Przeglądarka zaczyna właśnie obsługiwać IPFS.
InterPlanetary File System czyli każdy hostuje stronę
W ciągu ostatnich kilku miesięcy zespół coraz popularniejszego Brave współpracował z Protocol Labs nad dodaniem obsługi IPFS w przeglądarce Brave. IPFS to technologia, która może pomóc twórcom treści w ich dystrybucji bez wysokich kosztów, wykorzystując jednocześnie deduplikację i replikację danych. Ładowanie treści przez IPFS ma dużo zalet – chodzi głównie o wydajność, która jest większa w stosunku do tradycyjnego modelu dzięki wykorzystaniu geograficznie rozproszonej sieci. Sieć IPFS zapewnia dostęp do treści, nawet jeśli zostały one ocenzurowane przez korporacje czy państwa narodowe, tak jak to się dzieje na przykład w przypadku części Wikipedii.
CID a URL
Obsługa IPFS umożliwia użytkownikom komputerów z Brave pobieranie zawartości przy użyciu skrótu zawartości, znanego jako identyfikator treści (CID). W przeciwieństwie do HTTP(S), nie wskazuje on na konkretną lokalizację dla żądanej treści. Każdy węzeł w sieci IPFS jest potencjalnym hostem żądanej treści, a jeśli węzeł nie ma żądanej treści, może ją pobrać z roju innych węzłów (swarm of peers).
Z kolei używany obecnie protokół HTTP(S) używa Uniform Resource Locators (znanych bardziej jako adresów URL) do określenia lokalizacji treści. System ten można łatwo ocenzurować, ponieważ zawartość jest hostowana w określonych lokalizacjach w imieniu jednego podmiotu i jest podatna na ataki typu Denial of Service (DDoS).
Sprawdź oferty pracy na TeamQuest
IPFS identyfikuje więc swoją zawartość za pomocą ścieżek do treści lub identyfikatorów klientów wewnątrz jednolitego identyfikatora zasobów (URI), ale nie adresów URL.
Na przykładzie
Oto przykład identyfikatora URI IPFS:
ipfs: //bafybeiemxf5abjwjbikoz4mc3a3dla6ual3jsgpdr4cjr3oz3evfyavhwq/wiki/Vincent_van_Gogh.html
Począwszy od wersji Brave 1.19.x możesz skopiować ten adres, wkleić go w pasku adresu Brave i załadować (otworzyć) w przeglądarce.
Domyślnie Brave załaduje żądany identyfikator URI za pośrednictwem publicznej bramy http. Jednak wyświetli się również pasek informacyjny z pytaniem, czy chcesz użyć węzła lokalnego do rozwiązywania identyfikatorów URI IPFS. Jeśli zdecydujesz się użyć węzła lokalnego, Brave automatycznie pobierze komponent go-ipfs i przekieruje przyszły ruch przez ten węzeł. Nie ma potrzeby ręcznego zarządzania węzłem IPFS ani używania rozszerzenia. Użytkownik może też po prostu opcjonalnie zainstalować rozszerzenie IPFS Companion.
Korzystanie z bramy a lokalny węzeł
Brave pozwala skonfigurować, co się stanie, gdy napotkany zostanie identyfikator URI IPFS. Możesz wybrać pomiędzy:
- użyciem węzła lokalnego;
- korzystaniem z wybranej bramy;
- wyłączaniem korzystania z IPFS.
Gdy masz skonfigurowany IPFS do używania węzła lokalnego, na pasku adresu zostanie zachowany schemat („ipfs:” lub „ipns:”). Ta opcja może być przydatna, ponieważ zawsze możesz ufać swojemu węzłowi lokalnemu, jeśli chodzi o weryfikację zawartości identyfikatorów klientów, do których uzyskiwany jest dostęp. Korzystając z węzła lokalnego, można również uzyskać dostęp do poprzednio wyświetlanej zawartości IPFS w trybie offline. Przede wszystkim jednak węzeł lokalny przyczynia się do siły sieci IPFS, wspierając jej działanie i wydajność.