Windows 10 jest na 72,2% komputerów z Windowsem w październiku 2020 roku.
Badania Net Applications
Według badania przeprowadzonego w październiku 2020 roku przez amerykańskiego dostawcę usług analitycznych Net Applications, Windows 10 stanowił 72,2% komputerów z systemem Windows, co jest rekordem w przypadku pięcioletniego systemu operacyjnego. Przy takim tempie wzrostu do końca stycznia będzie działać na trzech z czterech komputerów osobistych.
Udział systemu Windows 10 podskoczył o 2,8 punktu procentowego, najwięcej od stycznia. W październiku Windows 10 to także 64% z wszystkich systemów operacyjnych. W październiku system operacyjny Windows był na 88,8% wszystkich komputerów na świecie, co stanowi wzrost o jedną dziesiątą punktu procentowego od września. Z tych pozostałych nieco ponad jedenastu procent maszyn praktycznie wszystkie działały z jednym z trzech systemów: macOS, Linux lub Chrome OS.
Wygląda na to, że pozycja systemu Windows 10 jako najpopularniejszego systemu operacyjnego na komputerach osobistych niezmiennie pozostaje niezagrożona. Windows 10 ma najwyraźniej szanse na 80% udział w rynku systemów operacyjnych do połowy 2021 roku. Do kwietnia 2021 roku system Windows 10 powinien stanowić ponad 78% wszystkich systemów Windows.
Windows 7 w dół
Ktoś zyskuje, ktoś traci. W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2020 roku Windows 10 zwiększył udział o 10,7 punktów procentowych, co oznacza wzrost o 20%. Ale w międzyczasie Windows 7 zanurkował prawie tak ostro, jak ostro wspina się w tych analizach Windows 10.
Windows 7 stracił 2,4%, spadając do 20,4% wszystkich komputerów osobistych, co stanowi 23% komputerów z systemem Windows. Spadek ten był największym miesięcznym spadkiem od stycznia 2020 roku.
Spadek popularności systemu Windows 7 będzie najwyraźniej kontynuowany. Obecnie wycofany system operacyjny spadnie poniżej poziomu 20% (wszystkich systemów Windows) w lutym 2021 roku a więc aż o dwa miesiące wcześniej, niż oczekiwano. A do sierpnia udział tego systemu operacyjnego powinien spaść poniżej 15%.
Linux lekko w górę, macOS lekko w dół
Według Net Applications Linux odbił się po dwóch kolejnych miesiącach strat, dodając 0,7% i zwiększając swój całkowity udział do 2,2 punktu. Chociaż ciągle jest to poniżej szczytu wynoszącego 3,6% w czerwcu i lipcu 2020 roku.
Sprawdź oferty pracy na TeamQuest
Gdy Linux odrabiał straty, macOS stracił 1,3 % i ustabilizował się na poziomie 8,4%, co jest najniższym wynikiem od trzech lat.
Kulisy badań
Net Applications oblicza udział systemu operacyjnego, analizując to jak przedstawiają się agenci przeglądarek internetowych używanych do uzyskiwania dostępu do witryn klientów Net Applications. Firma zlicza sesje użytkowników tych przeglądarek, aby mierzyć globalną aktywność systemu operacyjnego. To już jednak najwyraźniej koniec takich analiz. Firma stwierdziła, że:
Październik 2020 roku to ostatni miesiąc zbierania danych w ten sposób. Nadchodząca zmiana w przeglądarkach nie pozwoli na dalsze stosowanie naszej technologii wykrywania urządzeń i będzie skutkować istotnymi niedokładnościami przez długi czas.
Przytoczona przez Net Applications zmiana w sposobie działania przeglądarek miałaby polegać na usunięciu wielu informacji o agentach (czyli o tym jak się przedstawia przeglądarka internetowa wobec serwera WWW) wykorzystywanych nie tylko do tworzenia analiz ale także przez reklamodawców i różnej maści oszustów.