Blog IT, Blog Marketing

Power BI. Zabójca Excela?

Power BI. Zabójca Excela?

Joanna Wasiak , 27.06.2022 r.

Czy Power BI ma szansę wyprzeć Excela i całkowicie go zastąpić jako główne narzędzie do gromadzenia i filtrowania danych? Zdecydowanie, choć nie stanie się to tak szybko, jakby mogło się wydawać. Odkąd Power Bi został oficjalnie udostępniony w 2015 r., jego popularność wśród użytkowników chmury wciąż wzrasta. Co sprawia, że klienci biznesowi chętnie korzystają z Power BI? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, który przybliży Ci możliwości tego innowacyjnego narzędzia od firmy Microsoft.

 • Co to jest Power BI?
 • W jaki sposób można używać narzędzia Power BI w firmie?
 • Dlaczego Power BI nie zastąpi Excela w najbliższej przyszłości?

Co to jest Power BI?

Power BI to zestaw narzędzi do analizy biznesowej (aplikacji, łączników), dzięki którym można bezproblemowo gromadzić i filtrować dane, a następnie przekształcić je w interaktywne prezentacje i wykresy. Dane wgrywane do Power BI mogą być zapisane w arkuszu Excela lub zebrane w chmurze. To, co jest głównym atutem narzędzia, to znaczne ułatwienie w łączeniu danych pochodzących z różnych źródeł oraz ich udostępnianie innym użytkownikom.

Power Bi składa się z 3 elementów:

 • Power BI Desktop, bezpłatna aplikacja która umożliwia pracę z narzędziem na komputerach PC z Windowsem;
 • Usługa Power BI;
 • aplikacje mobilne.

W jaki sposób można używać narzędzia Power BI w firmie?

Narzędzia Power BI można używać na różne sposoby, w zależności od biznesowych potrzeb:

 • do wyświetlania raportów oraz pulpitów nawigacyjnych;
 • do projektowania i publikowania raportów;
 • do monitorowania efektów realizacji planów sprzedaży oraz analizy potencjalnych klientów za pomocą aplikacji mobilnej;
 • jeśli jesteś developerem, możesz pracować na interfejsach API Power BI, by łatwo osadzać pulpity nawigacyjne i raporty we własnych aplikacjach;
 • Power BI sprawdzi się zarówno w dziale marketingu, jak i dziale sprzedaży jako narzędzie do analizy biznesowej aktywności i zaangażowania klientów;
 • za pomocą Power BI można też utworzyć faktury, a następnie udostępnić je w wiadomościach e-mail.

Power BI to potężne narzędzie z ogromnym biznesowym potencjałem, jednak są powody, dla których obecnie nie zastąpi Excela całkowicie.

Dlaczego Power BI nie zastąpi Excela w najbliższej przyszłości?

Jest jednak jeden powód, dla którego w najbliższej przyszłości Power BI nie zastąpi znanego i lubianego Excela – konieczność nauki obsługi nowego programu. Mimo że obsługa tego narzędzia nie jest skomplikowana, to jednak wiele firm pozostaje przy narzędziu, które zna i używa od lat – a jest nim właśnie Microsoft Excel. Główną zaletą Power BI, która przemawia za tym, by wdrożyć to narzędzie w Twojej firmie, jest comiesięczna aktualizacja jego funkcji, dzięki czemu Power BI z miesiąca na miesiąc dostosowuje się do wymagań nowoczesnej technologii.

Co więcej, przygotowanie raportów w usłudze Power BI jest szybsze niż w Microsoft Excel, ale warunkiem jest dobra znajomość programu. Czytelny interfejs użytkownika i dużo tutoriali, które znajdziesz w sieci, sprawiają, że podstawowe funkcje narzędzia Power BI można opanować nawet w kilka dni. Czy warto poświęcić czas na naukę Power BI? Zdecydowanie! To narzędzie kryje w sobie analityczny potencjał, dzięki któremu Twoja firma może się rozwijać, a nawet wyprzedzić konkurencję.

Gotowy na swoją pierwszą przygodę z Power BI? Zaczynajmy!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej