Blog IT, Blog Marketing

GitHub wspiera nbdev

GitHub wspiera nbdev

Marcin Sarna , 07.12.2020 r.

GitHub pomaga Fast.ai we wsparciu nowego środowiska dla języka Python.

Fast.ai

GitHub ogłosił, że wspiera Fast.ai w tworzeniu nowego środowiska programistycznego dla Pythona o nazwie nbdev.

Fast.ai pracuje nad nbdev od jakiegoś czasu, a GitHub wspiera go w tym w ramach dążenia GitHub do tego aby tworzenie oprogramowania było bardziej przystępne. Chodzi o ułatwienie stosowania najlepszych praktyk, takich jak CI/CD (ciągła integracja i dystrybucja) oraz prostsze tworzenie dokumentacji oprogramowania.

Oprogramowanie literalne

Nbdev to biblioteka, która umożliwia tworzenie innych bibliotek Python w Jupyter Notebooks, dzięki czemu cały kod, testy i dokumentacja są przechowywane w jednym miejscu. Twórcy twierdzą, że jest to równoznaczne z prawdziwym, „literalnym” środowiskiem programistycznym, jak to opisał Donald Knuth jeszcze w 1983 roku.

Knuth (rocznik 1938, obecnie emerytowany profesor Uniwersytetu Stanforda) opisał programowanie literalne (dosłowne) jako metodologię, która łączy język programowania z językiem dokumentacji, dzięki czemu programy są solidniejsze, bardziej przenośne, łatwiejsze w utrzymaniu i - prawdopodobnie -przyjemniejsze w pisaniu niż programy napisane tylko w języku wysokiego poziomu. Główną ideą jest potraktowanie programu jako fragmentu literatury, adresowanej raczej do ludzi niż do komputera. Program można również przeglądać jako dokument hipertekstowy.

Nbdev

Środowisko nbdev składa się z serwera WWW do podglądu witryny z dokumentami, serwera Jupyter do pisania kodu oraz szeregu narzędzi CLI (wiersza polecenia), które są skonfigurowane do pracy z GitHub Codespaces. W nbdev pracujesz w notatnikach Jupyter hostowanych na stronach GitHub. Na tej podstawie są generowane dokumenty, które można przeszukiwać i które automatycznie są wzbogacone o hiperłącza do odpowiednich stron dokumentacji. Środowisko obsługuje ciągłą integrację (CI) za pośrednictwem GitHub Actions, które automatycznie uruchamia testy jednostkowe.

Środowisko ma również narzędzia do automatyzacji publikowania pakietów pypiconda, w tym zarządzanie numerami wersji. Twórcy twierdzą, że oferuje solidną, dwukierunkową synchronizację między notatnikami a kodem źródłowym, co oznacza, że możesz używać swojego IDE do nawigacji po kodzie lub szybkiej edycji, jeśli chcesz. Zapewnia również precyzyjną kontrolę ukrywania / pokazywania komórek: możesz ukryć całe komórki, tylko dane wyjściowe lub tylko dane wejściowe. Obsługa równań matematycznych jest również zapewniana za pomocą LaTeX.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Instalacja

Aby zainstalować nbdev wystarczy wykonać pip install nbdev lub conda install -c fastai nbdev. Albo przez gita:

git clone https://github.com/fastai/nbdev
pip install -e nbdev

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej