Pandemia koronawirusa odcisnęła ślad niemal na każdej dziedzinę naszego życia. Wiele firm już uświadomiło sobie, że jej efekty będą odczuwalne w biznesie jeszcze przez długi czas. Są i pozytywne skutki kryzysu. Potrzeba dopasowania się do panującej sytuacji sprawiła, że otworzyliśmy się na innowacyjne rozwiązania i z kreatywnością rozpoczęliśmy podchodzić do nowych wyzwań. Eksperci wskazują, że z pandemii możemy wynieść doświadczenia, które pozytywnie wpłyną między innymi na sposób prowadzenia firm i tryb pracy.
Pewne jest jedynie to, że zmiany są nieuniknione – niemal każdy z nas doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlaczego więc tak boimy się zmian? Nawet te nieprzewidziane czy niepożądane zmiany mogą mieć pozytywne skutki. Pandemia koronawirusa jest doskonałym przykładem na to, że ludzie potrafią dostosować się nawet do ekstremalnych sytuacji.
Przeczytaj również: Wspomaganie wentylacji open hardware u chorych na COVID-19
Większość firm podczas pandemii przeszła na pracę zdalną. Wielu pracodawców, z niechęcią podchodziło do tej formy współpracy, mimo wszystko zdecydowali się na stałe wprowadzić możliwość pozostania na tzw. home office dla części zespołu. Okazało się, że jest to skuteczne rozwiązanie. To także znaczna oszczędność czasu dla pracowników, którzy dotychczas tracili nawet kilka godzin na dojazdy i przygotowanie do pracy. Zyskany czas mogą oni teraz poświęcić bliskim, rozwojowi, pasji czy edukacji.
Zmieniło się również dotychczasowe postrzeganie, że mamy „rynek pracownika” co wzbudziło lęk wśród pracowników. Warto jednak na tą sytuację spojrzeć inaczej, a mianowicie że rynek pracy wreszcie się unormuje.
Podsumowując można napisać, że pandemia mimo tego, że nas bardzo zaskoczyła, nauczyła nas dużej elastyczności i dostosowania się do kryzysowej sytuacji. Eksperci przewidują, że wiele zmian, takich jak wspomniana wcześniej praca zdalna, przeniesienie części działalności do przestrzeni online, czy automatyzacja procesów, zostanie z nami na zawsze. Dzięki zdobytym podczas pandemii doświadczeniom i umiejętnościom dopasowania działań do nowych, nieprzewidzianych wyzwań, pracodawcy oraz pracownicy będą odporniejsze również na ewentualne kryzysy w przyszłości.