Blog IT, Blog Marketing

Dress code na rozmowę o pracę? Zobacz, co się zmieniło w trakcie pandemii

Dress code na rozmowę o pracę? Zobacz, co się zmieniło w trakcie pandemii

Tomasz Staśkiewicz , 11.02.2022 r.

Obecnie rozmowy kwalifikacyjne są prowadzone coraz częściej w warunkach domowych — online, na platformie Zoom lub Google Meet, gdy obie strony są w swoich domach (a na pewno kandydat). O ile w przypadku rozmowy online wystarczy zadbać o schludną (niekoniecznie elegancką) „górę”, o tyle w przypadku stacjonarnej rozmowy o pracę warto włożyć odrobinę wysiłku w odpowiednie przygotowanie stroju. Czy prezentacja wizualna jest równie ważna, co posiadane kwalifikacje i umiejętności?

Pandemia całkowicie poluzowała sztywne zasady dress code, które jeszcze do niedawna obowiązywały na stacjonarnej rozmowie o pracę. Dziś kandydaci starający się o pracę w firmach IT, czy innych branżach rekrutujących zdalnie, mogą przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną z dowolnego miejsca na świecie, niekoniecznie z własnego mieszkania. To oznacza, że będą ubrani stosownie do miejsca, w którym aktualnie będą przebywać – na słonecznej plaży, górskiej wycieczce lub domowej siłowni.

4 rzeczy, które sprawią, że rozmowa o pracę skończy się na jednym spotkaniu

Często mówi się, zwłaszcza w branży produkcyjnej, że wygląd zewnętrzny nie odgrywa tak ważnej roli, co posiadane doświadczenie zawodowe. I o ile nikt nikogo nie powinien oceniać po wyglądzie, tj. posiadanych tatuażach, kolczykach lub kolorowych włosach, o tyle to, w jaki sposób zaprezentujesz się przyszłemu pracodawcy podczas rozmowy o pracę, ma kolosalne znaczenie. Zdarza się, że kandydaci na rozmowę o pracę na stanowisku pracownika produkcji czy osoby sprzątającej, stawiają się prosto po zakończeniu swoich obowiązków względem obecnego pracodawcy. To oznacza, że często nie zdążą nawet zmienić ubrań roboczych w codzienne (w przypadku tych branż nadal częściej obowiązuje stacjonarna rozmowa o pracę).

Skutkiem takiej postawy często jest skreślenie kandydata już na wstępie, właśnie ze względu na brak odpowiedniego przygotowania się do rozmowy o pracę nie tylko zawodowo, ale również wizerunkowo. Jakie rzeczy sprawią, że osoba rekrutująca odrzuci kandydata po pierwszym spotkaniu stacjonarnym, mimo spełnienia większości wymagań na konkretne stanowisko?

1. Rzucające się w oczy problemy z higieną

Oczywiście, mówimy tutaj o oczywistych zaniedbaniach, nie o zdrowotnych przypadłościach. Jeśli kandydat ubiegający się o stanowisko specjalisty przyjdzie na rozmowę z nieświeżą fryzurą, poplamionych ubraniach i ogólnie zaniedbanym wyglądem, szanse na jego odrzucenie w pierwszym etapie rekrutacji znacząco wzrosną. Podstawowa dbałość o higienę jest wpisana w pewien kontekst społeczny. Pracując z ludźmi, powinieneś zadbać nie tylko o swój własny komfort, ale o wspólną wygodę pracy w odpowiednich warunkach.

Rozmowa o pracę wymaga pewnego rodzaju prezentacji „najlepszej wersji siebie”, by to właśnie Ciebie wybrano spośród innych kandydatów. Jeżeli pojawisz się w nieświeżym wydaniu, Twoje szanse na wymarzoną pracę drastycznie spadną. Pamiętaj więc, by przed rozmową rekrutacyjną zadbać nie tylko o odpowiednie przygotowanie, ale też o higienę.

Palisz papierosy? Puść dymka po spotkaniu

Samo palenie papierosów nie jest niemile widziane (chyba że w polityce firmy, do której aplikujesz, jest wyraźnie zaznaczone, że wymagany jest zdrowy tryb życia), ale wejście na rozmowę oo pracę od razu po „dymku” jest oznaką braku szacunku do swojego rozmówcy. Niektóre osoby są szczególnie wyczulone na zapach papierosowego dymu, jest on dla nich duszący i niekomfortowy, zwłaszcza jeśli same nie palą. Warto o tym pomyśleć i zadbać o listek gumy do żucia w kieszeni, zanim wejdziesz do pokoju rekrutacyjnego.

Piłeś? Przełóż rozmowę na inny termin

Imprezy świetnie odstresowują, a alkohol rozluźnia, zwłaszcza w sytuacji stresowej, do której należy rozmowa o pracę. Jeśli dzień wcześniej zdarzy Ci się mocno zakrapiana impreza, lepiej przełóż tę rozmowę na inny termin. Pokazując się w takim stanie na rozmowie, możesz dać do zrozumienia osobie rekrutującej, że masz problemy z alkoholem, co przełoży się na niesłuszną zaniżoną ocenę jakości świadczonych przez Ciebie usług. Przed kolejnym terminem rozmowy o pracę wypróbuj inny sposób na odreagowanie napięcia niż mocno zakrapiana impreza.

Przekłamanie w CV względem realnych umiejętności

CV jest dokumentem, który jako pierwszy zwróci na siebie uwagę rekrutera. Nic w tym dziwnego, że kandydaci starający się o pracę chcą, by wyglądało jak najlepiej. Są jednak pewne granice, których nie można przekroczyć, a mianowicie – przekoloryzowane informacje w stosunku do posiadanego doświadczenia i umiejętności. Choć są to sytuacje wyjątkowo rzadkie, zdarza się, że na rozmowie o pracę kandydat wypada dużo słabiej, niż wskazuje na to jego CV. O ile częściowo można to przypisać nerwom, to jednak zdarza się, że kryje się za tym coś więcej niż stres.

Wybierając się na rozmowę o pracę (niezależnie od tego, czy będzie to rozmowa online, czy stacjonarna), warto pamiętać o tym, że to Ty jesteś swoją własną wizytówką, a naciągane umiejętności i doświadczenie w CV nie zagwarantuje Ci wymarzonej posady. Raczej sprawią, że Twój proces rekrutacyjny zakończy się na pierwszym spotkaniu.

Podsumowując, pandemia znacznie rozluźniła wymagania co do formalnego ubioru na rozmowę o pracę. Nie oznacza to, że można zapomnieć o innych zasadach, które dotyczą odpowiedniej prezencji na rozmowie rekrutacyjnej, niezależnie od okoliczności.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej