Blog IT, Blog Marketing

IP Box w praktyce – część II

IP Box w praktyce – część II

Marcin Sarna , 20.10.2021 r.

Kontynuujemy rozmowę z Grzegorzem Niebudką z LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Nasz rozmówca jest doradcą podatkowym i ma doświadczenie w zakresie rozliczania ulgi IP Box.

Poza IP Boksem wielu deweloperów jest dziś na 15% podatku. Czy wtedy IP Box też jest dostępny?

Ryczałt jest dla szeroko pojętej branży informatycznej a nie tylko dla programistów. Taką sytuację trzeba rozważyć biorąc pod uwagę to co mamy teraz i co będzie od początku nowego roku. Polski ład może zmienić wiele. Teraz mamy do wyboru 19% podatku dochodowego albo 15% ryczałtu i muszę to skorelować z kosztami w swojej firmie. Jeżeli koszty mam stosunkowo duże i zbijam nimi podatek do zapłaty to mój podatek mogę spokojnie zostawić na 19%. Jak jestem na ryczałcie to nie mam odliczeń – płacę te 15% od pełnej kwoty. Ryczałt opłaci mi się więc gdy nie mam dużych kosztów.

No właśnie a propos Polskiego Ładu – regulacje są bardzo obszerne i wielu specjalistów IT zwyczajnie się w tym nie orientuje. Co obecnie rozwiązania obecnie zaproponowane w ramach tego Polskiego Ładu dla nich oznaczają?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność mogą liczyć się z mocnym wzrostem opodatkowania. Dodatkowo będzie bowiem płatna składka zdrowotna (prawie 5% według ostatnich propozycji a na początku miało być nawet 9%). O tyle wzrośnie Wasze opodatkowanie bo tej składki nie będzie można odliczać.

Czy dobrze rozumiem, że osoba, która podlega IP Box i może płacić podatek według stawki 5% zapłaci realnie, nawet z tą składką zdrowotną, nie więcej niż 10% podatku?

Dokładnie tak. Dalej więc IP Box jest opłacalne i warto coraz intensywniej myśleć o skorzystaniu z niego skoro pozwoli to w jakiś sposób zniwelować negatywne skutki Polskiego Ładu. Ale jest też drugi aspekt planowanych zmian: ryczałt. Ma on zostać obniżony do 12% a więc zmiana jest pozytywna i – jak się póki co wydaje – nie ma tu żadnego podstępu ze strony fiskusa. Pamiętajmy, że przy wdrożeniu IP Boksa jest większa papierologia, trzeba prowadzić ewidencję itd. Znowu trzeba radzić się doradcy.

No właśnie: udam się do doradcy i co od niego dostanę?

Dostaniemy analizę umowy i pewność ze strony działań urzędu skarbowego – interpretacja podatkowa to ochrona dla podatnika. No i wreszcie IP Boksa trzeba na bieżąco rozliczać (ewidencja projektów, kosztów i projektów) a skarbówka lubi się czepiać detali. Więc doradca przygotuje nam wzory tych ewidencji i pokaże na przykładach jak je prowadzić. Często też sprawdzi na początku jak je prowadzimy. Odradzałbym robienie tego samemu w 100%, to na pewno. Jak programista przyjdzie do doradcy podatkowego pierwszy raz dopiero w trakcie kontroli podatkowej to nasza możliwość pomocy mu jest znacznie mniejsza niż gdyby zasięgnął naszej porady wcześniej.

Z doradcą podpisujemy umowę a każdy doradca podatkowy ma ubezpieczenie od błędów w swojej działalności. Ma więc kwotę ubezpieczenia od odpowiedzialności a można go też pozwać na zasadach ogólnych. Nie bójmy się doradców – wielu z nich wciska klientom niepotrzebne produkty i chciałbym aby tak się nie działo, ale zasadniczo doradca pomoże nas ochronić przed urzędem skarbowym. Nie tylko na etapie ubiegania się o interpretację ale także później, w trakcie kontroli.

Koniec etatów w IT? Informatycy wolą kontrakty

Jak rozliczę IP Boksa za dany rok to mój kontakt z doradcą się kończy? Innymi słowy: to jest jednorazowa usługa?

Tak, tak można powiedzieć. Mogą się oczywiście pojawić w kolejnych latach nowości: zmieniamy umowę, zawieramy kolejne umowy albo ponosimy jakiś nowy rodzaj kosztów, których nie umiemy zaewidencjonować. Ale generalnie jak zrobimy wszystko raz porządnie, dostaniemy interpretację, to na ogół można na tym bazować w kolejnych latach – przynajmniej dopóki nie zmienią się przepisy. Albo na przykład dopóki nie zaczniemy prowadzić dodatkowo innej działalności, nieobjętej IP Boksem – bo mamy wiele talentów i oprócz oprogramowania piszemy jeszcze książki albo doradzamy podatkowo ;-)

Jak rozumieć kryterium twórczości? Kiedy jestem twórcą i mam prawa autorskie?

Powiem prosto: twórczość jest wtedy gdy tworzymy coś nowego, przynajmniej w jakiejkolwiek, choćby najmniejszej części. A więc na przykład gdy wprowadzamy modyfikacje do kodu (ale nie takie o charakterze wyłącznie technicznym lecz takie, które wnoszą jakieś merytoryczne zmiany w zakresie działania programu). Interpretacje urzędów skarbowych potwierdzają, że praca programisty jest zasadniczo twórcza. Oprogramowanie musi być jednak wytworzone we własnym zakresie. Oprogramowanie nie jest wytworzone we 100% we własnym zakresie jeśli nabyliśmy kod źródłowy i nanieśliśmy nań jedynie jakieś modyfikacje. Im więcej tworzę sam i im mniej mam takich „zewnętrznych nabyć” tym większa część mojego dochodu jest opodatkowana stawką 5%.

OK, 5% podatku. Ale przecież mamy zaliczki?

Tak, od stycznia do grudnia płacimy regularne zaliczki, np. 19% na liniowce. Dopiero przy złożeniu rocznej deklaracji składamy dodatkowy „PIT IP” wnosząc o zwrot podatku.

Ile kosztuje nas doradca?

Ceny są oczywiście ustalane indywidualnie ale możemy powiedzieć, że jednorazowa usługa zaczyna się od 2000-2500 złotych a kończy na 5000 złotych. To taka typowa obsługa przy wniosku o interpretację, analizie umów przedstawionych przez programistę itd. A są też kancelarie, które pracują za success fee a więc rozliczamy się z nią dopiero po uzyskaniu zwrotu podatku.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej