Blog IT, Blog Marketing

Bash. Poznaj kilka przydatnych funkcji dla początkujących

Bash. Poznaj kilka przydatnych funkcji dla początkujących

Joanna Wasiak , 03.10.2022 r.

Bash jest powłoką systemu UNIX, napisaną dla GNU. Mimo tego, że został napisany w 1987 r., wciąż nie brakuje chętnych, którzy chcą się uczyć Basha, mimo że nie jest językiem obiektowym, a skryptowym i nie posiada wielu udogodnień, do którego przyzwyczaiła developerów praca z Javą czy C++. Mimo wszystko warto poznać Basha i jego narzędzia, nawet dla celów czysto hobbystycznych.

W artykule wymieniono:

 • Podstawy Basha. UNIX
 • Podstawy Basha. Powłoki
 • Podstawy Basha. Polecenia
 • Ile możesz zarobić jako programista, który zna UNIX i Bash?

AI Specialist

Warszawa
Aplikuj

Konsultant SAP BASIS

Warszawa
Aplikuj

Podstawy Basha. UNIX

UNIX jest zaraz obok Windowsa, najpopularniejszym systemem operacyjnym, na którym opiera się wiele obecnych rynków np. rynek m-commerce (Android, iOS. macOS), rynek social mediów (Facebook), a nawet Google. UNIX jest wykorzystywany w systemach obliczeniowych, a jego popularność nie maleje. Znajomość UNIXA jest też wymagana na wiele stanowisk programistycznych, na pewno ułatwi Ci więc start w IT.

Podstawy Basha. Powłoki

Bash jest powłoką UNIXa. Co to znaczy? Powłoka, czyli interface wiersza poleceń, pozwala użytkownikowi po wpisaniu odpowiedniej komendy na uruchomienie programów w środowisku wirtualnym. System operacyjny UNIX ma kilka powłok, wśród nich najbardziej popularną jest Bash, ale obok niej można się również spotkać z: C Shell, Z Shell, Korn Shell, Tenex C Shell.

Podstawy Basha. Polecenia

Jakie są podstawowe polecenia Bash, z którymi możesz się spotkać? Jednym z takich poleceń jest echo, które działa dokładnie tak samo, jak polecenie print w Pythonie Zwraca to, co wpiszesz w powłoce. Kolejnymi często spotykanymi poleceniami są: date, które wyświetla aktualną datę oraz cal, czyli kalendarz. To najbardziej podstawowe polecenia, które z łatwością przyswoi nawet bardzo początkująca osoba.

UX/UI Designer 11300 - 16600 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

DevOps Engineer - Mid

Praca zdalna
Aplikuj

Przejdźmy teraz, do nieco bardziej skomplikowanych poleceń, które szczegółowo omówimy.

 • pwd, czyli print working directory to domyślne miejsce, w którym polecenie shell będzie wyszukiwać plików z danymi – polecenie katalogu. Struktura Bash przypomina rozgałęzione drzewo, więc każdą gałąź oddzielamy za pomocą /;
 • aby uporządkować pliki w nowo utworzonym katalogu, wykorzystuje się polecenie mkdir;
 • jeśli musisz przenieść pliki z jednego katalogu do drugiego, zrobisz to za pomocą polecenia mv, czyli move;
 • chcesz usunąć zbędny plik lub katalog? Użyj polecenia rm, czyli remove;

 • rmdir używa się do usunięcia pustych katalogów;
 • jeśli chcesz przeglądać zawartość konkretnych plików, użyj polecenia cat (concatenate, czyli łączenie). Ta komenda pozwala odczytać powłoce konkretną zawartość pliku i ją wyświetlić w terminalu;
 • funkcja less pomaga uporządkować to, co wyrzuci polecenie cat, ograniczając wyświetloną zawartość pliku.

Oczywiście, to tylko kilka funkcji, jakie będziesz wykorzystywać w codziennej pracy, jako programista Bash. A jeśli już jesteśmy przy temacie Bash Developerów, sprawdźmy, jak kształtują się zarobki w Polsce.

Ile możesz zarobić jako programista, który zna UNIX i Bash?

Stawki są mocno zróżnicowane. Prawdą jest, że zarówno na stanowiskach testera oprogramowania, jak i np. FullStack Developera czy DevOpsa, dobrze jest znać środowisko UNIXA i Basha, które często są w podstawowych wymaganiach na konkretne środowisko. Seniorzy mogą zarobić nawet 20.000 zł i więcej, w zależności od wielkości firmy i doświadczenia. Jednym słowem – chcesz dostać się do IT? Bash to Twój must have!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej