Blog IT, Blog Marketing

Microsoft pracuje nad nowym językiem programowania wzorowanym na Ruście

Microsoft pracuje nad nowym językiem programowania wzorowanym na Ruście

Maciej Olanicki , 03.12.2019 r.

Na łamach naszego bloga z uwagą śledzimy, jak Rust budzi coraz większe zainteresowanie największych branżowych graczy. Według wielu (takiego zdanie jest między innymi szef inżynierii Intela) rozwijany pod okiem Mozilli język ma szansę zastąpić C i C++ w programowaniu systemowym. Swoje zainteresowanie wielokrotnie podkreślali przedstawiciele Microsoftu. Wiemy nawet, że trwają eksperymenty z przepisywaniem pojedynczych komponentów Windowsa właśnie na Rusta. Tym ciekawsze są informacje dotyczące Projektu Verona.

Zainteresowanie Microsoftu Rustem bierze się za troski o bezpieczeństwo. Przez dekady korporacja w pracach między innymi nad Windowsem czy Officem korzystała z duetu C i C++. Problem w tym, że języki te dopuszczają błędy w obsłudze pamięci, co jest głównym źródłem podatności oprogramowania produkowanego w Redmond. W rezultacie Microsoft Security Research Center zaprzęgnięto do poszukiwania następców dla C i C++, a więc języków, które zarazem będą lekkie i sprawdzą się w niskopoziomowym kodzie, ale też będą bezpieczne w zakresie obsługi pamięci. Wybór padł na Rusta.

Wygląda jednak na to, że Microsoft tylko eksperymentalnie zaczął przepisywać na Rusta starsze, napisane w C, składniki Windowsa. Jak bowiem dowiadujemy się z wykładu pracującego dla Microsoftu Matthew Parkinsona, pod kryptonimem Verona kryją się prace nad całkowicie nowym językiem programowania wzorowanym w wielu aspektach na Ruście. Na razie nie ujawniono nazwy samego języka (w użyciu jest nazwa kodowa Verona), ale wiemy, że zostanie on udostępniony na wolnej licencji „wkrótce”. W przedsięwzięcie zaangażowany jest między innymi Mads Torgensen, który pracował nad rozwojem C#.

Jak twierdzi Parkinson, największe wyzwanie w rozwoju nowego rustopodobnego języka stanowi potencjalna mnogość jego zastosowań – musi się on bowiem sprawdzić nie tylko na oprogramowaniu desktopowym, ale także we wspomnianych niskopoziomowych komponentach systemu operacyjnego, w aplikacjach przeglądarkowych oraz w środowisku Azure. Ponadto o Veronie wiemy też, że znany z Rusta i związany z alokacją mechanizm ownership będzie mógł w nowym języku Microsoftu obejmować więcej niż jeden obiekt, a całemu przedsięwzięciu ma przyświecać założenie „programowania bezpiecznego infrastrukturalnie”.

Nowości zapowiadają się interesująco i wieloletniej perspektywie mogą mieć kolosalny wpływ na portfolio największego producenta oprogramowania na świecie. Warto przy tej okazji wspomnieć inne sukcesy w zakresie rozwoju języków programowania, jakie korporacja szefowana przez Satyę Nadellę odnosiła w ciągu ostatnich lat – mowa o TypeScripcie, który ze względu między innymi na statyczność typów i czytelną składnię zdobywa coraz większą popularność. Być może wkrótce Microsoft będzie miał równie dobrą propozycję w zakresie programowania niskopoziomowego.

Zobacz też: Czy Rust to nowe C? Przed językiem Mozilli maluje się świetlana przyszłość

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej