Blog IT, Blog Marketing

Rady od programisty z 40-letnim doświadczeniem

Rady od programisty z 40-letnim doświadczeniem

Marcin Sarna , 08.01.2021 r.

Ma Ci coś do przekazania.

Bohater artykułu

Współpracownik zespołu bti360.com, Joel Goldberg, niedawno przeszedł na emeryturę po ponad czterdziestu latach pracy w branży oprogramowania. Kiedy odszedł, podzielił się niektórymi doświadczeniami, które wyniósł ze swojej pracy w IT.

Patrząc wstecz na cztery dekady w branży oprogramowania, przede wszystkim jest pod wrażeniem, jak wiele się zmieniło. Swoją karierę zaczął od kart perforowanych a zakończył w erze cloud computingu. Pomimo całej tej zmiany wiele zasad, które pomogły mu w jego karierze, nie zmieniło się i nadal jest aktualnych.

Uważaj na klątwę wiedzy

Kiedy coś wiesz, prawie nie możesz sobie wyobrazić, jak to jest nie wiedzieć tego. To właśnie jest przekleństwo wiedzy i źródło niezliczonych nieporozumień i nieefektywności. Osoby inteligentne, które czują się dobrze ze złożonością, mogą być na to szczególnie podatne.

Jeśli nie bronisz się przed tym zjawiskiem, może ono zaciemnić wszystkie formy komunikacji, w tym także Twój kod. Im bardziej wyspecjalizowana jest Twoja praca, tym większe ryzyko, że będziesz komunikować się w sposób niezrozumiały dla niewtajemniczonych. Walcz z przekleństwem wiedzy. Pracuj, aby zrozumieć swoich odbiorców. Spróbuj sobie wyobrazić, jak by to było, gdybyś nauczył się tego, co komunikujesz po raz pierwszy.

Skoncentruj się na podstawach

Technologia stale się zmienia, ale niektóre podstawowe podejścia do tworzenia oprogramowania wykraczają poza te trendy. Oto sześć podstaw, które będą miały znaczenie przez długi czas.

  1. Praca zespołowa - wspaniałe zespoły tworzą świetne oprogramowanie. Nie traktuj pracy zespołowej jako czegoś oczywistego – staraj się o atmosferę w zespole.
  2. Zaufanie - zespoły poruszają się z prędkością zaufania. Bądź osobą godną zaufania, z którą chciałbyś pracować.
  3. Komunikacja - komunikuj się uczciwie i proaktywnie. Unikaj przekleństwa wiedzy (ale to już wiesz).
  4. Szukaj konsensusu.
  5. Testowanie automatyczne - dobrze przetestowany kod pozwala Twojemu zespołowi działać szybko i pewnie.
  6. Czysty, zrozumiały i łatwy w nawigacji kod i projekt - pomyśl o kolejnym deweloperze, który przejmie Twój kod, jako o swoistym kliencie. Twórz kod, z którym Twój następca nie będzie miał żadnych problemów: z odczytaniem, utrzymaniem i aktualizacją.

Prostota

Walka ze złożonością to niekończąca się przyczyna problemów. Rozwiązania powinny być tak proste, jak to tylko możliwe. Załóż, że następna osoba, która zajmie się Twoim kodem, nie będzie tak sprytna jak Ty. Jeśli możesz używać mniejszej liczby technologii, zrób to. Jak tu ujął Antoine de Saint-Exupéry:

Projektant wie, że osiągnął doskonałość nie wtedy, gdy nie ma już nic do dodania, ale gdy nie ma już nic do zabrania.

Poszukaj najpierw zrozumienia

Jednym z siedmiu nawyków Stephena Coveya jest Najpierw szukaj zrozumienia, a potem bycia zrozumianym. Jeśli chcesz wywierać wpływ i efektywnie współpracować z innymi, musisz najpierw ich zrozumieć. Aktywnie słuchaj, aby zrozumieć ich uczucia, pomysły i punkt widzenia, zanim zaczniesz próbować ujawnić własne myśli.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Uważaj na Lock-In

Zawsze znajdzie się następny gorący produkt zwiększający produktywność, który zrewolucjonizuje sposób tworzenia oprogramowania. Kolejni, który będą twierdzić, że dzięki ich holistycznej filozofii rozwoju można uzyskać niesamowite oszczędności czasu i kosztów. To, co nie zawsze jest tak oczywiste, to znaczne koszty początkowe lub ograniczenia, do których musisz się zobowiązać lub przyzwyczaić. Blokowanie miało kiedyś miejsce głównie u dostawców gotowego oprogramowania a teraz może się to zdarzyć również w przypadku frameworków. Tak czy inaczej, blokada oznacza konieczność poniesienia znacznych kosztów zmiany. Wybierz mądrze - nowe nie zawsze jest lepsze.

Bądź uczciwy i wiedz, kiedy nie pasujesz do roli

W pewnym momencie swojej kariery możesz znaleźć się w roli, która Ci nie pasuje. Złe dopasowanie nie jest wadą charakteru, ale jest to problem, którego nie należy ignorować. Może być więcej niż jedno rozwiązanie tego dylematu: Ty możesz ewoluować lub Twoja rola może ewoluować. Kluczem jest posiadanie samowiedzy, aby rozpoznać, co się dzieje i wydostać się z niezdrowego miejsca. Bycie nieszczęśliwym nie leży w niczyim interesie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej