Blog IT, Blog Marketing

Słownik rekrutacji (część III)

Słownik rekrutacji (część III)

TeamQuest 27.12.2015 r.

Zamknięcie projektu

Zamknięcie projektu to ostatni etap projektu rekrutacyjnego i jednocześnie marzenie każdej osoby odpowiedzialnej za obsadzenie wakującego stanowiska pracy. Spośród przedstawionych kandydatów zostaje wybrany co najmniej jeden dla którego składana jest oferta pracy. Zaakceptowanie i podpisanie warunków zatrudnienia kończy proces pozyskiwania kandydata.

Budżet stanowiska pracy

Każde stanowisko pracy to określony koszt dla każdej organizacji. Dobre zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga określenia nakładów niezbędnych do funkcjonowania każdego miejsca pracy. Opracowując budżet firma może konkretnie określić maksymalny próg wynagrodzenia, które może zaoferować kandydatowi lub przyszłemu pracownikowi.

Budżet stanowiska pracy to jednak nie tylko przewidywane wynagrodzenie, jakie przewidziane jest dla pracownika. To również koszty ewentualnych szkoleń, udziału w konferencjach, czy wyjazdach służbowych. Rzeczą oczywistą jest, że koszt stanowiska pracy powinien być niższy od przychodów organizacji z tytułu tego stanowiska pracy.

Rekrutacja kandydatów

Cały czas mówimy o rekrutacji, zatem warto przedstawić w skrócie, co ten termin oznacza. Rekrutacja to całość działań ukierunkowanych na pozyskanie możliwie jak największej liczby kandydatów zgodnych z wymaganiami danego stanowiska pracy. Metod pozyskiwania kandydatów jest wiele; do najpopularniejszych należą:

  1. emisja ogłoszenia o pracę,
  2. poszukiwania bezpośrednie
  3. polecenia.

Selekcja kandydatów

Selekcja kandydatów to jeden z etapów projektu rekrutacyjnego. Następuje bezpośrednio po rekrutacji. Selekcja polega na wybraniu spośród pozyskanych kandydatów tych, którzy najlepiej odpowiadają wymaganiom danego stanowiska pracy. Selekcja tych najbardziej odpowiednich nie jest prosta. Niezbędna jest wiedza, która pozwoli ocenić kwalifikacje danego kandydata. Najczęstszym działaniem w celu wyselekcjonowania kandydatów jest przeprowadzanie wywiadów.

Współczesne realia rynku pracy sprawiają, że rekrutacja i selekcja wykonywane są jednocześnie. Takie podejście pozwala na szybsze dostarczenie odpowiednich kandydatów i tym samym zamknięcie z sukcesem projektu rekrutacyjnego.

Ogłoszenie o pracę

Ogłoszenie o pracę to najbardziej popularna metoda pozyskiwania kandydatów w procesie rekrutacji. Polega ona na tym, że na podstawie opisu stanowiska pracy, tworzy się ogłoszenie, które następnie publikowane jest w internecie na odpowiednim portalu. Zainteresowani kandydaci przesyłają swoje dokumenty aplikacyjne. Zadaniem rekrutera jest wybrać tych najlepszych do kolejnych etapów projektu rekrutacyjnego.

Ogłoszenie o pracę tym różni się od metody direct search, że organizacja poszukuje kandydatów w sposób pasywny. Firma wysyła informację na rynek pracy o wolnym stanowisku pracy i czeka na aplikacje od zainteresowanych. Nie można przewidzieć ilu kandydatów spełniających wymagania stanowiska prześle swoje dokumenty aplikacyjne. Ogłoszenie o pracę to dobra metoda w przypadku poszukiwania kandydatów na stanowiska które nie wymagają specjalistycznych i poszukiwanych na rynku kwalifikacji.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej