Blog IT, Blog Marketing

Python na tronie

Python na tronie

Marcin Sarna , 16.11.2020 r.

Python właśnie zdetronizował Javę, która stała się trzecim najpopularniejszym językiem programowania. Pierwszy niezmiennie C.

Indeks TIOBE

Python prześcignął Javę, stając się drugim najpopularniejszym językiem programowania w indeksie TIOBE, jednym z kilku mierników używanych do oceniania tego, co jest modne wśród programistów. Po raz pierwszy od uruchomienia indeksu TIOBE prawie 20 lat temu, Java i C nie zajmują już dwóch pierwszych miejsc - powiedział Paul Jansen, prezes TIOBE Software w swoim podsumowaniu online. C nadal jest numerem jeden, ale to Python zajmuje teraz drugą pozycję.

Wieści o wzroście Pythona spotkały się w czasie z oświadczeniem twórcy tego języka, Guido van Rossuma, że wraca z emerytury aby dołączyć do działu deweloperów Microsoftu. To dodatkowo podkreśla wszechobecność Pythona. Van Rossum w zeszłym roku opuścił Dropbox po tym, jak pracował tam przez sześć i pół roku. Wcześniej pracował w Google. Nie powiedział konkretnie, czym będzie się zajmował w firmie Microsoft, poza tym, że planuje ulepszyć korzystanie z Pythona w systemie Windows i innych platformach.

Python na topie nie tylko w Microsoft

Python jest już szeroko stosowany w firmie Microsoft i obsługiwany w jej produktach. Na przykład w środę Microsoft wydał poprawione rozszerzenie Jupyter dla Visual Studio Code, refaktoryzowane aby zintegrować osobne do tej pory rozszerzenie Pythona i umożliwić firmie obsługę notebooków Jupyter w innych językach.

W lipcu kolejny ranking języków programowania przygotowany przez firmę konsultingową Redmonk także poinformował, że Python wyparł Javę i zajął jej miejsce jako drugi najpopularniejszy język programowania.

Z czego to wynika?

Początki dużej popularności Pythona datuje się na rok 2014, kiedy Python wyprzedził Javę jako najpopularniejszy język do nauczania programowania wprowadzającego w czołowych amerykańskich programach informatycznych. Rosnącą popularność Pythona w ciągu ostatnich kilku lat przypisuje się zaś jego użyteczności w eksploracji danych, sztucznej inteligencji i obliczeniach numerycznych. Rok temu, kiedy Python wyparł Javę jako drugi najpopularniejszy język programowania na GitHub, GitHub jako wyjaśnienie wskazał zastosowania w nauce o danych. My informowaliśmy Was już w sierpniu o doniesieniach firmy RedMonk.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

I to chyba prawdziwa przyczyna popularności Pythona. Świadczy o tym równoczesny wzrost popularności innego języka programowania, także używanego w nauce o danych – R. Przesunął się on z 16 na 9 miejsce w indeksie TIOBE w ciągu ostatniego roku.

A może…?

Jansen uważa jednak, że Python zyskał popularność dzięki swojej względnej prostocie i przystępności, przynajmniej w porównaniu z innymi językami. Podobnie zdaje się twierdzić Al Sweigart, programista Pythona i autor „Beyond the Basic Stuff with Python”: Nie jestem zaskoczony ciągłym wzrostem popularności Pythona; jest łatwy do nauczenia i prosty w obsłudze.

Python ma kilku przeciwników, zwłaszcza tych, którzy twierdzą, że język nie jest nastawiony na szybkość, jak C czy Rust. Jednak Raymond Hettinger, główny programista Pythona, twierdzi, że istnieją inne względy:

Dla wielu osób szybkie tworzenie i testowanie aplikacji przeważa nad problemami z szybkością. Kiedy szybkość ma znaczenie, mamy sposoby, aby ją uzyskać: numpy, cython, PyPy i natywne biblioteki.

Zwraca też uwagę na bogactwo pakietów.

Często rozwiązaniem problemu jest przeskanowanie biblioteki i stwierdzenie, że ktoś wykonał już za Ciebie pracę. Na przykład zestaw języka naturalnego NLTK to bogaty zestaw narzędzi do nadawania sensu ludzkim językom.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej