Blog IT, Blog Marketing

Webmaster chce się doszkolić - PHP czy Python?

Webmaster chce się doszkolić - PHP czy Python?

Marcin Sarna , 21.06.2021 r.

Który z tych języków przyda się bardziej dla osoby budującej aplikacje webowe?

Zamiast wstępu

Nazwa języka programowania Python nie ma nic wspólnego z wężami lecz pochodzi od „Latającego Cyrku Monty Pythona”. Twórca Pythona, Guido van Rossum, był wielkim fanem tego programu. Stworzenie Pythona nie miało raczej wiele wspólnego z aplikacjami webowymi.

Z kolei twórcą PHP jest Rasmus Lerdorf, który stworzył pierwotne „Own Home Page Tools” na własne cele. Natychmiast dostrzegł potrzeby programistów, którzy tworzyli aplikacje internetowe, więc dodał sporo „ficzersów” i tym samym stworzył pierwszą wersję PHP Tools. Samo PHP jakie znamy dziś powstało w 1995 roku i od początku było wykorzystywane do tworzenia dynamicznych aplikacji internetowych oraz łączenia się z bazą danych.

Wykorzystanie PHP i Pythona

PHP został więc od początku stworzony jako narzędzia do tworzenia backendu podczas gdy Python jest niezaprzeczalnie bardziej elastyczny i może być wykorzystywany do tworzenia rzeczy innych niż tylko aranżacje sieciowe.

Jeśli chodzi o strukturę językową, wielu programistów twierdzi, że Python jest znacznie czystszy niż PHP, ale nawet podzielając to zdanie trzeba stwierdzić, że zwykły klient, którego aplikacja będzie po prostu prawidłowo działała, tego akurat nie doceni. Python ma niewątpliwie lepszą prasę i to nie tylko z powodu czystości dialektu. Wielu programistów żyje w przeświadczeniu, że PHP jest ginącą technologią mimo, że wykorzystuje go największy internetowy serwis medialny na świecie a więc Facebook. Na PHP opiera się też Twitter a Wikipedia zajmująca trzecie miejsce w zestawieniu najczęściej odwiedzanych stron także korzysta z PHP. Wygląda więc na to, że PHP jest nadal bardzo mainstreamowe i nadaje się do obsługi nawet gigantycznego ruchu bez opóźnień i problemów.

Więc jaka jest różnica?

Python jest prawdopodobnie lepszym wyborem jeżeli bezpieczeństwo to nasze główne zmartwienie przy projektowaniu danej aplikacji webowej. PHP ma kilka problemów z bezpieczeństwem i trzeba się nimi zająć za pomocą dodatkowych rozwiązań czy frameworków.

Python jest również bardziej elastyczny niż PHP, ale to akurat nie powinno dziwić bo PHP zostało od podstaw zaprojektowane do określonych zastosowań („webowy backend”). Ze względu na dostępność różnych modułów zewnętrznych Python także świetnie nadaje się obecnie do tworzenia aplikacji internetowych.

W momencie, gdy przyjrzysz się strukturze językowej PHP, widać, że mocno trzyma się ona po interpunkcji języka programowania C, podczas gdy Python jest zadziwiająco prosty, na przykład nie ma znaków dolara i  jak to ma miejsce w kodzie PHP. Ułatwia to przeglądanie kodu Pythona, zwłaszcza gdy deweloperzy muszą rozwiązywać problemy z kodem w dużych aplikacjach.

Mocne strony Pythona

Gdy Twoja aplikacja musi zarządzać jawnymi zasobami, które powinny być niezawodnie „ogarnięte”, Python pokona wszystko, co można znaleźć w PHP. Spora część programistów pracujących w PHP podkreślała do tej pory dla przeciwwagi, że Pythona nie da się wstawić do kodu HTML, ale nie jest to w tym momencie problemem bo moduł mod_python już nam to zapewnia.

Zaletą PHP są asercje, i instrukcje których Python nie posiada - zwłaszcza do-whileswitch. Do tego modyfikatory. No i PHP jest po prostu o wiele prostsze do nauki niż Python. Z tego powodu też wynagrodzenie PHPowców odstaje też jednak od pieniędzy jakie można zarobić specjalizując się w Pythonie.

Przeczytaj jeszcze o różnicach między Pythonem a Ruby.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej