Czy wykształcenie ma wpływ na późniejsze zarobki programistów i ile Big Maców mogą kupić za roczną pensję w różnych krajach? Które technologie są przez nich najbardziej lubiane? Ile jest kobiet wśród deweloperów? Odpowiedzi na te oraz kilkadziesiąt innych pytań znalazły się w opublikowanym niedawno sondażu przeprowadzonym przez stronę internetową Stack Overflow, zrzeszającą 4,7 mln specjalistów IT. W badaniu wzięło udział 56 tys. osób zajmujących się tworzeniem oprogramowania, które odpowiadały na pytania dotyczące zarówno branży, jak i własnych upodobań.
Dyplom jest passe
Niejednokrotnie można spotkać się ze stwierdzeniem, że aby pracować jako programista wystarczą umiejętność logicznego myślenia i samozaparcie. Badanie Stack Overflow to potwierdza. Okazuje się, że aż 69 % programistów, przynajmniej w pewnym stopniu, to samoucy. Jedynie połowa z nich ma wykształcenie kierunkowe. Co ciekawe, z sondażu wynika, że doktorat z informatyki nie ma większej finansowej wartości. Osoby, które kodowania uczyły się na własną rękę zarabiają średnio 104 tys. dolarów rocznie, podczas gdy ci ze stopniem doktora niewiele więcej, bo 122 tys.
Zawód nie dla kobiet?
To, że zawód dewelopera jest zdominowany przez mężczyzn, nie jest z pewnością dla nikogo niespodzianką. Zaskakiwać może jedynie skala tego zjawiska. Aż 92 % biorących udział w sondażu to mężczyźni. Szukając wyjaśnień tego stanu rzeczy, można pokusić się o stwierdzenie, że rynek pracy IT potrzebuje jeszcze czasu na wyrównanie tych dysproporcji albo po prostu… kobiety są bardziej zajęte pracą, niż wypełnianiem ankiet. Czym najczęściej się zajmuje ten nieliczny odsetek pracujących w branży przedstawicielek płci pięknej? Okazuje się, że głównie są to stanowiska związane z projektowaniem, kontrolą jakości oraz dotyczące kwestii estetyki i wyglądu.
Programiści nie szukają pracy
Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości: informatycy nie muszą mierzyć się z tzw. rynkiem pracy, tak jak reprezentanci innych sektorów. Przeważająca większość respondentów, bo aż 91% jest czynna zawodowo (etat, samozatrudnienie lub freelance). 63 % deklaruje, że otwarcie podchodzi do nowych możliwości zawodowych, ale aktywnie nie szuka pracy. Tylko 15 % rozgląda się za nowym miejscem zatrudnienia. Co ciekawe, największy odsetek z tej grupy stanowią… studenci. Duża część programistów ceni sobie również pracę zdalną. W ten sposób (na pełny lub część etatu) pracuje prawie 30 % z nich. Interesująco przedstawia się również sposób, w jaki programiści znajdują pracę. Otóż, jak się okazuje, tradycyjne metody rekrutacji, w IT nie znajdują zastosowania. Aż co trzeci z przebadanych deweloperów otrzymał bowiem pracę z polecenia.
Kasa się liczy
Twórcy ankiety przyjrzeli się również czynnikom, jakie programiści biorą pod uwagę rozważając nowe możliwości pracy. Choć wydawałoby się, że to jeden z lepiej opłacanych zawodów, to właśnie wysokość wynagrodzenia dla 63 % respondentów decyduje o atrakcyjności oferty. Ale nie dla wszystkich. Połowa ceni sobie równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się kultura organizacyjna firmy.
Jesteś ciekaw, co wybrali deweloperzy: Star Wars czy Star Trek? Zobacz pełny raport Stack Overflow.