Blog IT, Blog Marketing

AWS szuka programistów RUST

AWS szuka programistów RUST

Marcin Sarna , 27.11.2020 r.

Rust jest kluczowym elementem długoterminowej strategii AWS.

Rust – niedoceniany?

Programiści znający Rust mogą wkrótce znaleźć pracę w AWS. Dział Amazona odpowiedzialny za przetwarzanie w chmurze ogłosił właśnie plany zatrudnienia większej liczby osób znających ten język programowania.

Tak, o Rust mowa. Rozpoczął on swoje życie jako osobisty projekt pracownika Mozilli, Graydona Hoare'a, a firma sponsorowała jego rozwój w 2009 roku, zanim oficjalnie ogłosiła powstanie Rust w następnym roku.

Mimo że w 2015 roku pojawił się dopiero w wersji 1.0, Rust przez ostatnie pięć lat zajmował pierwsze miejsce w kategorii najbardziej lubianych języków w ankiecie deweloperów Stack Overflow. Jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych języków programowania, dlatego Mozilla zaczęła włączać Rusta do swojej przeglądarki, począwszy od Firefox 48 już w 2016 roku.

Przypomnijmy, że Rust po raz pierwszy znalazł się w pierwszej dwudziestce indeksu popularności Tiobe w czerwcu tego roku. Stale rośnie zainteresowanie wykorzystaniem bezpiecznego dla pamięci Rusta do programowania systemów używanych do współtworzenia głównych platform.

Inni też patrzą na Rusta

Oczywiście Mozilla nie jest sama, jeśli chodzi o korzystanie z Rusta. Także Microsoft szuka obecnie sposobów wykorzystania tego języka programowania w celu zmniejszenia luk w zabezpieczeniach związanych z pamięcią w składnikach systemu Windows napisanych w C i C ++. Microsoft przypatruje mu się nieustannie w kontekście takich swoich kluczowych produktów jak Windows i Azure – nic dziwnego, musza znaleźć sposób na usunięcie błędów pamięci w kodzie napisanym właśnie w C i C ++. Amazon Web Services używa również Rust do wrażliwych na wydajność komponentów w Lambda, EC2 i S3. Chcesz coś jeszcze poczytać o Microsoft i Rust?

Paul Jansen, dyrektor generalny Tiobe Software, powiedział, że wzrost Rusta wynika z tego, że jest to język programowania systemów, który jest po prostu zrobiony dobrze.

Całe to rozwlekłe programowanie i kłopoty innych języków są nieznane Rustowi, który jest statycznie silnie typowany. Jego system typów zapobiega null pointer exceptions w czasie wykonywania, a zarządzanie pamięcią jest ustalane jeszcze w czasie kompilacji. Więc nie ma zbierania śmieci, które nagle zaczynają przepełniać kosz. Mamy D, Luę i Julię próbujących pokonać C i C ++, ale Rust wydaje się być pierwszym, który jest naprawdę blisko.

Inwestowanie w deweloperów Rust

W zeszłym roku AWS został sponsorem Rust, a programiści tej firmy wnieśli już swój wkład w kod języka programowania, a także do środowiska wykonawczego o nazwie Tokio do pisania w Rust asynchronicznych aplikacji. Według głównego inżyniera AWS Carla Lerche, [cite]Rust i Tokio dają AWS możliwość pisania usług, które reagują szybko, niezawodnie i pomagają nam oferować lepsze doświadczenia klientów[cite].

Ponieważ społeczności open source, takie jak Rust, są napędzane przede wszystkim przez ludzi, firma zaczęła zatrudniać osoby odpowiedzialne za Rust i Tokio, aby zapewnić im czas i zasoby niezbędne do dalszego ulepszania języka programowania. To skłoniło AWS do zbudowania całego zespołu zajmującego się Tokio, który nadal współpracuje z programistami z Dropbox, Confluent, Buoyant i innych firm.

Będzie tylko lepiej

Starszy menedżer ds. inżynierii oprogramowania w AWS, Shane Miller, przedstawił dalsze szczegóły dotyczące planów firmy dotyczących zatrudnienia większej liczby programistów Rusta w komunikacie prasowym:

Nie zatrudniamy tylko kilku osób do Tokio i kompilatora Rust. Rust jest kluczowym elementem naszej długoterminowej strategii i inwestujemy w dostarczanie inżynierii Rust na skalę Amazon. Obejmuje to narzędzia programistyczne, komponenty infrastruktury, współdziałanie i weryfikację.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej