Blog IT, Blog Marketing

10 narzędzi, które powinien znać każdy Software Developer

10 narzędzi, które powinien znać każdy Software Developer

Joanna Wasiak , 23.05.2022 r.

Czy są narzędzia, które znacznie poprawiają jakość pracy developera? Oczywiście! I jeśli jeszcze z nich nie korzystasz, najwyższy czas zacząć! Dobre narzędzia dla programistów znacznie skracają czas projektowania kodu, pomagają wychwycić błędy, a także sprawiają, że prace nad projektem są wydajniejsze i bardziej efektywne. Poznaj 10 narzędzi, które pomogą Ci w pracy, a które powinien znać każdy Software Developer. Gotowy? To zaczynamy!

1.GiT i GiTHub

Choć wydaje się to oczywiste, nie wszyscy programiści korzystają z tych narzędzi w swojej codziennej pracy. GiT i GiTHub to narzędzia, które są użyteczne nie tylko dla początkujących programistów. Dobra znajomość repozytorium kodu źródłowego jest obowiązkowa na każdym etapie kariery programistycznej. W ramach zaawansowanych opcji tych narzędzi możesz także poznać rozgałęzianie lub łączenie, by poprawić swoje umiejętności projektowania kodu. Obecnie to jedno z najważniejszych narzędzi programistycznych, które każda osoba zajmująca się programowaniem powinna znać w co najmniej podstawowym stopniu.

2. Docker/Kubernetes

Docker i Kubernetes to narzędzia, które zdecydowanie przydadzą się w pracy DevOpsa, ale nie tylko. Wiedząc, jak działają, możesz zaoszczędzić czas na instalację wielu oddzielnych aplikacji. W dobie gwałtownego rozwoju technologii chmurowych Docker i Kubernetes są podstawowymi narzędziami do wdrażania mikrousług w chmurze. Możliwość tworzenia wirtualnych kontenerów za pomocą narzędzi takich jak Docker/Kubernetes sprawiła, że coraz częściej firmy decydują się na wprowadzenie technologii chmurowej, w celu uporządkowania swoich procesów.

3. SQL

Praca z bazami danych to podstawa, którą powinien opanować nawet Junior Developer. SQL jest językiem, w którym tworzy się zapytania do relacyjnych baz danych. Za pomocą poleceń SQL można też aktualizować, zmieniać i usuwać dane w tabeli. Oprócz znajomości podstawowych poleceń, takich jak SELECT, INSERT, UPDATE i DELETE, dobry programista powinien również wiedzieć, jak pisać złożone zapytania za pomocą złączeń, funkcji agregujących, podzapytań i innych zaawansowanych opcji.

4.Python

Zanim spytasz, dlaczego jako programista Javy powinieneś znać Pythona, poznaj kilka faktów:

Python jest intuicyjnym, obiektowym językiem programowania wysokiego poziomu, który ma wszechstronne zastosowanie;

Python jest często wybierany do nauki przez osoby, które chcą zmienić branżę, ze względu na prostą i intuicyjną składnię;

możesz pisać aplikacje w Javie, ale niektóre szybciej napiszesz i zautomatyzujesz właśnie za pomocą Pythona;

Python posiada także moduły, które umożliwiają prawie wszystko, począwszy od dostępu do systemu plików, tworzenia aplikacji internetowych po Machine Learning.

5. Polecenia Linuxa

Jeśli jesteś programistą na etacie, bardzo prawdopodobne, że w swojej pracy używasz właśnie Linuxa, nie Windowsa. Znając podstawowe polecenia Linuxa, nie będziesz mieć problemów z pracą w systemie UNIX. Co więcej, podstawowa znajomość Linuxa jest wymagana już na stanowisku Junior Developera. Dobra znajomość i rozumienie działania aplikacji w systemie Linux pozwoli;i Ci sprawnie i efektywnie opanować niezbędne procesy projektowe.

6. Visual Studio Code

VS Code jest narzędziem do pisania kodu, ale przede wszystkim narzędziem, które obsługuje różne języki programowania, a dzięki czytelnemu i intuicyjnemu GUI, może z niego korzystać nawet początkujący developer. Główną zaletą VS Code jest możliwość łatwego pisania kodu od podstaw, dzięki wbudowanym funkcjom np.IntelliSense, który automatycznie uzupełnia kod. VS Studio posiada również opcję zarządzania kodem źródłowym za pomocą systemu kontroli GiT oraz debugowania kodu.

7. MS Excel

MS Excel to mocno uproszczona forma relacyjnej bazy danych. Nie służy tylko do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, ale może być świetnym narzędziem w pracy programisty. Ze względu na swoją dostępność, jest wykorzystywane w każdej firmie, dlatego, jeśli jesteś programistą, warto nauczyć się jego zaawansowanych funkcji, które usprawnią Twoją codzienną pracę. Przykładem takiej funkcji może być opcja wyszukiwania pionowego (VLOOKUP), która służy do łączenia i uzupełniania danych.

8. MS Word

Choć MS Word wydaje się najbardziej przydatnym narzędziem dla copywriterów, w rzeczywistości warto znać jego zaawansowane funkcje, by z łatwością przygotować wymaganą dokumentację projektową. MS Word, podobnie jak MS Excel, jest ogólnodostępnym narzędziem w każdej firmie.

9. JIRA

JIRA szybko stała się niezbędnym narzędziem do tworzenia oprogramowania. To nie tylko dobry sposób na uchwycenie wymagań klienta, budowanie dokumentacji projektowej, ale także na zarządzanie terminami. Używa się jej głównie w metodologiach Agile, takich jak Sprint i Scrum, które opierają się na JIRA. To narzędzie, które jest szczególnie polecane dla osób zarządzających zespołem, ponieważ z jej pomocą można łatwo zarządzać poszczególnymi obowiązkami projektowymi, by oddać ukończony produkt w jak najkrótszym czasie. Co ciekawe, z JIRY chętnie korzystają też osoby niezwiązane z branżą IT, ale liderzy zespołów np., Marketing Manager.

10. PowerShell

Jeśli pracowałeś na Linuxie i musisz przesiąść się na Windowsa, z pewnością odczujesz jego ograniczenia w zakresie tworzenia automatycznych skryptów. PowerShell to nakładka na system operacyjny Windows, oparta na frameworku.NET, która umożliwia programiście szybkie tworzenie skryptów i automatyzację, podobnie jak w Linuxie. Warto go znać dla samego ułatwienia ewentualnych prac w Windowsie.

Wymienione powyżej 10 narzędzi ma duży wpływ na karierę zawodową każdego programisty, ponieważ wielu developerów korzysta z ich możliwości w swojej codziennej pracy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej