Blog IT, Blog Marketing

10 tipów, które pomogą Ci stać się lepszym programistą

10 tipów, które pomogą Ci stać się lepszym programistą

Joanna Wasiak , 20.05.2022 r.

Chcesz być dobrym programistą? Nie wystarczy, że opanujesz podstawy dowolnego języka programowania. Musisz ciągle rozwijać swoje umiejętności, aby zdobywać więcej doświadczenia i bardziej atrakcyjne propozycje zawodowe. Brzmi męcząco i trudno? Nie przejmuj się! W tym artykule poznasz 10 tipów, które pomogą Ci stać się lepszym programistą w prosty i przyjemny sposób. Najważniejsza jest systematyczność i wytyczenie celów, reszta zrobi się (prawie) sama.

1. Koduj, ile wlezie!

Brzmi jak standardowa porada dla początkującego developera? Być może, ale jest w niej dużo prawdy. Szlifowanie dotychczasowych umiejętności oraz nabywanie kolejnych w ramach eksperymentów z kodowaniem może być świetną zabawą, która pomoże Ci wyspecjalizować się w odpowiednim kierunku. Regularne kodowanie to dobry sposób na wychwycenie błędów i rozwiązywanie problemów, które mogą Ci się przydać także w codziennej pracy. Jak zacząć regularne ćwiczenia z kodem? Opracuj szczegółowy plan, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę w ciągu tygodnia i sprawdź, czy wyjdzie Ci to w praktyce. Po pierwszym miesiącu ćwiczenia z programowania powinny stać się Twoim ulubionym nawykiem!

2. Poczytaj mądre głowy, czyli skorzystaj z książek

Jak odróżnić dobry kod od złego? Dopóki nie nauczysz się, jak wygląda dobry kod w praktyce, trudno Ci będzie wychwycić też własne błędy, szczególnie jeśli jesteś osobą początkującą. To właśnie z myślą o początkujących programistach, starsi i bardziej doświadczeni koledzy z branży napisali książki, by innym uczyło się sprawniej i bardziej efektywnie. Przykładem dobrej książki programistycznej, z której warto skorzystać szczególnie na początku swojej kariery w IT jest pozycja „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty”. Takie pozycje są też polecane na każdym etapie zawodowym w IT w celu odświeżenia wiedzy i umiejętności, których nie wykorzystujesz w codziennej pracy.

3. Osobiste zaangażowanie w społeczność rozwijającą oprogramowanie open source

Jeśli potrafisz działać zespołowo, lubisz spędzać kreatywnie czas po godzinach, a na dodatek starasz się na bieżąco śledzić rozwój technologii, zapisz się na newsletter jednej z wybranych społeczności, która rozwija projekty Google’a Czy Apache’a. Już sam newsletter pozwoli Ci przyswoić kawał solidnej wiedzy nowych umiejętności. Jeśli czujesz, że znajdujesz się na wystarczającym poziomie, by wspólnie rozwijać dowolny projekt open source i mieć czynny udział w budowaniu technologicznych projektów, możesz spróbować swoich sił i wesprzeć własnymi siłami konkretną społeczność programistów.

4. Ćwiczenia ze struktur danych, algorytmów oraz rozwiązywanie problemów z projektowaniem

Ten punkt jest jednym z najważniejszych wskazówek, aby poprawić i rozwinąć swoje umiejętności programowania. Większość naprawdę dobrych specjalistów IT opanowała niemal perfekcyjnie prace związane ze strukturami i operacjami na danych, algorytmy oraz podstawy informatyki. Struktura danych to kluczowy element każdego programu, jaki napiszesz. Dobra znajomość struktur danych pomoże Ci szybko wyłapać ewentualne błędy oraz zapobiegnie ich powtarzaniu w przyszłości. Świetna znajomość algorytmów i głównych zasad programowania pomogą Ci szybko wybić się ponad konkurencję i dostać lepszą pracę.

5. Czytaj blogi z branży

Jeśli myślisz, że każda wiedza kosztuje, a darmowe treści są pozbawione wartości, czas przełamać ten stereotyp! Programiści też piszą blogi, robią podcasty i wrzucają lekcje na YouTube. Zarabiają na wyświetleniach i poleceniach (często w sprzedaży są ich pełnowartościowe kursy programowania), ale wskazówki, którymi dzielą się na blogu, mogą się przydać! Blog pomaga również poznać nowe technologie i nowe funkcje istniejącego języka i API, a krótkie i czytelne wpisy czyta się szybko i przyjemnie, nawet do obiadu.

6. Czytaj kod

Jeśli na widok tej wskazówki pomyślałeś sobie, że to nie jest propozycja dla Ciebie, to właśnie znak, że jednak powinieneś regularnie czytać kod. Jaki kod? Swój własny z przeszłości, obecny, kod zaprzyjaźnionego kolegi lub jakikolwiek kod dostępny w ramach wolnego oprogramowania. Spróbuj zrozumieć, co taki kawałek kodu ma zrobić, jak działa i jak można go usprawnić. Z czasem nauczysz się rozpoznawać dobry kod, a także zaczniesz zwracać większą uwagę na kod tworzony przez siebie, w tym również zmniejszy się ilość popełnianych przez Ciebie błędów.

7. Przeprowadzaj testy jednostkowe

Testy jednostkowe to uzupełnienie procesu projektowania kodu, dzięki którym jego jakość wzrasta. Pisanie i przeprowadzanie testów jednostkowych pomaga w lepszym rozumieniu abstrakcji (rozwija myślenie abstrakcyjne), a także pozwala programiście tworzyć bardziej zaawansowany technicznie interfejs i poprawia wydajność kodu. Dobrze jest przeprowadzać test jednostkowy każdorazowo, w trakcie projektowania własnego kodu. To jedna z lepszych praktyk programistycznych, która przyczyni się do przemyślenia całego procesu i uniknięcia ewentualnych luk w składni kodu.

8. Recenzuj swój kod

Podobnie jak testy jednostkowe, przegląd kodu to kolejna dobra praktyka programistyczna, którą warto wdrożyć w swojej codziennej pracy z kodem. Przegląd kodu pomaga zarówno recenzentowi, jak i autorowi. Recenzent, który spojrzy świeżym okiem na kod, będzie w stanie wyłapać błędy i je naprawić, a autor kodu zdobędzie kolejne doświadczenie, dzięki wprowadzonym poprawkom. To, na co powinieneś zwrócić uwagę, przeglądając kod to sprawdzenie jego funkcjonalności, sprawdzenie kodu pod kątem zastosowania standardowych praktyk np. reguły SOLID.

9. Porozmawiaj z doświadczonymi kolegami

Programiści często pracują samotnie, a w dobie postpandemicznych realiów także często z domu, bez fizycznego kontaktu z innymi osobami z zespołu. Pamiętaj jednak, że możesz czytać swój kod wielokrotnie lub korzystać z informacji edukacyjnych znalezionych w sieci, ale nic nie zastąpi rozmowy i wspólnego pochylenia się nad rozwiązaniem problemu. To właśnie dlatego powinieneś znaleźć osobę (lub zaangażować konkretną osobę z Twojego zespołu) do wspólnej pracy nad kodem i wymiany doświadczeń. Z każdej takiej rozmowy możesz wyciągnąć dla swojego programowania wiele przydatnych informacji i wskazówek.

10. Dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w sieci

Dobrym pomysłem jest też wymiana doświadczeń z innymi osobami, które programują. Jeżeli nie jest to możliwe do zrealizowania na żywo, możesz poszukać blogosfery, forów czy innych form np. udzielanie się na StackOverflow, komentowanie i odpowiadanie na pytania użytkowników. W ten sposób nie tylko podzielisz się swoją wiedzą z innymi, ale zyskasz zupełnie nową, świeżą perspektywę lub rozwiązanie konkretnego problemu, dzięki czemu Twój kod będzie jeszcze bardziej efektywny i wydajny.

Każdy programista, który chce zostać lepszym specjalistą, musi się liczyć z tym, że nie każdemu programiście się uda. Oprócz naturalnego talentu do programowania i rozwiązywania problemów potrzeba dużo ciężkiej pracy, ciągłej nauki i wytrwałości. Decydując się na zawód programisty, pamiętaj, że tylko dzięki własnej i regularnej pracy, będziesz w stanie osiągnąć cel.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej