Blog IT, Blog Marketing

Linus Torvalds. Kim jest człowiek, który stworzył system Linux?

Linus Torvalds. Kim jest człowiek, który stworzył system Linux?

Joanna Wasiak , 01.04.2022 r.

System Linux jest największym konkurentem Windowsa, a w branży IT nie milkną zawzięte dyskusje na temat tego, który z nich jest bardziej efektywny dla pracy programistów. Kim jest człowiek, który sprawił, że Windows ma tak silnego konkurenta? Czy rzeczywiście Linus Torvalds zrewolucjonizował świat IT? W dzisiejszym artykule dowiesz się kim jest twórca Linuxa, co dzięki niemu zyskała branża IT i jak przewiduje rozwój systemu Linux w przyszłości, gdy zabraknie jego obecnych opiekunów

  • Kim jest człowiek, który stworzył system Linux?
  • Złe dobrego początki, czyli lata młodości Linusa Torvaldsa
  • Jak potoczyły się dalsze losy Linuxa i co martwi jego twórcę w kontekście dalszego rozwoju systemu?
  • Ciekawostki i kontrowersje, czyli Linus Torvalds, wobec którego trudno jest przejść obojętnie

Linus Torvalds – od studenta do twórcy Linuxa

Urodził się w 1969 r. w Helsinkach, ukończył studia na Uniwersytecie Helsińskim. Zanim zrobiło się o nim głośno, nie był zbyt rozpoznawalną postacią. Był pasjonatem matematyki i fizyki, a swoje pierwsze doświadczenia z komputerami zawdzięcza dziadkowi, który podarował mu Commodore VIC-20. Od tego momentu jego fascynacja komputerami nie mijała i rozwijał się w tym kierunku.

Wybrał studia na Uniwersytecie Helsińskim, ale sam proces ukończenia studiów zajął mu 8 lat. W międzyczasie odbył też służbę wojskową i wziął ślub z Tove, którą poznał na uczelni, ucząc studentów podstaw informatyki. Jej inicjatywa sprawiła, że do dziś są razem, mieszkają i pracują w Portland w stanie Oregon i doczekali się wspólnie trzech córek.

Linus był zafascynowany systemem edukacyjnym uniksopodobnym Minix, stworzonym przez Andrew Tanenbauma, studiującego na uniwersytecie Vrije w Amsterdamie. Minix był dodatkiem do książki Tanenbauma Operating Systems: Design and Implementation. W większości został napisany w języku C, a jego pierwotną funkcją był cel edukacyjny. Dopiero w kolejnych wersjach Minixowi przypisano również inne funkcje.

Torvalds wykorzystał podstawy Minixa, by stworzyć własny system operacyjny, bazujący na Unix. Jądro Linuxa tworzył głównie po zajęciach, na swoim własnym komputerze. Pierwsza wersja systemu Linux ukazała się w październiku 1991 r. Jak podkreśla Szef Red Hata, Linus Torvalds zrewolucjonizował świat IT dzięki swojej wizji wolnego oprogramowania. Było to rzeczywiście rewolucyjne posunięcie, dzięki któremu w pracę nad rozwojem późniejszego systemu Linux mogło być zaangażowanych wiele niezależnych osób, które z czasem utworzyły społeczność rozwijającą system do dziś.

Biorąc pod uwagę, że Linus Torvald po raz pierwszy w historii IT zaproponował otwarte oprogramowanie, dostępne dla każdego, to rzeczywiście niemała rewolucja w świecie IT, która udowodniła, że można równie wydajcie pracować na oprogramowaniu open source, jak na aplikacjach tworzonych specjalnie na potrzeby danej firmy. Od tego momentu chętniej wykorzystywano potencjał tkwiący w społeczności, która rozwijała wolne oprogramowanie wspólnymi siłami i do dziś oprogramowanie OS cieszy się popularnością w branży.

Dalsze losy Linuxa

System Linux jest rozwijany stale od 1991 r. Co ciekawe w roku 2000 Steve Jobs zaproponował Torvaldsowi współpracę nad systemem Mac OS X oraz pracę dla Apple INC, ale ten odrzucił jego propozycję. Torvalds jest znany z niewyparzonego języka i ostrych komentarzy, dlatego uważa się go za osobę dość kontrowersyjną. W 2021 roku z okazji 30-lecia istnienia Linuxa wypowiadał się na temat przyszłości systemu Linux.

Część osób ze świata IT wyraziła obawę dotyczącą tego, co stanie się z systemem Linux, gdy odejdą jego obecni opiekunowie. Torvald sądzi, że nie grozi mu zatrzymanie się w rozwoju, gdyż już obecnie w prace nad systemem zaangażowani są młodzi ludzie i to właśnie oni będą przyszłością Linuxa. Problem, z którym już dziś mierzy się Torvalds, to brak kompetentnych programistów, którzy byliby w stanie zrozumieć kod napisany przez inną osobę i przekazać go dalej. Choć, jak sam mówi, kładzie olbrzymi nacisk na budowanie zaufania wśród społeczności linuxowej nie tylko do opiekunów kernela, czyli jądra Linuxa, ale do osób projektujących kod.

Propozycja rozwoju Linuxa w języku programowania Rust

Od jakiegoś czasu mówi się o tym, by przepisać najnowsze komponenty (lub nawet całość Linuxa) na język programowania Rust. Trvalds, choć jest fanem języka programowania C, na którym opiera się Linux, podszedl otwarcie do tej możliwości, choć nie spodziewa się rewolucyjnych zmian. W przyszłości przewiduje się, że Rust zastąpi większość oprogramowania C i C++. Czy przyszłość Linuxa będzie zapisana w Rust? Trudno powiedzieć. Torvalds podkreśla, że nie planuje swoich działań z większym wyprzedzeniem niż pół roku.

Ciekawostki o człowieku, który zmienił IT w latach 90.

Jak wspomnieliśmy, Torvalds jest człowiekiem, który ma duże mniemanie o swoich umiejętnościach. Trudno temu przeczyć, swoją ciężką pracą zasłużył na miano jednego z najlepszych programistów na świecie. W odróżnieniu od Steve’a Jobsa Torvalds nie jest wizjonerem, a sukcesu Linuxa upatruje w ciężkiej i konsekwentnej pracy nad rozwojem oprogramowania. Prywatnie już od najmłodszych lat był postrzegany jako dziwak, który kompletnie nie potrafił odnaleźć się w społeczeństwie. Podczas gdy jego koledzy umawiali się na randki z dziewczynami, Torvalds siedział w swojej „piwnicy” i rozwijał umiejętności programowania.

Mimo to udało mu się związać z kilkukrotną fińską medalistką karate, założyć rodzinę i wyemigrować do USA, gdzie mieszka obecnie. Przełamał swój lęk przed publicznymi występami, biorąc udział w konferencjach, a nawet wystąpił na TED-x. Mimo swojego wieku nadal jest żywo zaangażowany w rozwój Linuxa i udaje mu się budować silną, zaangażowaną społeczność mimo kontrowersyjnego charakteru. Na czym polega kontrowersyjność Linusa Torvaldsa?

Torvalds jest człowiekiem, który mówi to, co myśli. Zdecydowanie, bezpośrednio i często ostro wypowiada się na różne tematy – jakiś czas temu w sieci było głośno o jego zażartej dyskusji z antyszczepionkowcem Enrico Weigeltem, który uważał szczepienia za eksperymenty na ludziach. Choć słowa Torvaldsa są dosadne, a przez lata nabrał przekonania o własnej nieomylności i wyjątkowości, to jednak nie można mu odmówić ogromu pracy, jaką włożył zarówno w sam system operacyjny Linux, jak i w rewolucję świata IT w latach 90.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej