Bash jest powłoką systemu UNIX, napisaną dla GNU. Mimo tego, że został napisany w 1987 r., wciąż nie brakuje chętnych, którzy chcą się uczyć Basha, mimo że nie jest językiem obiektowym, a skryptowym i nie posiada wielu udogodnień, do którego przyzwyczaiła developerów praca z Javą czy C++. Mimo wszystko warto poznać Basha i jego narzędzia, nawet dla celów czysto hobbystycznych.
W artykule wymieniono:
- Podstawy Basha. UNIX
- Podstawy Basha. Powłoki
- Podstawy Basha. Polecenia
- Ile możesz zarobić jako programista, który zna UNIX i Bash?
Podstawy Basha. UNIX
UNIX jest zaraz obok Windowsa, najpopularniejszym systemem operacyjnym, na którym opiera się wiele obecnych rynków np. rynek m-commerce (Android, iOS. macOS), rynek social mediów (Facebook), a nawet Google. UNIX jest wykorzystywany w systemach obliczeniowych, a jego popularność nie maleje. Znajomość UNIXA jest też wymagana na wiele stanowisk programistycznych, na pewno ułatwi Ci więc start w IT.
Podstawy Basha. Powłoki
Bash jest powłoką UNIXa. Co to znaczy? Powłoka, czyli interface wiersza poleceń, pozwala użytkownikowi po wpisaniu odpowiedniej komendy na uruchomienie programów w środowisku wirtualnym. System operacyjny UNIX ma kilka powłok, wśród nich najbardziej popularną jest Bash, ale obok niej można się również spotkać z: C Shell, Z Shell, Korn Shell, Tenex C Shell.
Podstawy Basha. Polecenia
Jakie są podstawowe polecenia Bash, z którymi możesz się spotkać? Jednym z takich poleceń jest echo, które działa dokładnie tak samo, jak polecenie print w Pythonie Zwraca to, co wpiszesz w powłoce. Kolejnymi często spotykanymi poleceniami są: date, które wyświetla aktualną datę oraz cal, czyli kalendarz. To najbardziej podstawowe polecenia, które z łatwością przyswoi nawet bardzo początkująca osoba.
Przejdźmy teraz, do nieco bardziej skomplikowanych poleceń, które szczegółowo omówimy.
- pwd, czyli print working directory to domyślne miejsce, w którym polecenie shell będzie wyszukiwać plików z danymi – polecenie katalogu. Struktura Bash przypomina rozgałęzione drzewo, więc każdą gałąź oddzielamy za pomocą /;
- aby uporządkować pliki w nowo utworzonym katalogu, wykorzystuje się polecenie mkdir;
- jeśli musisz przenieść pliki z jednego katalogu do drugiego, zrobisz to za pomocą polecenia mv, czyli move;
- rmdir używa się do usunięcia pustych katalogów;
- jeśli chcesz przeglądać zawartość konkretnych plików, użyj polecenia cat (concatenate, czyli łączenie). Ta komenda pozwala odczytać powłoce konkretną zawartość pliku i ją wyświetlić w terminalu;
- funkcja less pomaga uporządkować to, co wyrzuci polecenie cat, ograniczając wyświetloną zawartość pliku.
chcesz usunąć zbędny plik lub katalog? Użyj polecenia rm, czyli remove;
Oczywiście, to tylko kilka funkcji, jakie będziesz wykorzystywać w codziennej pracy, jako programista Bash. A jeśli już jesteśmy przy temacie Bash Developerów, sprawdźmy, jak kształtują się zarobki w Polsce.
Ile możesz zarobić jako programista, który zna UNIX i Bash?
Stawki są mocno zróżnicowane. Prawdą jest, że zarówno na stanowiskach testera oprogramowania, jak i np. FullStack Developera czy DevOpsa, dobrze jest znać środowisko UNIXA i Basha, które często są w podstawowych wymaganiach na konkretne środowisko. Seniorzy mogą zarobić nawet 20.000 zł i więcej, w zależności od wielkości firmy i doświadczenia. Jednym słowem – chcesz dostać się do IT? Bash to Twój must have!