Blog IT, Blog Marketing

Linux. Czy może zastąpić Windowsa w pracy programisty?

Linux. Czy może zastąpić Windowsa w pracy programisty?

Tomasz Staśkiewicz , 17.01.2022 r.

W środowisku IT wciąż odbywają się zacięte dyskusje na temat tego, który system operacyjny jest lepszy: Windows czy Linux? I co najlepsze, wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sprawdźmy wiec, czy Linux i jego dystrybucje mogą sprawdzić się w codziennej pracy programisty równie dobrze, co znany i lubiany Windows. Być może po lekturze tego tekstu nabierzesz przekonania, że Linux jest jedynym systemem, na którym chcesz pracować, nie tylko w biurze.

Krótka historia Linuxa

Linux powstał w 1991 roku, za sprawą fińskiego programisty Linusa Torvaldsa, który poinformował społeczność skupioną wokół Miniksa o swoim autorskim projekcie. Udało mu się stworzyć jądro Linuxa, sam system operacyjny wymagał jednak odpowiedniego dostosowania i narzędzi, do których stworzono w większości oprogramowanie w GNU. Nazwa pochodzi od połączenia imienia twórcy systemu ora z Unixa, bo Linux należy do rodziny systemów uniksopodobnych.

Obecnie Linux jest systemem open source (co oznacza, że każdy może go rozwijać i jest całkowicie bezpłatny), wydanym na licencji GNU. W praktyce oznacza to, że wszyscy mogą pobrać system Linux na własny użytek bez dodatkowych opłat. Do największych zalet Linuxa należą: bezpieczeństwo, łatwość modyfikowania systemu pod własne potrzeby oraz stabilność. Dzięki temu, że społeczność skupiona wokół Linuxa wciąż go rozwija, z każdą kolejną wersją Linux staje się coraz bardziej dostosowany do wymogów najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych (ciekawostka: system Android bazuje właśnie na Linuxie, dlatego można śmiało powiedzieć, że Linux wciąż jest mocno wspierany i rozwijany, mimo upływu lat).

Linux kontra Windows

Na wstępie trzeba jeszcze raz zaznaczyć istotną różnicę w dystrybucji obu systemów operacyjnych: instalacja Linuxa na laptopie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, można go odinstalować w dowolnej chwili, nie posiada także żadnego ograniczenia co do ilości urządzeń, na których może zostać zainstalowany. Korzystanie z Windowsa zawsze wiąże się z kosztami związanymi z licencją. Nie są to symboliczne kwoty — w grudniu 2021 system Windows 11 w wersji OEM dla jednego stanowiska kosztował 500-600 zł.

Choć na początku system operacyjny Linux może sprawiać pewne trudności w obsłudze (zwłaszcza, jeśli przesiadasz się z dobrze znanego środowiska Windows), ale można go z łatwością przystosować do swoich potrzeb. Co więcej, Linux został tak zaprojektowany, by ilość aplikacji działających w tle była niewielka, dzięki czemu nie zjada aż tylu zasobów. O każdej aktualizacji systemu decyduje użytkownik.

Jeżeli mowa o bezpieczeństwie, zdecydowanie Linux jest o wiele bezpieczniejszym systemem niż Windows, dzięki temu, że za instalację jakiejkolwiek aplikacji odpowiadają menedżery pakietów, przez co dużo trudniej jest o przypadkową instalację złośliwego oprogramowania niż na Windowsie. Program antywirusowy nie będzie konieczny w przypadku korzystania z Linuxa, czego nie można powiedzieć o użytkownikach systemu Windows, którzy są o wiele częściej narażani na wirusy oraz złośliwe oprogramowanie.

W ogólnym rozrachunku Linux wykorzystywany jedynie do pracy jest dużo praktyczniejszym wyborem niż Windows. Problem z użytkowaniem Linuxa pojawia się, gdy chcą z niego korzystać osoby pracujące w gamedevie albo po prostu gracze. Wciąż jest stosunkowo niewiele gier, w które można grać posiadając Linuxa, dlatego, jeśli zależy Ci na dostępie do najnowocześniejszych pozycji, wybierz Windowsa. Istnieje narzędzie dostosowane do wymagań Linuxa, dzięki któremu można uruchomić gry i aplikacje windowsowe, ale może okazać się, że w tym celu wciąż lepiej sprawdzi się oryginalny Windows.

Osoby najczęściej wykorzystujące system operacyjny Linux

Do osób, które najczęściej korzystają z Linuxa można zaliczyć:

  • osoby ze społeczności, która rozwija i wspiera system;
  • osoby, które mają słabszy sprzęt, na którym nie ma możliwości zainstalowania najnowszego systemu Windows;
  • osoby, które boją się ataków wirusów i złośliwych aplikacji z zewnątrz i cenią sobie bezpieczeństwo;
  • specjaliści, którzy wykorzystują ten system głównie w swojej pracy, nie w celach rozrywkowych.

Linux i jego najpopularniejsze dystrybucje

W ramach rozwijania systemu operacyjnego Linux powstają różne dystrybucje, dostosowane do potrzeb użytkowników. Dzięki temu każda osoba, która myśli o zmianie systemu operacyjnego z Windowsa na inny, znajdzie taką dystrybucję, która w pełni spełni jej oczekiwania. Do najważniejszych i najpopularniejszych dystrybucji Linuxa zaliczamy:

Ubuntu

Słowo „Ubuntu” oznacza „człowieczeństwo dla wszystkich”. Pochodzi z języka staroafrykańskiego i dobrze oddaje motywację twórców tej dystrybucji. Ubuntu jest uniwersalne, dostosowane do wymagań każdego użytkownika, z naciskiem na osoby z niepełnosprawnością. Można go zainstalować zarówno w celach służbowych, jak i rozrywkowych. Oprogramowanie jest bezpłatne, a dzięki dużej kompatybilności i intuicyjności, można je szybko i łatwo dostosować do indywidualnych wymagań.

Debian

To dystrybucja, która świetnie sprawdzi się w pracy, ze względu na bezpieczeństwo, rozbudowane wsparcie sprzętowe i płynne aktualizacje. Ta dystrybucja była podstawą innych, późniejszychm.in. Ubuntu, PureOS, Knoppix. Debian posiada wbudowane opcje dla deweloperów np. publiczny system do śledzenia błędów, wsparcie dla urządzeń, takich jak Raspberry Pi, urządzenia mobilne, komputery jednopłytowe i domowe routery. Jest to na tyle wszechstronna dystrybucja, że skorzystają z niej osoby początkujące i zaawansowane.

Linux Mint

Tę dystrybucję polecamy osobom, które przesiadają się z Windowsa, ze względu na przejrzysty graficzny interfejs oraz łatwość konfiguracji ustawień funkcjonalności systemu z wykorzystaniem interfejsu graficznego. To właśnie dlatego Linux Mint będzie dobrą opcją dla osób, które dopiero zmieniły system operacyjny i muszą poznać jego możliwości. Dzięki bogatej gamie kolorystycznej, ramek, okienek i możliwości zmiany wyglądu Ikon Linux Mint szybko zyskał sobie szerokie grono fanów. Ta dystrybucja posiada także konkretne repozytorium pakietów, które współpracuje z różnymi sterownikami i narzędziami.

OpenSuse

To dystrybucja przygotowana z myślą o developerach, którzy pracują z serwerami lub na desktopie. Jest bezpieczna, stabilna i dość prosta w użyciu, zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Najpopularniejsze dystrybucje OpenSuse to Tumbleweed (z koncepcją częstego dostarczania aktualizacji aplikacji) oraz Leap, która posiada długoterminowe wsparcie systemu.

Fedora

Wersja Linux Fedora jest najbardziej innowacyjną dystrybucją Linuxa, niestety ma krótkoterminowe wsparcie, ale jej możliwości są ogromne. Można ją zastosować w systemach chmurowych, kontenerach, komputerach stacjonarnych. Nad Fedorą pracują entuzjaści zaangażowani w dostosowanie systemu Linux do najnowszych wymagań technologicznych.

Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu, Twoja decyzja o przejściu na Linuxa będzie dużo łatwiejsza do podjęcia i szybko pokochasz ten system operacyjny, wykorzystując go zarówno w środowisku firmowym, jak i prywatnym. Życzymy satysfakcji i wielu udanych projektów!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej