Blog IT, Blog Marketing

Nauka programowania za darmo? To możliwe!

Nauka programowania za darmo? To możliwe!

Joanna Wasiak , 18.05.2022 r.

Czy można się uczyć programowania za darmo? Tak! Jeśli jeszcze nie wiesz, czy programowanie będzie Twoją nową pasją, zanim zdecydujesz się na zmianę branży, wypróbuj darmowe możliwości samodzielnej nauki. Są to różnego rodzaju kursy i filmiki na YT, dzięki którym osłuchasz się z branżowym słownictwem, zrobisz kilka podstawowych ćwiczeń i tym samym sprawdzisz, czy programowanie jest dla Ciebie. W tym artykule znajdziesz dużo odnośników do bezpłatnych ćwiczeń i kursów programowania.

  • Co trzeba wiedzieć, zanim wydasz pieniądze na Twój pierwszy bootcamp i zaczniesz uczyć się programowania?
  • Czy warto jeszcze rozpoczynać naukę programowania?
  • Przydatne wskazówki, dzięki którym nauka programowania będzie dla Ciebie łatwiejsza
  • Bezpłatne poradniki i kursy programowania w języku angielskim
  • Bezpłatne poradniki i mikro szkolenia programowania po polsku

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz uczyć się programowania?

Zanim w ogóle pomyślisz o zmianie branży lub nauce programowania, zastanów się, w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać jako programista. Czy chcesz tworzyć aplikacje w chmurze, czy może kręci Cię Big Data? Ścieżek kariery dla programistów jest naprawdę wiele, dlatego warto zrobić rozeznanie, w którym kierunku pójść. Od tego będzie zależeć też wybór konkretnego języka programowania do nauki. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie aktualnych stawek dla juniorów. Choć stawki w IT są dynamiczne, warto mieć jakiekolwiek rozeznanie, zanim złoży się dokumenty aplikacyjne.

Czy wciąż warto się uczyć programowania?

Tak, zdecydowanie! Jak wiadomo, branża IT mierzy się z niedoborem specjalistów, dlatego każdy programista, który będzie zdobywał doświadczenie, jest cenny. Przy tym nie można zapominać o atrakcyjnym wynagrodzeniu, które dostają nawet początkujący Junior Developerzy. Branża IT wciąż pozostaje najbardziej atrakcyjną branżą na rynku pracy, a dzięki modelowi home office, w zasadzie nie istnieją granice w wykonywaniu obowiązków programisty, więc możesz być zatrudniony w dowolnej firmie IT na całym globie.

Zanim zaczniesz naukę – przydatne wskazówki

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, planując rozpoczęcie nauki programowania? Przede wszystkim, pamiętaj, że nauka programowania jest trudna. Wymaga dużo samozaparcia, samodzielności i cierpliwości, bo rezultatów nie będzie widać od razu. Dobrze jest też, oprócz wykonywania ćwiczeń, znaleźć doświadczonego stażem kolegę, który mógłby koordynować Twoje działania. Jeśli szukasz płatnych kursów programowania, kieruj się opiniami i wybieraj te sprawdzone.

Jak mówią: „Programować może każdy, ale nie każdy zostanie programistą”. To złota zasada, którą warto zapamiętać. Choć obecny próg wejścia do IT jest niski, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, to jednak wciąż nie oznacza to, że wystarczy przyswoić teoretyczną wiedzę trochę praktyki i każde drzwi do programowania będą stały przed Tobą otworem. Wiele osób, które zmieniają branżę, wybiera stanowisko testera, zanim ostatecznie nauczy się programować na tyle, by ubiegać się o wymarzoną pracę.

Ostatnią wskazówką, o której być może wiele się nie mówi, jest nie tyle komunikatywna znajomość angielskiego, ile praktycznie bezproblemowa. Zanim zaczniesz się starać o posadę w IT, upewnij się, że Twój poziom języka pozwoli Ci nie tylko na swobodną komunikację po angielsku, ale na zrozumienie branżowego słownictwa i swobodne posługiwanie się nim.

Bezpłatna nauka programowania – źródła angielskojęzyczne

Poniżej lista konkretnych stron angielskojęzycznych, na których znajdziesz materiały do samodzielnej nauki programowania w języku angielskim. To będzie też dobre wyzwanie językowe, jeśli nie jesteś pewien swojego angielskiego.

HTML

Materiały do nauki HTML opierają się na tłumaczonej książce: „HTML i CSS. Zaprojektuj i buduj witrynę” wydawnictwa Helion. Można ją kupić fizycznie, ale w tej wersji zostały skompilowane najważniejsze zagadnienia z HTML oraz CSS, by w szybki sposób nauczyć się obu. Autor zaznacza, że to poradnik dla superpoczątkujących osób.

CSS

Materiały do nauki CSS zawarte w tym poradniku są opatrzone wstępem, z którego wynika, że są to zawsze aktualne treści. Można się więc domyśleć, że to kwintesencja podstaw CSS, która zawiera m.in. takie zagadnienia, jak: model pudełkowy, selektory, sieci i pseudoelementy.

Java Script

Materiały do nauki Java Script od początkującego poziomu do zaawansowanego. Poradnik składa się z trzech części:

  • język Java Script, który zawiera m.in. podstawy JS, typy danych;
  • przeglądarka: dokumenty, zdarzenia, interfejsy
  • dodatkowe elementy, takie jak: ramy, okna, regularne wyrażenia składniowe

React

Materiały do nauki React zawierają niezbędne podstawy do pracy z tym frameworkiem. Poradnik składa się z 67 lekcji, w których poznasz niezbędne koncepcje krok po kroku, zaczynając od szybkiego podsumowania JavaScript, następnie podstaw Reacta, zanim zagłębisz się w zaawansowane koncepcje Reacta np. Hooks.

Vue

Materiały do nauki Vue to zbiór artykułów, kursów i wideo lekcji, dzięki którym poznasz podstawy Vue oraz sprawdzisz się jako początkujący programista. Niestety, tylko niektóre materiały są rzeczywiście darmowe na tej stronie. Wymagana jest opłata rejestracyjna.

GiT

Każdy programista powinien znać GiTa, niezależnie od języka, w którym programuje. Ten system zarządzania jest podstawą efektywnych projektów IT. Materiały do nauki GiT, które znajdują się na tej stronie, są w rzeczywistości elektroniczną (i darmową) wersją podręcznika Scotta Chacona i Bena Strauba „Pro GiT”. Papierowa wersja jest płatna i możesz ją kupić przez Amazon.

Web3

Na tej stronie znajdziesz materiały do nauki Web3 od początkującego do seniora, utrzymane w czytelnym i atrakcyjnym graficznie designie. Kursy są całkowicie bezpłatne. Zostały stworzone przez społeczność 1000 programistów Web3.

Python

Python to jeden z najpopularniejszych języków programowania, zwłaszcza wśród początkujących programistów. Jest intuicyjny i ma czytelną składnię, co ułatwia jego naukę osobom, które nie miały wcześniej okazji do programowania. Na tej stronie znajdziesz kompendium wiedzy o Pythonie oraz innych językach (opcje wybierane z rozwijanego menu).

SQL

Praca z relacyjnymi bazami danych, podobnie jak GiT, stanowi podstawę każdej ścieżki zawodowej programisty i testera oprogramowania. Płatne kursy programowania także zawierają elementy języka SQL. My proponujemy Ci równie efektywną naukę SQL zupełnie za darmo!

Blockchain

Nie ma osoby, która nie słyszała o NFT. Jeśli interesujesz się w jaki sposób powstają aplikacje Blockchain, a do tego lubisz Zombie i gry komputerowe, możesz spróbować swoich sił grając w Cryptozombies, jednocześnie ucząc się kodowania. Sprytne, prawda?

NextJS

Darmowy kurs programowania Next.js Foundations jest przyjazny dla początkujących programistów. Dzięki niemu zbudujesz prosty projekt krok po kroku; zaczynając od aplikacji JavaScript, następnie migrując ją do React i Next.js. Aby skorzystać z tego szkolenia, powinieneś znać podstawy HTML, CSS, Java Script.

Machine Learning + Python

Materiały do nauki Machine Learning z Pythonem to świetna propozycla dla tych, których interesuje Big Data. W ML z certyfikacją Pythona będziesz używać struktury TensorFlow do budowania kilku sieci neuronowych i odkrywania bardziej zaawansowanych technik, takich jak przetwarzanie języka naturalnego i uczenie się ze wzmacnianiem. Zagłębisz się także w sieci neuronowe i poznasz zasady działania głębokich, powtarzalnych i splotowych sieci neuronowych.

PHP

Podstawy programowania PHP za darmo? Tak! Na tej stronie znajdziesz podstawowy poradnik do nauki programowania PHP, który (jak informują autorzy) będzie aktualizowany na bieżąco o nowe zagadnienia.

Golang

Czy warto się uczyć Golanga? Zdecydowanie! Na tej stronie będziesz miał okazję poznać ten stosunkowo nowy język programowania z ogromnym potencjałem. Strona jest jeszcze w budowie, ale już można korzystać z dostępnych materiałów.

API

Na tej stronie możesz poznać API Development, grając w wyzwania i poznając podstawy, które są niezbędne w pracy developera. Ciekawy i przyjazny dla oka onterfejs zachęca do eksperymentów.

OSC

Open Source Contribution to krótki poradnik, który pomoże Ci przygotować się do udziału w Open Source’owych projektach w przyszłości. Czy warto mieć swój wkład w rozwijanie społeczności IT? Oczywiście! Nie tylko jako punkt to wpisania w CV. W tym mejscu nie można także nie wspomnieć o platformach, takich jak StackOverflow czy GitHub, które zrzeszają społeczność programistów na całym świecie. To właśnie tam znajdziesz najbardziej przydatne tipy i rozwiązania.

Bezpłatna nauka programowania – kursy polskie

W liście poniżej zebraliśmy kilka polskich bezpłatnych kursów programowania i poradników, które znacznie ułatwią Ci wejście w świat IT. Będzie ich trochę mniej niż angielskich, ze względu na to, że jednak większość wartościowej i sprawdzonej wiedzy z zakresu programowania, można znaleźć właśnie w angielskim opracowaniu.

AI

Jesteś fanem prężnie rozwijającej się technologii z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji? Na tej stronie znajdziesz bezpłatne kursy opracowane przez Reaktor i Uniwersytet Helsiński. Jak mówią autorzy: . Chcemy zachęcić jak najszersze grono osób do zgłębienia wiedzy na temat sztucznej inteligencji, tego, co można (i czego nie można) osiągnąć przy użyciu sztucznej inteligencji oraz od czego należy zaczynać tworzenie metod sztucznej inteligencji.

Kodilla

Krótkie, wprowadzające do konkretnych języków programowania kursy od Kodilli są świetnym testem dla Twojej wytrwałości i cierpliwości. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do programowania, to dobry sposób by sprawdzić, który z języków naj bardziej Ci odpowiada.

KobietyDoKodu – Kurs Javy

W tym kursie programowania nie nauczysz się wszystkich podstaw Javy. Zamiast tego stworzysz swoją pierwszą aplikację i nauczysz się wykorzystywania tych elementów Javy, które są niezbędne w codziennej pracy Java Developera.

SDA Academy

W ramach Software Development Academy do wyboru są całkowicie bezpłatne, podstawowe kursy: testowanie oprogramowania oraz samego programowania. Mimo że są bezpłatne, obowiązuje taka sama procedura (dodanie do koszyka i płatność za 0 zł), jak w przypadku płatnych szkoleń. Kursy są proste, przyjemne i każda osoba początkująca wyciągnie z nich coś dla siebie.

Oprócz ww. materiałów do samodzielnej nauki programowania możesz poszukać tutoriali i wideo kursów na polskim Youtube. Przydatne będą też blogi branżowe, w których doświadczeni stażem specjaliści IT dzielą się swoimi sposobami na efektywną naukę i zniechęcenie, które prędzej, czy później pojawi się w trakcie nauki nawet najbardziej pojętnego ucznia.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej