Blog IT, Blog Marketing

KDE Plasma 5.21

KDE Plasma 5.21

Marcin Sarna , 17.11.2020 r.

KDE teraz i w przyszłości.

Nowe KDE Plasma kontra GNOME czyli niekończąca się rywalizacja

KDE Plasma to pulpit Linuksa, który właśnie został zaktualizowany do wersji 5.21 a jego wypuszczenie jest planowane na luty 2021 roku. Jest zbudowany przy użyciu frameworka Qt. KDE pochodzi z 1996 roku, kiedy to zostało ogłoszone przez Matthiasa Ettricha, fana Linuksa, który szukał alternatywy dla Microsoft Windows 3.1. Ettrich wybrał platformę Qt firmy Trolltech (obecnie firma Qt), aby ją zbudować, stając się później pracownikiem Qt.

W 1997 Miguel de Icaza ogłosił projekt GNOME „podobny do CDE i KDE, ale oparty w całości na wolnym oprogramowaniu” (Qt nie jest całkowicie wolne), zbudowany przy użyciu zestawu narzędzi GTK opracowanego już dla edytora obrazów GIMP (GNU Image Manipulation Program).

Od tego czasu te dwa menedżery okien przepychały się o pozycję w świecie linuksowych pulpitów, przy czym GNOME częściej jest ustawiane jako domyślne środowisko w poszczególnych dystrybucjach. KDE to ciągle na przykład Kubuntu (Ubuntu z KDE), Manjaro KDE i Fedora Spins KDE.

Dlaczego miałbyś wybrać KDE zamiast GNOME?

Deweloperzy Plasmy, David Edmundson i Jonathan Riddell, twierdzą, że KDE oparte na Qt ma przewagę nad GNOME.

Zyskujemy, ponieważ mamy ten bogaty, bardzo potężny zestaw narzędzi przeznaczony do tych zastosowań przemysłowych, w których trzeba dbać o bezpieczeństwo. GTK jest bardziej dostosowywalne do potrzeb użytkownika ale nie jest ono tak często używane poza pulpitem Linuksa. Qt musi dobrze działać przy niewielkich rozmiarach a to oznacza, że pulpit plazmowy KDE przeszedł fundamentalną zmianę od czasów KDE 3, który uznawano za rozdęty i ciężki. Teraz jest to naprawdę szybki i lekki komputer stacjonarny.

Technikalia

Opieramy się w dużej mierze na OpenGL, powiedział Edmundson, co oznacza, że procesor graficzny obsługuje renderowanie, zwalniając procesor do innego przetwarzania. To pomaga KDE dobrze działać na ARM czy Raspberry Pi, gdzie procesor nie jest zbyt dobry ale udostępniono świetny procesor graficzny. Qt przenosi więcej obciążenia na kartę graficzną.

Plazmę można rozszerzać za pomocą setek dodatków, społeczność działa tu całkiem prężnie.

Nowości w 5.21

Wraz z nowym monitorem systemu (choć nie jest to jeszcze w pełni potwierdzone) pojawiła się nowa funkcja zapory ogniowej. Po 5.20 pojawi się Qt 6.0 - powiedział Riddell. Będziemy przyglądać się temu, co możemy wprowadzić do Plazmy 6, począwszy od przyszłego roku.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Czy projekt KDE jest dobrze finansowany?

Blue Systems, niemiecka firma, jest długoterminowym sponsorem KDE Plasma i Plasma Mobile, a także Manjaro i KDE Neon. Plasma Mobile to projekt mający na celu przeniesienie Plazmy na smartfony. Projekt ma więc finansowanie komercyjne a Blues Systems jest tu głównym graczem obok Canonical, Google, Suse czy Qt Company. Zespół dostrzega również rosnące zainteresowanie z Dalekiego Wschodu. Widzimy wiele poprawek pochodzących z chińskich adresów e-mail. Riddell wspomina również o partnerstwie z dostawcami sprzętu. Laptopy są dostępne w witrynie KDE, a firma Pine64 z siedzibą w Kalifornii ma w swojej ofercie laptopy i telefony Manjaro z procesorem ARM. Według Edmundsona pieniądze nie są obecnie presją. Otrzymaliśmy duże darowizny.

Pamięć użytkownika nie jest krótka

Czy opinia publiczna ma dokładne wyobrażenie o dzisiejszym KDE? Ludzie zachowują opinię sprzed pięciu lub sześciu lat - powiedział Edmundson, choć zaznaczył też, że ostatnie dwa lub trzy lata były bardziej pozytywne. Jeśli wypróbowałeś Plazmę cztery lub pięć lat temu i miałeś dobre odczucia, powinieneś spróbować ponownie.

Riddell dodaje: Wypróbuj KDE Neon. Jest lekki i wydajny, jeśli go potrzebujesz, i można go kupić bezpośrednio na laptopach.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej