Blog IT, Blog Marketing

A najbardziej kochany język oprogramowania to...?

A najbardziej kochany język oprogramowania to...?

Marcin Sarna , 01.09.2021 r.

Rust. Ankietowani przez Stack Overflow nie mieli żadnych wątpliwości.

Rust razy sześć

The Stack Overflow Developer Survey jest coroczną ankietą przeprowadzaną przez Stack Overflow, która śledzi tendencje i opinie deweloperów na całym świecie. Ankieta ma wiele różnych kategorii, ale jeśli chodzi o „Najbardziej kochany język programowania” jest wyraźny zwycięzca i jest nim Rust.

A Rust otrzymał ten tytuł nie tylko w 2021 roku - jest to szósty rok, w którym język ten wygrał w tej kategorii.

Gdy znasz już jakiś język i zaczynasz przygodę z Rustem

Jeśli ktoś daje Rustowi szansę przychodząc na przykład od Pythona, to ma pewne nawyki kodowania, które są naprawdę w porządku (patrząc z perspektywy Pythona), ale nawet nie wyobraża sobie jak bardzo jest rozpieszczony. Python w stosunku do Rusta jest po prostu łatwy. Ponadto Python nie jest w żadnym wypadku szybkim językiem. Jest bardzo dobry do wielu rzeczy, ale wydajność nie jest akurat jedną z mocnych cech Pythona. Musiałbyś sięgnąć do niskopoziomowego kodu bibliotek Pythona, takich jak np. Numpy, aby uzyskać maksimum wydajności.

Ale Python jest bardzo dobry do naprawdę wielu rzeczy a szczególnie jeśli chodzi o naukę o danych – czego nie powiemy o Rust czy Go.

Pochodzenie i natura języka Rust. Bezpieczeństwo i wydajność.

Język programowania Rust ujrzał światło dzienne w 2010 roku i szybko zyskał popularność, oferując wydajność i funkcje, które czynią go bardzo atrakcyjnym dla programistów pracujących z kodem, gdzie to bezpieczeństwo i szybkość są na szczycie listy życzeń.

Rust rozpoczął się jako poboczny projekt Graydona Hoare'a, pracownika Mozilli. Mozilla dostrzegła potencjał nowego języka i zaczęła go sponsorować jeszcze przed oficjalnym wydaniem. Od samego początku Rust skupiał się na bezpieczeństwie i wydajności. Część związana z bezpieczeństwem wynika z tego, jak Rust radzi sobie z pamięcią.

Praca przy komputerze

Rust nie posiada funkcji zbierania śmieci (garbage collectora). Zamiast tego, został zaprojektowany tak, aby być bezpiecznym poprzez m.in. zniechęcanie do niezdefiniowanych zachowań poprzez posiadanie bardzo surowego ale również przyjaznego i pomocnego kompilatora, który ułatwia życie i sprawia, że test-driven development w Rust to pestka. Rust w ogóle ma wiele unikalnych cech, które pomogły mu znaleźć się w niektórych z największych firm w branży technologicznej (Firefox, Cloudflare, Dropbox czy Yelp).

Drugim kluczowym parametrem, w którym Rust błyszczy jest wydajność. Rust jest szybki. Tak szybki, że nawet przewyższa C i C++ w niektórych zadaniach. Istnieje jednak duża różnica pomiędzy C i Rustem jeśli chodzi o bezpieczeństwo. C jest bardzo niebezpieczny, ponieważ musisz sam zajmować się pamięcią. W Rust, również musisz zajmować się pamięcią, ale z powodu zasad własności i pożyczania praktycznie nie możesz skompilować niebezpiecznego kodu.

Dlaczego Rust?

Rust nie jest zorientowany obiektowo i nie można go określić mianem funkcjonalnego. Wspiera jednak pewne cechy programowania obiektowego i funkcjonalnego, takie jak metody i domknięcia. Dlaczego więc powinieneś nauczyć się Rusta?

Podobnie jak Go, jest to nowoczesny język, który posiada współbieżność i równoległość wbudowane w język. Istnieje wiele innych powodów, dla których warto wybrać Rust jako następną górę do zdobycia, ale jednym z ważniejszych jest to, że na pewno uczyni cię lepszym programistą, ponieważ kiedy kodujesz w Rust, musisz myśleć o pewnych najlepszych praktykach, o których wcześniej nie musiałeś myśleć. I oczywiście Rust jest czasami po prostu najlepszym narzędziem do wykonania danej pracy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej