Blog IT, Blog Marketing

QA Engineer. Kim jest specjalista ds. utrzymania jakości?

QA Engineer. Kim jest specjalista ds. utrzymania jakości?

Joanna Wasiak , 22.06.2022 r.

Czy QA Engineer wykonuje tę samą pracę, co tester oprogramowania? Jak można nim zostać? Co trzeba wiedzieć, by zostać specjalistą ds. utrzymania jakości? Ile zarabia osoba zatrudniona na stanowisku QA Engineer? Na te i więcej pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

  • Na czym polega Quality Assurance?
  • Jakie umiejętności pomogą Ci zostać świetnym QA?
  • Ile możesz zarobić jako QA Engineer?
  • Czy QA Engineer może zostać developerem?
  • Plusy i minusy pracy QA Engineera

Na czym polega Quality Assurance?

QA wymaga umiejętności związanych z testowaniem oprogramowania, ale jest o wiele szerszym pojęciem. Obejmuje swoim zakresem zarówno testowanie (w tym również pisanie testów automatycznych), jak i wszystkie czynności związane z utrzymaniem wysokiej jakości produktu wypuszczanego dla klienta. Nie można pracy QA Engineera włożyć w sztywne ramy testowania, chociaż ono jest kluczowe dla utrzymania jakości.

QA Engineer pracuje w zespole projektowym, który ma za zadanie dostarczenie produktu lub usługi najwyższej jakości do klienta, w ramach ustalonych terminów. Prace te obejmują testowanie, sprawdzanie błędów, wykrywanie błędów, które mogą się pojawić nie w samym oprogramowaniu, ale nawet na etapie sporządzania wytycznych przez klienta. Zespół QA jest odpowiedzialny za stały kontakt z klientem oraz zespołem developerskim przez cały czas trwania współpracy.

Praca na stanowisku QA Engineera nie wymaga od osoby zatrudnionej na tym stanowisku wcześniejszego doświadczenia w testowaniu (mówimy tutaj o stanowisku juniora), dlatego często Junior QA to osoby zatrudnione świeżo po kursie testerskim lub z niewielkim doświadczeniem w branży IT. Chociaż obecnie nie brakuje chętnych na stanowiska juniorskie, specjaliści ds. utrzymania jakości zmagają się z podobnym problemem, z którym zmaga się obecnie cała branża – deficytem osób, które na podobnych stanowiskach pracują od 3 do 10 lat. Mimo tak ogromnego zainteresowania rynkiem IT wciąż brakuje osób z odpowiednimi umiejętnościami, które mogłyby pracować na stanowisku Senior QA.

Marketing Manager 15000 - 20000 PLN

Łódź
Aplikuj

UX/UI Designer 11300 - 16600 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Customer Support Engineer 15000 - 22000 PLN

Ulm
Aplikuj

Wdrożeniowiec ERP

Marki
Aplikuj

AI Specialist

Warszawa
Aplikuj

Jakie umiejętności pomogą Ci zostać świetnym QA?

Przede wszystkim w tej pracy zdecydowanie przyda się dociekliwość. To właśnie ona pozwala odkryć błędy w takich miejscach, w których nikt się ich nie spodziewa. Dobry QA musi być dociekliwy, ale też skrupulatny i spostrzegawczy. Zdecydowanie przyda się także nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów, dzięki czemu osoba pracująca nad projektem będzie mogła wyjść poza schemat i wpadnie jej do głowy świetny pomysł na rozwiązanie problemu, który często obniża jakość produktu.

QA Engineer musi mieć też naturalną smykałkę do przyswajania dużej ilości wiedzy technicznej, a także do samorozwoju. Nauka osoby, która chce podjąć pracę jako QA Engineer nie kończy się na kursach i przygotowaniach. Nawet gdy będzie pracować w wymarzonym projekcie, to powinna ciągle poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Nigdy nie wiadomo, w jakim projekcie jej pomogą, by uniknąć krytycznych błędów lub zniwelować ich skutki.

Osoby, które umieją negocjować, są świetnymi specjalistami technicznymi, ale potrafią dobrze zarządzać ludźmi, mogą aspirować na stanowisko Team Lidera QA, który odpowiada za spójną pracę całego zespołu projektowego, zatrudnienie nowych specjalistów oraz bezpośredni kontakt z klientem. Na tym stanowisku zdecydowanie przyda się też cierpliwość opanowanie oraz rozległa wiedza i umiejętności techniczne.

Ile możesz zarobić jako QA Engineer?

Zarobki QA na umowie o pracę wyglądają następująco:

  • junior QA ma szansę na wynagrodzenie wysokości 4700-7500 zł;
  • mid QA ma szansę na wynagrodzenie w wysokości 8000-11.500 zł;
  • senior QA ma szansę na wynagrodzenie w wysokości 11.500-16.500 zł.

Osoby, które piszą testy automatyczne, mają większe wynagrodzenie, ale także większą odpowiedzialność. Senior QA, który pisze automaty, ma szansę na wynagrodzenie B2B nawet w okolicach 30.000 zł miesięcznie, jeżeli świadczy swoje usługi dla zagranicznej firmy.

Jak widać, znajomość języka programowania (a wśród QA dominują: SQL, Java i Python) może znacząco wpłynąć na ścieżkę kariery QA Engineera.

Czy QA Engineer może zostać developerem?

Testowanie oprogramowania nie wiąże się z koniecznością korzystania w praktyce z dowolnego języka programowania, ale już choćby podstawowa znajomość Javy ułatwia naukę testów automatycznych. Co więcej, często QA Engineer nie pracuje na „czystym kodzie”, ale ma do przetestowania różne scenariusze na „żywym materiale”, czyli konkretnej aplikacji, jaką zespół projektowy tworzy dla klienta np. system rezerwacji pokoi.

Część osób zajmujących się zapewnianiem jakości to osoby piszące skrypty, które pozwalają przyspieszyć prace nad projektem i zastąpić manualne prace, Aby pisać skrypty automatyzujące procesy projektowe, niezbędna jest znajomość przynajmniej jednego języka programowania. A stąd już niedaleka droga do kariery programistycznej. QA Engineer może przeskoczyć w swojej ścieżce zawodowej od pisania automatów do projektowania kodu, ale będzie to od niego wymagać wiele samozaparcia i samodzielnej nauki.

Plusy i minusy pracy QA Engineera

Niewątpliwym plusem pracy QA Engineera jest fakt, że ma realny wpływ na jakość produktu, który testuje. To zarówno ogromna satysfakcja, jak i odpowiedzialność, która często bywa stresująca, zwłaszcza w pracy z wyjątkowo dociekliwym klientem. Specjaliści ds. utrzymania jakości są i będą potrzebni w każdej branży, w której wykorzystuje się produkty cyfrowe, a więc branży logistycznej, turystycznej, medycznej, transportowej itd.

Ze względu na coraz większą dostępność cyfrowej technologii, na rynku IT z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na QA Enigneerów. Dla wielu początkujących testerów oprogramowania, praca w zespole QA jest wyzwaniem i solidnym testem umiejętności. Część z nich wybiera na późniejszym etapie inne możliwości rozwoju np. karierę programistyczną, ale na pewno na początku taka praca jest źródłem ich satysfakcji, motywacji i stwarza szerokie pole do rozwoju zawodowego.

Głównym minusem pracy na tym stanowisku jest stres, związany właśnie z utrzymaniem jakości procesów projektowych. Często mimo wcześniejszych założeń, wiele błędów wykrywa się w trakcie dostarczania produktu do klienta, co jest związane z mocnym obciążeniem dla QA Engineerów. Czasem też nawet już początkujący QA Engineerzy trafiają do zespołów projektowych, które pracują nad nieciekawym produktem. Na dłuższą metę ta rutyna może obniżyć motywację do pracy.

Pisząc testy automatyczne, również trzeba się liczyć z mechanicznym powtarzaniem pewnych czynności, dlatego pisanie automatów to praca dla osób, które potrafią się w nich odnaleźć i nie zniechęcają się ich powtarzalnością.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej