Blog IT, Blog Marketing

IDE dla Pythona – które wybrać?

IDE dla Pythona – które wybrać?

KBM , 21.01.2019 r.

Czytelny, przejrzysty, darmowy, wydajny, polecany jako pierwszy język do nauki programowania. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Python – bo o nim mowa – aktualnie przeżywa swój renesans. Swój wzrost popularności technologia ta zawdzięcza m.in. temu, że doskonale sprawdza się w takich segmentach jak AI, Big Data czy cyberbezpieczeństwo, które w ostatnich latach rozwijają się w błyskawicznym tempie. Decyzja o nauce programowania Python już zapadła? Czas wybrać IDE, czyli zintegrowane środowisko programistyczne, w którym będzie powstawał kod.

Jupyter

Jest to przeglądarkowe środowisko, które powstało na bazie IPython. W pierwszej kolejności zostało stworzone do pisania skryptów. Notatnik Jupytera można określić jako połączenie IDE z konsolą. To idealne narzędzie nie tylko dla osób rozpoczynających przygodę z Pythonem, ale przede wszystkim z data science. Umożliwia m.in. czyszczenie i transformację danych, modelowanie statystyczne czy tworzenie wizualizacji. Jest dostępny po zainstalowaniu paczki programów i bibliotek dla Python, znanej jako Anaconda.

Spyder

To środowisku developerskie napisane w Pythonie i przeznaczone dla Pythona. Oferuje unikalne połączenie zaawansowanego edytora, narzędzia do analizy, inspekcji i profilowania kodu oraz debugera. Wbudowane funkcje można dodatkowo rozszerzyć poprzez system wtyczek i API. Co więcej, Spyder może być również wykorzystywany jako biblioteka rozszerzeń PyQt5, pozwalając programistom na osadzanie komponentów, takich jak interaktywna konsola, w graficznym interfejsie PyQt. Spyder posiada wersję dla Windows, Linux oraz IOSa. Podobnie jak Jupyter, IDE to wchodzi w skład pakietu Anaconda. Jest jednak bardziej rozbudowany i nadaje się do większych projektów.

Thonny

Narzędzie to zostało opracowane w Institute of Computer Science of University of Tartu w Estonii. Ze względu na prostotę użytkowania i brak przeładowania opcjami świetnie sprawdzi się w przypadku początkujących użytkowników. Wśród dostępnych funkcji znajdują się debugger, break pointy umożliwiające przerwanie i wznowienie działania programu w wybranym momencie a także narzędzia pozwalające znaleźć potencjalne problemy związane z niewłaściwą składnią programów. Co istotne, Thonny działa równie sprawnie w Windowsie, Macu jak i Linuksie.

Business Development Manager

Warszawa
Aplikuj

Administrator i wdrożeniowiec Lotus Notes/Domino

Praca zdalna
Aplikuj

Rodeo

IDE to zostało stworzone głównie z myślą o analizie danych i Machine Learning i stanowi lżejszą alternatywę dla IPython. Wyglądem i funkcjonalnościami przypomina RStudio, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla użytkowników, którzy migrują z języka R do Pythona. Mimo że jest to zaawansowane narzędzie, dzięki wbudowanym samouczkom, świetnie nadaje się dla początkujących programistów. IDE to, podobnie jak Python, może być używane na trzech najpopularniejszych systemach operacyjnych. Co istotne, kolejne wersje aktualizowane są automatycznie, co sprawia, że z Rodeo… trudno się pożegnać.

PyCharm

To w pełni funkcjonalne IDE dedykowane Pythonowi opracowane przez firmę JetBrains, tę samą, która stworzyła inne popularne IDE - IntelliJ IDEA przeznaczone dla programistów Java. PyCharm zapewnia m.in. funkcję podpowiadania składni, edycję i analizę kodu źródłowego, integrację z systemem kontroli wersji, uruchamianie testów jednostkowych oraz graficzny debuger. Dostępny jest w wersji darmowej oraz płatnej. Świetnie nadaje się do zaawansowanych projektów programistycznych, takich jak tworzenie portali internetowych.

Oczywiście nie można uznać, że któreś z przedstawionych zintegrowanych środowisk programistycznych dla Pythona jest jedynym słusznym narzędziem. Wybór IDE to kwestia bardzo indywidualna. Jednak niezwykle istotna. W końcu im wygodniej programiście będzie się pracowało, tym szybciej i lepiej będzie to robił.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej