Czym są edytory kodu? Kiedyś do projektowania stron www wystarczał zwykły Notatnik. W obecnej rzeczywistości cyfrowej, przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi, budowanie stron internetowych może być szybsze i bardziej efektywne właśnie dzięki edytorom kodu. Ich funkcjonalność jest niezależna od systemu operacyjnego i pozwala między innymi na:
-
kolorowanie składni;
- automatyczne domykanie nawiasów lub tagów;
- automatyczne podpowiedzi;
- tworzenie makr.
Co więcej, dzięki edytorom kodu WYSIWYG (What You See Is What You Get) możliwe jest zaprojektowanie strony internetowej bez konieczności użycia kodu. Dobrym przykładem jest wtyczka WordPressa – Elementor, która pozwala na zbudowanie prostego szablonu strony internetowej za pomocą przesuwanych bloków. Edytory kodu mogą być samodzielne, ale mogą też być częścią środowiska IDE. Niektóre z nich obsługują jeden lub dwa konkretne języki programowania, ale są też takie, które mogą przetworzyć wiele różnych języków.
W dzisiejszym artykule przeczytasz o najpopularniejszych edytorach kodu i dowiesz się, dlaczego warto z nich korzystać w codziennej pracy programisty projektującego strony internetowe.
Czym są i jaką funkcjonalność mają najpopularniejsze edytory kodu w 2022?
Czym różnią się edytory tekstu od edytorów IDE?
Edytory kodu posiadają o wiele więcej przydatnych funkcji dla programisty niż zwykłe edytory tekstu np. automatyczne podświetlenie składni czy wcięcia. Edytory IDE mają wbudowane funkcje debugowania oraz automatyczne generatory kodu. Są bardziej zaawansowane niż edytory kodu, które ułatwiają developerom ręczne projektowanie kodu strony internetowej.
Edytory tekstu nie mają też wbudowanych funkcji korekty, są raczej odpowiednie do pracy z czystym tekstem, jak wskazuje ich nazwa. Czasy, w których tworzono cały kod strony w Notatniku, zdecydowanie się skończyły. Kiedy skorzystać ze zwykłego edytora kodu, a kiedy z edytora IDE? Gdy musisz zaprojektować kod strony od zera, najbardziej pomogą Ci edytory kodu. Gdy jednak masz pracować z kodem, którego nie pisałeś, łatwiej będzie Ci się w nim odnaleźć, korzystając z edytora IDE, dzięki któremu wyłapiesz ewentualne błędy i łatwiej skompilujesz kod do odpowiednich wymagań środowiskowych.
Oczywiście, trzeba się z tym liczyć, że edytory IDE nie są dobrym wyborem w każdej sytuacji, w której projektujesz kod. Oprócz tego, że zwykłe edytory kodu mają więcej rozbudowanych funkcji, takich jak: możliwość wyboru motywu czy wyszukiwania, edytory IDE zużywają więcej pamięci procesora i miejsca na dysku.
6 najczęściej polecanych przez programistów edytorów kodu na rok 2022
Jakie edytory tekstu są polecane przez programistów w 2022 roku? Sprawdź 6 najczęściej polecanych edytorów kodu i zobacz jak w łatwy sposób usprawnić swoją pracę. Do najlepszych narzędzi do edycji kodu obecnie zalicza się:
1. VS CODE
Visual Studio Code od firmy Microsoft to darmowy edytor kodu, który obsługuje wiele języków programowania. Może je wykorzystywać nawet początkujący programista ze względu na intuicyjny i czytelny interfejs i user manual. Inne funkcje VS CODE, które przydadzą się przy projektowaniu kodu, to:
- automatyczne kolorowanie składni;
- wsparcie dla debugowania kodu;
możliwość zarządzania kodem źródłowym za pomocą systemu kontroli GiT;
- możliwość zarządzania konkretnymi wycinkami kodu;
- automatyczne uzupełnianie kodu IntelliSense;
- refaktoryzacja kodu;
- dedykowane repozytorium rozszerzeń do projektowania aplikacji.
VS CODE to najpopularniejsze obecnie narzędzie do pisania kodu od postaw.
2. Atom
To desktopowy edytor tekstowy, z którego mogą korzystać webdesignerzy i twórcy architektury Unixa. Atom ma bardzo rozbudowaną społeczność, która go rozwija oraz służy pomocą w korzystaniu z jego funkcji. Do głównych zalet Atomu należą:
- automatyczne kolorowanie składni;
- możliwość obsługi wielu języków programowania;
- korzystanie z systemu kontroli GiT;
- ma wbudowaną integrację z niektórymi kompilatorami;
- możliwość edycji dokumentów dzięki pakietom rozszerzeń do przeglądarki Chromium (Linuxowy odpowiednik Google Chrome).
- minimapa, która daje opcję podglądu kodu źródłowego;
- automatyczne podświetlenie składni w językach: C, C++, C#, CSS, D, Erlang, HTML, Groovy, Haskell, Java, JavaScript, LaTeX, Lisp, Lua, Markdown, Matlab, OCaml, Perl, PHP, Python, R, Ruby, SQL, Tcl, XML;
- autozapisywanie postępów prac;
- opcje multiselect i multiedit;
- wbudowana wyszukiwarka;
- możliwość tworzenia zbioru metod;
- wysoka responsywność;
- parowanie nawiasów;
- możliwość obsługi projektów;
- wtyczki,
- powtarzanie ostatniej czynności;
- integracja z wybranym kompilatorem.
- automatyczne podpowiedzi;
- sprawdzanie poprawności kodu;
- integracja z GiT;
- Autoprefixer.
- autouzupełnianie, wyszukiwanie i zamiana ciągu znaków za pomocą regularnych wyrażeń;
- edycja z podziałem ekranu;
- możliwość otwierania i edytowania wielu kart równocześnie;
- tworzenie makr;
- tworzenie wtyczek;
- wyszukiwanie i podświetlenie par nawiasów;
- ekonomiczność (jest napisany w C++ co zwiększa jego wydajność i zmniejsza obciążenie procesora w trakcie korzystania z Notepad++);
- wysoka konfigurowalność;
- automatyczne odczytywanie HTML i PHP;
- automatyczna numeracja wierszy;
- przejrzysty GUI;
- debugowanie kodu.
3. Sublime Text
To edytor tekstu napisany dla programistów C++ i Pythona, który jest wieloplaformowy i wysoce konfigurowalny. Dzięki prostemu i czytelnemu interfejsowi jest jednym z najczęściej wybieranych edytorów tekstu przez programistów. Co więcej, zajmuje niewiele miejsca na dysku i nie obciążą procesora, jest więc ekonomiczny. Można go pobrać za darmo oraz używać niepełnej wersji, jednak co jakiś czas program będzie wyświetlał komunikat o przejściu na wersję premium. W darmowe wersji nie będzie także dostępna cała funkcjonalność Sublime Text, czyli:
makra i snippety;
Co ciekawe, Sublime Text można obsłużyć, korzystając jedynie ze skrótów klawiaturowych.
4. Brackets
To darmowy edytor kodu od Adobe na licencji MIT. Służy do edycji kodu zapisanego w HTML, CSS oraz JS. Jego funkcjonalność pozwala na podgląd na żywo dokumentu, który tworzy programista, a także na tworzenie własnych dodatków. Brackets posiada także:
5. NotePad++
Notepad++ jest rozbudowanym edytorem tekstowym na licencji GNU GPL, który jest ciekawym następcą Windowsowego Notatnika. Jego najbardziej użyteczne funkcje to:
6. NetBeans
NetBeans to czeski projekt, który zakładał stworzenie odpowiednika Delphi dla języka programowania Java. Jest edytorem IDE dla Javy, którego głównym celem jest przyspieszenie projektowania aplikacji w Javie, w tym również usług sieciowych oraz aplikacji mobilnych. Posiada wbudowane wsparcie dla języków C++ i C, wsparcie dla projektowania aplikacji w modelu SOA i schematów XML, Java Web Services oraz modelowania UML.
Wbudowane rozszerzenie NetBeans Profiler umożliwia śledzenia wykorzystania pamięci i zużycia procesora przez tworzoną aplikację. Dzięki NetBeans Mobility Pack możliwe jest łatwe debugowanie kodu i monitorowanie prawidłowego uruchamiania programów mobilnych. Można go uruchomić na systemach operacyjnych Windows i Linux.
Praca z edytorami kodu czy edytorami IDE znacznie przyspiesza budowanie aplikacji i stron internetowych, dlatego warto wdrożyć narzędzia do edycji kodu w codzienną rutynę pracy. Jeśli nie jesteś programistą, ale myślisz o zmianie branży, możesz ściągnąć darmowy edytor kodu i sprawdzić swoje umiejętności.