Blog IT, Blog Marketing

Programowanie bez logiki - tak się nie da

Programowanie bez logiki - tak się nie da

Marcin Sarna , 21.10.2021 r.

Możesz znać logikę bez programowania, ale nigdy nie będziesz programować bez znajomości logiki.

Jak to mówią: first things first

Czy widziałeś kiedyś, jak ktoś pisze tekst, nie wiedząc, jak go przeczytać? Oczywiście, że nie. Popatrzmy na dzieci, które nie umieją jeszcze pisać ale już na przykład poznają literki. Próbują pisać nie umiejąc czytać. Rysują więc kształty liter na papierze, ale dla nich rezultatem rysowania jest tylko połączenie samogłosek i spółgłosek, bez żadnego sensu i znaczenia. Chcąc nauczyć się programować bez znajomości logiki programowania, będziemy postępować jak te małe dzieci. Nie ma wtedy sensu łączyć algorytmów, zmiennych i stałych. Nie będziesz wiedział, jak interpretować to, co mówią. W świecie programowania jest takie powiedzenie, które mówi:

Możesz znać logikę bez programowania, ale nigdy nie będziesz programować bez znajomości logiki.

I to zdanie jest absolutnie prawdziwe.

Programowanie to nie tylko książkowa wiedza o parametrach funkcji

Bez znajomości logiki programowania nie poznasz ścieżek, którymi należy podążać. Co więcej, nie będziesz interpretować danych niezbędnych do tworzenia programów, produktów i rozwiązań bez napotkania fatalnych w skutkach problemów z wykonaniem kodu.

Tak więc, jeśli chcesz zostać programistą, zacznij od nauki logiki programowania. A jeśli nie wierzysz, że to najlepsza ścieżka i chciałbyś rozpocząć karierę bez uprzedniej nauki logiki to zobacz na jakie trudności możesz trafić:

Chciałem rozpocząć naukę programowania i po przeczytaniu kilku artykułów na ten temat pomyślałem, że mogę się uczyć bez znajomości logiki programowania. Pobrałem więc kilka materiałów informacyjnych dotyczących PHP i Java i zacząłem się uczyć, ale kiedy zacząłem ćwiczyć, pisać kod samemu, nie mogłem tego zrobić. Uczyłem się więc przez ponad dwa miesiące, nauczyłem się poleceń, ale nie byłem pewien, jak ich używać, ponieważ nie rozumiałem logiki rzeczy. Dopiero po długim studiowaniu logiki programowania wszystko zaczęło nabierać dla mnie sensu.

A jeśli kiedykolwiek słyszałeś chińskie przysłowie Mędrcy uczą się na błędach innych, głupcy na własnych błędach, a idioci nigdy się nie uczą to już nie powinieneś mieć wątpliwości, że aby zostać mądrym programistą i rozpocząć własną karierę, warto wiedzieć jak najwięcej o logice programowania. A jakie konkretnie powody powinny Cię zachęcić do inwestowania swojego czasu w ten obszar wiedzy?

Każdy, kto nie nauczy się programować, zostanie zaprogramowany

Ponoć programowanie to jedna z podstawowych umiejętności człowieka XXI wieku a według ekspertów nowych technologii zdobywanie wiedzy programistycznej powinno być tak samo ważne, jak umiejętność czytania czy pisania. Nasz świat jest pełen technologii i dlatego tak ważne jest, aby umieć kodować – jest to umiejętność przydatna nie tylko dla tych, którzy chcą zostać programistami. Badania pokazują, że tylko 0,5% dorosłych jest odpowiedzialnych za tworzenie programów, podczas gdy pozostałe 99,5% to po prostu użytkownicy tych programów ale oni też piszą skrypty, makra czy używają platform low-code.

Skupienie nad pracą

Umiejętność programowania to umiejętność myślenia

Nauka programowania zachęca do kreatywności oraz autonomii i rozwija logiczne myślenie oraz umiejętności rozwiązywania problemów. I dlatego specjaliści z najróżniejszych dziedzin bronią nauczania logiki programowania w szkołach. Dzięki tej wiedzy dzieci i młodzież uczą się rozwijać swoją kreatywność i radzić sobie z problemami. Ponadto mają okazję wcielić w życie szereg teorii wykładanych na innych przedmiotach, takich jak np. fizyka, matematyka czy chemia.

Każdy, kto zna logikę programowania, będzie miał głos w społeczeństwie XXI wieku

Znajomość logiki programowania nie jest tylko kwestią praktyczną, ale jest wprost niezbędna dla tych, którzy chcą mieć głos i w pełni uczestniczyć w społeczeństwie. W nowej erze cyfrowej, w której żyjemy, nie wystarczy już wiedzieć, jak korzystać z technologii lub wchodzić z nimi w interakcję. Konieczna jest biegłość w posługiwaniu się nią. Obecnie większość ludzi wie, jak nawigować i korzystać z aplikacji, ale nie wie, jak projektować czy tworzyć wykorzystując w pełnię tą technologię.

Jest wiele możliwości pracy w IT dla tych, którzy rozumieją programowanie

Obszar technologii informatycznych jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Niezależnie od tego, czy jest to Europa, czy Stany wiele firm zawsze szuka programistów. Popyt na programistów jest większy niż podaż ale coraz częściej firmy doceniają prawdziwych full-stacków. A tacy nie istnieją bez znajomości logiki programowania.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej