Blog IT, Blog Marketing

Gdzie możesz szukać lepszych pracodawców?

Gdzie możesz szukać lepszych pracodawców?

Joanna Wasiak , 10.10.2022 r.

To pytanie często zadają osoby, które niekoniecznie są zdecydowane na natychmiastową zmianę pracy, ale na pewno rozglądają się za ciekawszą alternatywą. To osoby, które niekoniecznie aktywnie szukają pracy i przyjmą każdą ofertę od rekruterów na LinkedIn, ale i na takie osoby, warto zwrócić uwagę, szukając pracowników. Gdzie możesz szukać lepszych pracodawców? Jak ocenić, czy to już moment na szukanie nowej pracy, cy chwilowy kryzys, który załagodzi solidna podwyżka? Dowiesz się w dzisiejszym artykule.

W artykule wymieniono:

 • Poznaj kilka wskazówek, które pomogą zorientować Ci się, czy nadszedł moment na definitywną zmianę pracy
 • Dowiedz się, jakie portale IT możesz odwiedzić, w poszukiwaniu nowej pracy
 • Puszczamy oko rekruterom. Jak rekrutować osoby niezdecydowane na LinkedIn?

Czy to już czas na zmianę pracy? Kilka wskazówek

Jak poznać, że przyszedł moment na zmianę pracy, a wypalenia zawodowego nie złagodzi nawet solidna podwyżka od szefa? Jeśli pracujesz w jednej firmie już dłuższy czas, wykorzystałeś wszystkie możliwości rozwoju na ścieżce zawodowej w tym konkretnym przedsiębiorstwie, często pojawia się niedosyt. Masz swoje projekty, wykonujesz tę samą pracę, ale tak właściwie nic się nie zmienia i czujesz, że powoli Cię to męczy. W następnej kolejności mogą pojawić się objawy wypalenia, znużenia dotychczasowym zajęciem. Aby do tego nie dopuścić, przy pierwszej myśli o zmianie pracy, zadaj sobie następujące pytania:

1. Czy lubię swoją pracę?

To kluczowe pytanie, które pomoże Ci wybrać późniejsze działania. Jeśli odpowiesz sobie twierdząco, to znaczy, że nie jest tak źle i wystarczy jakaś kosmetyczna zmiana, może rozmowa z szefem, żeby pracowało Ci się dobrze. Jeśli jednak już sama myśl o swojej obecnej pracy wywołuje u Ciebie niepokój, to znak, że dzieje się coś, co sprawia, że być może powinieneś rozejrzeć się za nową pracą, zanim stracisz ochotę na wykonywanie swojego zawodu.

2. Czy jestem zadowolony z wypłaty?

Oczywiście, nie ma osoby, która powie, że jest zadowolona i nie chce żadnej podwyżki. Podwyżki są konieczne, by zachować wysoką retencję pracowników oraz dla zwiększenia wydajności ich pracy. Jeśli jednak na to pytanie odpowiesz twierdząco, oznacza to, że nawet jeśli obecna praca nie spełnia Twoich wymagań, to widełki finansowe wciąż są dla Ciebie atrakcyjne i możesz szukać podobnych ofert na portalach z ofertami pracy.

3. Czy dobrze mi się pracuje z bezpośrednim przełożonym?

Relacja szef-pracownik, która jest korzystna dla obu stron to sztuka, której zdecydowanie warto się nauczyć. Młodsze pokolenia mocno zwracają uwagę na to, z jakiej pozycji wychodzi do nich ich przełożony – czy z pozycji eksperta z protekcjonalnym tonem wypowiedzi, czy z pozycji partnera, który dba o swoich ludzi. Jeśli Twoja odpowiedź na to pytanie będzie negatywna, zastanów się, czy nie wystarczyłaby rozmowa z szefem, dotycząca Waszej relacji.

Być może jest coś, co można zmienić, aby obie strony były zadowolone. Jeśli jednak definitywnie czujesz, że rozmowa z szefem nie poprawi Twojej sytuacji, to dobry powód, by zacząć się rozglądać za nową lepszą pracą.

4. Jak pracuje Ci się w zespole?

W większości przypadków zespoły są międzynarodowe, a niektórzy pracownicy pojawiają się w biurze raz w roku, ze względu na odległość miejsca zamieszkania. Jak układają Ci się relacje z pozostałymi pracownikami w zespole? Czy czujesz, że możesz na nich liczyć, dogadujecie się zawodowo i prywatnie? Czy mimo starań, wciąż trudno Ci wejść w relacje zespołowe, bo charakter Twojej pracy wymaga samodzielności? Jeśli Twoje relacje z zespołem nie układają się najlepiej, warto się temu przyjrzeć, co może być powodem takiej sytuacji. Być może, podobnie jak w przypadku szefa, wystarczy kilka rozmów, by pracowało Ci się lepiej?

5. Czy Twoje podejście zawodowe jest zgodne z polityką firmy?

Kultura pracy w danej organizacji może się znacznie różnić od kultury pracy w organizacji, która zajmuje się dokładnie tą samą działką IT, ale ma zagraniczny kapitał. W obecnej sytuacji firmy IT stawiają raczej na przejrzystą kulturę pracy i politykę firmy, ale może się zdarzyć, że w pewnym momencie, coś stanie się dla Ciebie nieetyczne np. praca w chińskiej korporacji w trakcie wojny w Ukrainie. Wtedy musisz się zastanowić, czy obecna polityka firmy jest dla Ciebie do zaakceptowania. Jeśli okaże się, że nie, to też jest całkiem niezły powód do zmiany pracy na taką, która będzie zgodna z Twoimi ideami.

6. Czy Twoje projekty są ciekawe?

Jeśli pracujesz z projektami, które są dla Ciebie ciekawe, np. widzisz ich realny wpływ na poprawę jakości życia ludzi, to zdecydowanie jedna z najlepszych motywacji do pracy. Robisz coś, co sprawia, że innym żyje się lepiej! Może też być tak, że projekt, w którym obecnie pracujesz, nie jest aż tak innowacyjny i po dłuższym czasie zacznie Cię nudzić, bo nie będziesz czuć satysfakcji. Zastanów się wtedy, czy jest szansa, byś zmienił zespół projektowy w obrębie firmy, w której pracujesz obecnie. Jeśli spotkasz się z odmową lub w Twojej firmie nie ma ciekawych projektów, to zdecydowanie dobry moment na poszukiwania nowej ciekawej pracy.

Gdzie szukać lepszej pracy? Portale rekrutacyjne

Dobrym rozwiązaniem na efektywne poszukiwanie nowej pracy w IT są portale rekrutacyjne, takie jak:

 • Nofluffjobs,
 • BulldogJob,
 • JustJoinIT,
 • ProtocolIT,
 • StartUpJobs,
 • RocketJobs.

Mimo że wszystkie ww. portale rekrutacyjne zamieszczaną podobne oferty pracy, są też ciekawym źródłem wiedzy o IT dla osób początkujących, które chcą zmienić branżę. Można też porównać sobie stawki i wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie.

Zapraszamy na TeamQuest.pl, na który codziennie wlatują nowe oferty pracy dla IT i Sales!

Rekrutacja na LinkedIn. Jak zrekrutować niezdecydowanych?

Jedną z popularnych form rekrutacji jest kontakt z kandydatami na LinkedIn. Co powinno się znaleźć w takiej wiadomości, by nie odstraszyć niezdecydowanej osoby, a zachęcić ją do wzięcia udziału w procesie rekrutacji? Osoby, które wahają się, czy zmieniać dotychczasową pracę, nie są aktywne na rynku pracy. Na pewno nie zachęci ich nachalna wiadomość, mówiąca o tym, by zmienili pracę. Z takim kandydatem warto nawiązać rozmowę i dowiedzieć się, dlaczego chce zmienić pracę, co go trzyma w obecnej i czy firma, którą reprezentuje rekruter, ma odpowiednie środki i zasoby, by zaspokoić potrzeby kandydata.

Rekrutacja osób niezdecydowanych wymaga indywidualnego podejścia, ale dobrze przeprowadzona sprawia, że firma zyska wartościowego pracownika, który wybierze ją świadomie, bez jakiejkolwiek presji zewnętrznej, jak:

 • konieczność zmiany pracy ze względu na zbyt niskie wynagrodzenie;
 • mobbing w miejscu pracy;
 • brak ciekawych projektów lub mało satysfakcjonująca praca;
 • brak możliwości rozwoju;
 • brak porozumienia z szefem, z osobami z zespołu;
 • wypalenie zawodowe.

Wiesz już, jakie pytania sobie zadań, zanim zaczniesz aktywnie szukać nowej pracy, wiesz też, gdzie możesz znaleźć interesujące oferty pracy więc – do dzieła! Trzymamy za Ciebie kciuki!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej