Blog IT, Blog Marketing

Chcesz naładować baterie? Wyrzuć smartfona!

Chcesz naładować baterie? Wyrzuć smartfona!

TeamQuest 28.04.2016 r.

Godziny do rozpoczęcia weekendu majowego są już policzone. Wizja dodatkowych wolnych od pracy dni wypełnionych błogim lenistwem lub przeciwnie – nadrabianiem tego, na co zwykle trudno wygospodarować czas, napawa optymizmem w równej mierze i pracowników i szefów. Wszyscy liczą na zasłużony wypoczynek. Jeśli jednak komuś wydaje się, że uda mu się tego dokonać nie wyłączając telefonu służbowego – jest w dużym błędzie.

Pracowity jak… Polak

Pracowity jak Polak

Powszechnie wiadomo, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów. Nie tylko spędzamy w pracy więcej godzin niż nasi koledzy Anglii, Francji czy Włoch, ale również zaniedbujemy nasze życie prywatne i brakuje nam czasu, żeby odreagować zawodowe stresy i napięcia. Badanie przeprowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzani Kadrami wykazało, że 68% polskich menadżerów przyznało się do pracy w domu po wyjściu z biura, a 65% pracuje także podczas urlopu. Dodatkowo okazuje się, że aż 79% ankietowanych nie bierze zwolnienia lekarskiego, kiedy naprawdę choruje. A gdy już uda się wyjechać? Cóż, dane „Monitora Rynku Pracy” nie pozostawiają złudzeń: od 60% Polaków przełożeni oczekują bycia „pod telefonem”, a 36% jest zobowiązanych przez szefów do niezwłocznej odpowiedzi na maile i telefony! Czy w takich warunkach wypoczynek jest w ogóle możliwy?

Z telefonem nie wypoczniesz

Tematem tym zajął się niedawno zespół naukowców z Uniwersytetu w Hamburgu. Dowiedli oni, że przedłużająca się dostępność do wykonywania zadań, jaką jest pozostawanie „pod telefonem” negatywnie wpływa na nastrój, powoduje wzmożony niepokój i spadek energii. Badacze przeanalizowali zachowania 132 pracowników z 13 różnych firm z różnych branż. Brano pod uwagę efekty przebywania poza pracą, ale w oczekiwaniu, że w każdej chwili ktoś może zadzwonić w ważnej sprawie. Co się okazało? Stan pozostawania w gotowość mocno utrudnia wypoczynek i wpływa na obniżenie nastroju. Co ciekawe, fakt czy rzeczywiście telefon zadzwoni czy też nie, nie miało tu znaczenia. Obserwacje te są spójne z wynikami badań hormonalnych osób, które wzięły udział w tym eksperymencie. Poziom kortyzolu (hormonu stresu) wykazywał u nich podobne wahania jak u osób długotrwale zestresowanych.

Urlop od nowych technologii

W świetle powyższych danych, nie dziwi fakt, że coraz więcej osób, zwłaszcza na co dzień mających do czynienia z nowymi technologiami, marzy o urlopie w miejscu, gdzie nie ma zasięgu i, choćby nawet się chciało, jest się odciętym od telefonu i wszechobecnej Sieci. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, na świecie powstają już hotele, które oferują taki „technologiczny detoks”. W dniu przyjazdu zostawia się elektronikę w recepcji i na kilka dni można zapomnieć o istnieniu cyfrowej rzeczywistości. Inny wariant oferuje jeden z niemieckich hoteli w uzdrowisku Baden-Baden. W każdym z pokoi znajduje się guzik, którego naciśnięcie aktywuje system zagłuszający sygnały docierające do pomieszczenia, uniemożliwiając korzystanie ze smartfona czy tabletu.

Wiele osób, zarówno pracowników jak i pracodawców, jest przekonanych, że nieustannie muszą być dostępni pod telefonem. Większość z nich nie wyobraża sobie dnia bez dostępu do Sieci. Niestety dla części z nich może to oznaczać sytuację chronicznego stresu, która w dłuższej perspektywie może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Warto o tym pamiętać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej