Blog IT, Blog Marketing

Jak zacząć z Pythonem

Jak zacząć z Pythonem

Marcin Sarna , 15.01.2021 r.

Bez zbędnego gadania.

Jak rozpocząć kodowanie w Pythonie?

Chciałeś się nauczyć kodowania, ale nie miałeś pojęcia, od czego i jak zacząć? W takim razie wprowadzimy Cię w to tak szybko jak to możliwe bo oferty pracy na TeamQuest stygną!

Co to jest Python? Według jego twórcy, Guido van Rossuma:

Język programowania wysokiego poziomu, a jego podstawowa filozofia projektowania polega na czytelności kodu i składni, która pozwala programistom wyrażać koncepcje w kilku wierszach kodu.

Najpierw przyjrzymy się, jak łatwo skonfigurować środowisko do kodowania w Pythonie, a następnie poznamy kilka podstawowych pojęć, od czego i jak zacząć.

Po pierwsze, czym jest środowisko? Obejmuje ono:

  • edytory / IDE (oprogramowanie, w którym można pisać i / lub uruchamiać kod)
  • kompilatory / tłumacze
  • system operacyjny zainstalowany na Twoim komputerze
  • zmienne środowiskowe ustawione na Twoim komputerze
  • dodatkowe biblioteki zainstalowane na Twoim komputerze itp.

W idealnym przypadku środowisko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, z zainstalowanymi tylko potrzebnymi bibliotekami i tylko wersjami kompilatora / interpretera, których używasz.

Ustawiamy środowisko

Najlepiej jest pobrać Anacondę (lub Minicondę, jeśli masz ograniczoną przestrzeń na dysku lub dysponujesz starszym komputerem). Po prostu postępując zgodnie z instrukcjami na stronie internetowej, otrzymujesz wszystko co potrzebujesz aby rozpocząć kodowanie. Zasadniczo po pobraniu Anacondy instalujemy ją jak każdą inną aplikację. Po zakończeniu instalacji otrzymujemy aplikację Anaconda Navigator. Jest to łatwy w użyciu interfejs, w którym możemy zarządzać naszymi środowiskami programistycznymi, instalować biblioteki, uruchamiać IDE itp.

Zanim zaczniemy kodować, stworzymy środowisko. Możemy to zrobić na dwa sposoby: za pomocą Navigatora lub znaku zachęty (prompta) Anacondy.

Navigator i znak zachęty Anacondy

Po uruchomieniu aplikacji Navigator w lewej kolumnie wybieramy zakładkę „Środowiska” (Environments). Przy nowej instalacji masz tylko środowisko podstawowe. Po drugie, wybierasz „stwórz” (create), wpisujemy dowolną nazwę, np. „Uczę się Pythona” i wybieramy wersję Pythona, którą chcemy, np. Python 3.8.

Innym sposobem jest użycie znaku zachęty Anaconda. Najpierw uruchamiamy prompt Anaconda, możemy to zrobić, wyszukując go w menu Start. Po wyświetleniu prompta musimy wprowadzić następujące polecenie:

conda create -n Python_Learning python = 3.8

Conda create to polecenie do tworzenia nowego środowiska, po -n określamy nazwę i możemy wybrać wersję Pythona (w przykładzie wybraliśmy wersję 3.8). Po wyświetleniu znaku zachęty wpisujemy y, aby kontynuować. Następnie aktywujemy nowe środowisko wpisując:

conda activate Python_Learning

Z powodzeniem aktywowaliśmy nasze nowe środowisko Pythona.

Na początku nie powinieneś zbytnio przejmować się edytorem (lub IDE), którego będziesz używać. Każdy napotkał tę sytuację, kiedy trzeba zacząć od czegoś nowego, wtedy popełniamy błąd za dużo myśląc i badając, jakiego IDE użyć, zamiast po prostu zacząć pisać kod. Kiedy dojdziesz do poziomu, na którym liczą się różne IDE, sam zorientujesz się, którego użyć. Na początek możesz zacząć od Jupyter Notebooks. Ewentualnie zerknij na naszą listę IDE dla Pythona.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej