

Specjaliści od wirtualnej rzeczywistości poszukiwani! Gry i aplikacje tworzone na platformach wirtualnych, do których zyskujesz dostęp dzięki nowoczesnym urządzeniom np. Ocullus to nie kolejny odcinek kultowego serialu science-fiction, ale rzeczywistość. W związku z dynamicznym rozwojem technologii AR VR i MR, specjaliści znający języki C++, C#, Unity i Javę będą niebawem rozchwytywani. AV i VR to już nie tylko wirualna rzeczywistość dla graczy, ale powoli zaczyna się jej możliwości wykorzystywać także w innych branżach – W Polsce istnieją już projekty wirtualnego mieszkania, które możesz urządzić w wirtualnej rzeczywistości, zanim urządzisz je w realu.

Wykorzystaj swój potencjał i wybierz przyszłościową ścieżkę kariery w IT już dzisiaj!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej