Rust. Ankietowani przez Stack Overflow nie mieli żadnych wątpliwości.
Rust razy sześć
The Stack Overflow Developer Survey jest coroczną ankietą przeprowadzaną przez Stack Overflow, która śledzi tendencje i opinie deweloperów na całym świecie. Ankieta ma wiele różnych kategorii, ale jeśli chodzi o „Najbardziej kochany język programowania” jest wyraźny zwycięzca i jest nim Rust.
A Rust otrzymał ten tytuł nie tylko w 2021 roku - jest to szósty rok, w którym język ten wygrał w tej kategorii.
Gdy znasz już jakiś język i zaczynasz przygodę z Rustem
Jeśli ktoś daje Rustowi szansę przychodząc na przykład od Pythona, to ma pewne nawyki kodowania, które są naprawdę w porządku (patrząc z perspektywy Pythona), ale nawet nie wyobraża sobie jak bardzo jest rozpieszczony. Python w stosunku do Rusta jest po prostu łatwy. Ponadto Python nie jest w żadnym wypadku szybkim językiem. Jest bardzo dobry do wielu rzeczy, ale wydajność nie jest akurat jedną z mocnych cech Pythona. Musiałbyś sięgnąć do niskopoziomowego kodu bibliotek Pythona, takich jak np. Numpy, aby uzyskać maksimum wydajności.
Ale Python jest bardzo dobry do naprawdę wielu rzeczy a szczególnie jeśli chodzi o naukę o danych – czego nie powiemy o Rust czy Go.
Pochodzenie i natura języka Rust. Bezpieczeństwo i wydajność.
Język programowania Rust ujrzał światło dzienne w 2010 roku i szybko zyskał popularność, oferując wydajność i funkcje, które czynią go bardzo atrakcyjnym dla programistów pracujących z kodem, gdzie to bezpieczeństwo i szybkość są na szczycie listy życzeń.
Rust rozpoczął się jako poboczny projekt Graydona Hoare'a, pracownika Mozilli. Mozilla dostrzegła potencjał nowego języka i zaczęła go sponsorować jeszcze przed oficjalnym wydaniem. Od samego początku Rust skupiał się na bezpieczeństwie i wydajności. Część związana z bezpieczeństwem wynika z tego, jak Rust radzi sobie z pamięcią.
Rust nie posiada funkcji zbierania śmieci (garbage collectora). Zamiast tego, został zaprojektowany tak, aby być bezpiecznym poprzez m.in. zniechęcanie do niezdefiniowanych zachowań poprzez posiadanie bardzo surowego ale również przyjaznego i pomocnego kompilatora, który ułatwia życie i sprawia, że test-driven development w Rust to pestka. Rust w ogóle ma wiele unikalnych cech, które pomogły mu znaleźć się w niektórych z największych firm w branży technologicznej (Firefox, Cloudflare, Dropbox czy Yelp).
Drugim kluczowym parametrem, w którym Rust błyszczy jest wydajność. Rust jest szybki. Tak szybki, że nawet przewyższa C i C++ w niektórych zadaniach. Istnieje jednak duża różnica pomiędzy C i Rustem jeśli chodzi o bezpieczeństwo. C jest bardzo niebezpieczny, ponieważ musisz sam zajmować się pamięcią. W Rust, również musisz zajmować się pamięcią, ale z powodu zasad własności i pożyczania praktycznie nie możesz skompilować niebezpiecznego kodu.
Dlaczego Rust?
Rust nie jest zorientowany obiektowo i nie można go określić mianem funkcjonalnego. Wspiera jednak pewne cechy programowania obiektowego i funkcjonalnego, takie jak metody i domknięcia. Dlaczego więc powinieneś nauczyć się Rusta?
Podobnie jak Go, jest to nowoczesny język, który posiada współbieżność i równoległość wbudowane w język. Istnieje wiele innych powodów, dla których warto wybrać Rust jako następną górę do zdobycia, ale jednym z ważniejszych jest to, że na pewno uczyni cię lepszym programistą, ponieważ kiedy kodujesz w Rust, musisz myśleć o pewnych najlepszych praktykach, o których wcześniej nie musiałeś myśleć. I oczywiście Rust jest czasami po prostu najlepszym narzędziem do wykonania danej pracy.