Blog IT, Blog Marketing

8 typów programistów

8 typów programistów

TeamQuest 03.10.2016 r.

Zawód programisty sam w sobie uchodzi za dość specyficzny, obarczony wieloma stereotypami. Choć niektórym trudno w to uwierzyć, społeczność ta nie jest jednolitą grupą. Tak jak w innych zawodach, tak i wśród programistów, można wyodrębnić różne typy, z którymi na co dzień przychodzi współpracować. David Elbe – autor bloga traktującego o programowaniu na podstawie wieloletniego doświadczenia stworzył listę 8 takich typów. Które z nich można spotkać w polskich firmach?

MacGyver

MacGyver

Znajdzie rozwiązanie każdego problemu. Uwielbiany przez klientów (niekoniecznie przez managerów). Nie przejmuje się za bardzo (żeby nie powiedzieć, że w ogóle) jakością kodowania. Nienawidzi poprawiania błędów w kodach stworzonych przez innych. Użyje taśmy klejącej, spinacza biurowego oraz sznurówki, jeśli zajdzie taka konieczność. Od czasu do czasu napisze dobry program i pozwoli innym na refaktoring. Źle współpracuje z Perfekcjonistą. Nie za bardzo lubi zasady i reguły korpo.

Pan 90%

Ten typ radzi sobie na pierwszy rzut oka z większością problemów w kodowaniu. Ale niestety zwykle coś opuści, czegoś zapomni, co powoduje, że cała funkcjonalność, nad którą pracuje, czy którą koduje robi się bezużyteczna albo po prostu niechlujna. Na początku wszystko idzie świetnie, w systemie do raportowania widać, jak odhacza wykonanie kolejnych tasków w terminie. Niestety, większość z nich po jakimś czasie musi być ponownie otwarta i poprawiona. Z tego powodu nie lubi testerów, za to dobrze za to współpracuje z MacGyverem.

Programista Ingres SQL

Warszawa
Aplikuj

Engineer R&D Energy Electronics 10000 - 19000 PLN

Zielona Góra
Aplikuj

Ingres SQL Developer

Warszawa
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

Mid IT Recruiter

Warszawa
Aplikuj

Poprawiacz

Nigdy nie zostawi części kodu, jeśli widzi że coś może być poprawione. Może spędzać godziny na kompilowaniu kompletnie nieistotnych elementów zamiast rozwiązywać prawdziwe problemy w kodzie. Jeśli dasz mu istniejący projekt w PHP i MySQL, zacznie go przepisywać z Go oraz z bazą danych, która nie ma nic wspólnego z SQL. Dopiero następnie spyta: no to w czym jest problem z tym projektem?

Perfekcjonista

Perfekcjonista

Upgradowany typ Poprawiacza. Kod tej osoby musi po prostu być perfekcyjny. Może spędzić wiele dni nad jednym zadaniem, który MacGyver robi znacznie krócej. Za to skończony kod to cudeńko. Bardzo się denerwuje patrząc w kody stworzone przez inne osoby, dlatego nigdy nie można zezwalać Perfekcjoniście na sprawdzanie kodów innych osób. Za nic ma sobie deadline’y, bo jego motto brzmi: perfekcja jest wrogiem terminów.

Koder kopiuj-wklej

Osoba ta za bardzo nie wie co robi, ale pracę dostała bardzo dawno temu, więc nikt nie pyta i nie wątpi w jej kompetencje. Dziękuje siłom wyższym za backupy oraz systemy kontroli wersji. Bardzo lubi dłubać w środowisku produkcyjnym, dlatego że wersje lokalne które tworzy… po prostu nie działają. Połowę dnia spędza na Stack Overflow.

Eksperymentator

Zawsze, kiedy ma możliwość, testuje nowe frameworki, języki programowania, klawiatury i myszki. Wszystko, co nowe, ma dla niego, wartość samą w sobie. Tygodnie będzie spędzać na przygotowaniach, gdyż co parę dni pojawia się coś nowego, a to wymaga ciągłych zmian. Nikt nie ma pojęcia o tym, jak Eksperymentator koduje, gdyż ten stale zajmuje się technicznymi nowinkami a nie pisaniem i użeraniem się z testerami. Dobrze współpracuje z Poprawiaczem.

Programista Spaghetti

Programista Spaghetti

Non-stop idzie na skróty, by zmieścić się w terminach. Jest to jedna z najbardziej produktywnych osób w całym biurze. Niestety, braki w dokumentacji, nieprzetestowane kody sprawiają, że już po miesiącu zaczyna się gubić… Na dłuższą metę powoduje więcej problemów niż korzyści. Sprawdza wszystkie tajne klucze API twojej firmy na Githubie, bo przecież to najprostsze i najszybsze rozwiązanie. Najgorzej układa mu się współpraca z Perfekcjonistą. Z kolei Poprawiacz jest mu wdzięczny, gdyż ma nad czym pracować.

Pseudokoder

To manager, który myśli, że jego programiści (ale nie tylko) lepiej będą rozumieli rzeczywistość, jeśli napisze dla nich pseudokody. W rzeczywistości brzmi, jak ktoś mówiący do małego dziecka: „Rzuć piłkę do mamusi. O świetnie! Dobry programista!”

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej