Blog IT, Blog Marketing

Jak sprawdzić kompetencje techniczne w IT?

Jak sprawdzić kompetencje techniczne w IT?

Joanna Wasiak , 22.09.2022 r.

Jak sprawdzić kompetencje techniczne w IT? Rozmowa kwalifikacyjna, która sprawdzi Twoje umiejętności techniczne to dopiero ostatni etap całego procesu. Czy wiesz, że zanim jeszcze zaczniesz rozsyłać swoje CV do międzynarodowych korporacji IT możesz się sprawdzić pod kątem umiejętności technicznych? Poznaj kilka metod, które pomogą Ci ocenić, czy to właśnie Ty masz szansę zasilić dział specjalistów IT w danej firmie.

W artykule wymieniono:

 • Platformy edukacyjne z pytaniami testowymi
 • Gorilla Tests
 • Live Coding
 • Zadanie domowe
 • Pogłębiona rozmowa techniczna

Technical Lead ( (Java Background)) 34000 - 39000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

PHP Developer (Symfony)

Gdańsk
Aplikuj

Powyższe opcje są też świetnym rozwiązaniem dla rekruterów IT, którzy mogą w ten sposób sprawdzić kompetencje techniczne kandydatów w trakcie trwania procesu rekrutacyjnego.

1. Platformy edukacyjne z pytaniami testowymi

Zanim jeszcze odpowiesz na pierwszą w Twoim życiu zawodowym ofertę pracy IT, sprawdź swoje umiejętności techniczne. Jednym ze sposobów są testy z programowania dostępne na platformie DevSkiller. Jest to jedna z najpopularniejszych platform tego typu, która istnieje i jest rozwijana od 2012 roku. Jakie są zalety testów Talent Score na platformie DevSkiller?

 • testy sprawdzające umiejętności techniczne zostały stworzone przez developerów w metodologii RealLifeTesting™;
 • zanim przystąpisz do płatnej wersji, możesz wypełnić formularz kontaktowy i pobrać demo;
 • Talent Score to 5000 gotowych zadań rekrutacyjnych, z którymi spotkasz się na rozmowie kwalifikacyjnej;
 • testy zawarte na platformie zawierają nie tylko zadania do rozwiązania dla kandydatów na programistów, ale również umożliwiają kandydatom korzystanie z bibliotek, frameworków, narzędzi i baz danych;
 • mogą być wykorzystywane w firmach IT i przedsiębiorstwach w celu zbadania kompetencji technicznych zespołu IT.

Klienci, którzy zdecydowali się na DevSkillers podkreślają, że dzięki wykorzystaniu tych testów w procesie rekrutacyjnym, znacznie podniosły się kompetencje zatrudnianych przez nich specjalistów IT.

2. Gorilla Tests

To też platforma testowa, na której wpisując odpowiednią nazwę stanowiska, możesz dostać kompletny zestaw testów sprawdzających wymagane umiejętności techniczne dla tego zawodu. Platforma Gorilla Test posiada wbudowaną opcję wysłania bezpośredniego zaproszenia do wzięcia udziału w testach, co jest wygodne zwłaszcza w procesie rekrutacyjnym i pomaga zaoszczędzić czas. Gorilla Tests nie wymagają utworzenia osobnego konta przez kandydatów, którzy wykonują testy, są łatwe w obsłudze i dostępne na dowolnym urządzeniu mobilnym. Ta usługa w pełnej wersji również jest odpłatna.

Technical Support Specialist 6000 - 6800 PLN

Riga
Aplikuj

Senior PHP Developer (Symfony)

Praca zdalna
Aplikuj

Demon Sprzedaży B2B 5000 - 6500 PLN

Warszawa
Aplikuj

Live Coding

Live Coding to technika wykorzystywana na technicznych rozmowach rekrutacyjnych, czyli programowanie w czasie rzeczywistym. Na czym polega? Kandydat jest poproszony o napisanie kodu, w którego trakcie rekruter sprawdza jego poprawność. To zadanie jest szczególnie stresujące dla początkujących koderów, ale istnieją wskazówki, dzięki którym nawet junior developer, może podejść do zadań tego typu z większą pewnością siebie:

 • opisu głośno to, co robisz, jak robisz, jaki będzie Twój następny krok i dlaczego. W ten sposób pokażesz rekruterowi, że rozumiesz zadanie i jesteś w stanie je rozwiązać, nawet jeśli potrzebujesz na nie więcej czasu;
 • podejdź do rozwiązania takiego zadania metoda małych kroczków – zatrzymuj się często, sprawdzaj poprawność napisanego kodu, a jeśli pojawią się jakieś błędy, nie poddawaj się i spróbuj przeanalizować kod od początku, w poszukiwaniu błędnie wpisanego atrybutu. Wszystkie działania komentuj na głos i omawiaj je, by rekruter miał bezpośredni wgląd w proces rozwiązania zadania, który toczy się w Twojej głowie;
 • zanim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, na której będziesz się mierzyć z live codingiem, spróbuj poćwiczyć przed osobą, przy której czujesz się bezpiecznie. To może być Twój partner, partnerka, ktoś, kto zna się na programowaniu. Chodzi o to, by poćwiczyć nie tylko sposób rozwiązywania zadania rekrutacyjnego metodą live codingu, ale przede wszystkim o przećwiczenie spójności wypowiedzi, która może wpłynąć na ostateczny wynik.

3. Zadanie domowe

W niektórych procesach rekrutacyjnych wciąż się zdarza, że kandydat dostanie kilkugodzinne (rzadziej kilkunastogodzinne) zadanie do rozwiązania w domu. Oczywiście, jest podana data deadline’u, odpowiednie wytyczne, jednak jest to dość ryzykowna opcja sprawdzenia umiejętności technicznych w procesie rekrutacji, bo… Kandydat może dać swoje zadanie do wykonania innej, doświadczonej w programowaniu osobie lub może po prostu nie mieć czasu na kilka godzin rozwiązywania testu z kodowania. Znacznie lepiej sprawdza się w tym celu pogłębiona rozmowa techniczna.

4. Pogłębiona rozmowa techniczna

To rozmowa + zadania do wykonania, w której często bierze udział senior developer. Może trwać kilka lub kilkanaście godzin, a w niektórych firmach kandydaci dostają za nią wynagrodzenie. Wiąże się z tym, że właściwie jeden dzień kandydat musi poświęcić na rozmowę techniczną, której wyniki poznaje zazwyczaj w przeciągu 14 dni. Obecność seniora może być dla niektórych kandydatów stresująca, ale nawet jeśli nie powiedzie Ci się za pierwszym razem, wyciągnij z takiej rozmowy wnioski na przyszłość!

Team Leader E-Commerce for Foreign Markets

Sopot
Aplikuj

Administrator IT / Spepecjalista IT 8500 - 13000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej