Blog IT, Blog Marketing

Aliasy w Gicie

Aliasy w Gicie

Marcin Sarna , 25.10.2021 r.

Zmęczony klepaniem w nieskończoność tych samych poleceń Gita? Spróbuj aliasów.

Dla wielu programistów praca z Gitem to w większości wykonywanie tych samych poleceń w kółko - te kilka razy dziennie zamienia się w kilka razy w tygodniu, miesiącu, roku… Zabiera nam to cenny czas, który możemy poświęcić na wykonywanie innych zadań (albo oglądanie śmiesznych kotków). Musi się z tym coś dać zrobić, prawda?

Polecenia i aliasy Git

Jeśli jesteś programistą (co jest prawdopodobne), używasz oprogramowania do kontroli wersji (co prawdopodobnie jest prawdą), używasz Git (co prawdopodobnie ma miejsce), to prawdopodobnie jesteś bardzo dobrze zaznajomiony z poleceniami takimi jak:

git pull
git checkout
git status
git commit
git push

To, że jesteś naprawdę dobry i szybki w ich wpisywaniu, nie oznacza, że nie da się tego usprawnić w taki sposób, że będzie to warte zachodu. Wprowadź więc do swoich narzędzi pracy aliasy Git. Są to zasadniczo skróty do najczęściej używanych przez Ciebie poleceń Gita. Możesz je ustawić a Git będzie w stanie zapamiętać je na przyszłość.

Załóżmy, że chcesz wprowadzić alias dla git pull. W tym celu możesz uruchomić następujące polecenie w swoim terminalu: git config --global alias.pu pull. Teraz możesz uruchomić git pu a efekt będzie taki sam, jak gdybyś uruchomił git pull. Bardziej ogólnie patrząc na temat, polecenie alias występuje w tym formacie: git config --global alias.twojAlias komendaJakaChceszOdTejPoryWykonywacAliasem.

Jak widzisz Git zastępuje nowe polecenie czymkolwiek co do niego przypiszesz. Ale czy musimy się ograniczać do poleceń Gita? Absolutnie nie! Przecież możesz chcieć także uruchomić zewnętrzne polecenie. Wpisz je wówczas poprzedzając je znakiem wykrzyknika. Przydaje się to podczas tworzenia jakiegoś własnego narzędzia, które współpracuje z repozytorium Gita. Możemy pokazać to na przykładzie aliasu git graficzny uruchamiającego gitk a więc graficzną powłokę dla Gita: git config --global alias.graficzny "!gitk".

Programowanie jest dla geeków

git checkout

Możesz wykonać następujące polecenie, aby utworzyć alias: git config --global alias.co checkout. Użycie tego może wyglądać tak: git co origin master. To byłoby to samo, co uruchomienie: git checkout origin master

Junior HelpDesk

Zabrze
Aplikuj

Senior PHP Developer (Symfony)

Praca zdalna
Aplikuj

Sales Manager 9000 - 12000 PLN

Warszawa
Aplikuj

IT Specialist (Linux) 12000 - 18000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Sales Specialist

Błonie
Aplikuj

git branch

Możesz wykonać następujące polecenie, aby utworzyć alias: git config --global alias.br branch. Następnie możesz uruchomić git br, które zrobi dokładnie to samo co git branch.

git commit

Możesz wykonać następujące polecenie, aby utworzyć alias: git config --global alias.com commit a następnie uruchomić alias przez git com co byłoby równoznaczne z wydaniem polecenia git commit

status git

Fajnym aliasem jest też git config --global alias.st status. Od tej pory git st zrobi to samo co git status.

Gdzie sprawdzić ustawione aliasy Git

Jeśli zapomnisz jakie w ogóle aliasy poustawiałeś albo do jakiego dokładnie polecenia przypisałeś konkretny alias, zawsze możesz zajrzeć do pliku /.gitconfig aby się tego dowiedzieć. Przykładowa zawartość tego pliku może wyglądać na przykład tak:

[alias]
co = checkout
br = branch
com = commit
st = status

Zawsze możesz edytować ten plik bezpośrednio zamiast uruchamiać wskazane wyżej polecenia.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej