Blog IT, Blog Marketing

Jak pandemia wpłynęła na rynek pracy

Jak pandemia wpłynęła na rynek pracy

Beata Pietrzyk , 14.07.2020 r.

Pandemia koronawirusa odcisnęła ślad niemal na każdej dziedzinę naszego życia. Wiele firm już uświadomiło sobie, że jej efekty będą odczuwalne w biznesie jeszcze przez długi czas. Są i pozytywne skutki kryzysu. Potrzeba dopasowania się do panującej sytuacji sprawiła, że otworzyliśmy się na innowacyjne rozwiązania i z kreatywnością rozpoczęliśmy podchodzić do nowych wyzwań. Eksperci wskazują, że z pandemii możemy wynieść doświadczenia, które pozytywnie wpłyną między innymi na sposób prowadzenia firm i tryb pracy.

Pewne jest jedynie to, że zmiany są nieuniknione – niemal każdy z nas doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlaczego więc tak boimy się zmian? Nawet te nieprzewidziane czy niepożądane zmiany mogą mieć pozytywne skutki. Pandemia koronawirusa jest doskonałym przykładem na to, że ludzie potrafią dostosować się nawet do ekstremalnych sytuacji.

Przeczytaj również: Wspomaganie wentylacji open hardware u chorych na COVID-19

Większość firm podczas pandemii przeszła na pracę zdalną. Wielu pracodawców, z niechęcią podchodziło do tej formy współpracy, mimo wszystko zdecydowali się na stałe wprowadzić możliwość pozostania na tzw. home office dla części zespołu. Okazało się, że jest to skuteczne rozwiązanie. To także znaczna oszczędność czasu dla pracowników, którzy dotychczas tracili nawet kilka godzin na dojazdy i przygotowanie do pracy. Zyskany czas mogą oni teraz poświęcić bliskim, rozwojowi, pasji czy edukacji.

Zmieniło się również dotychczasowe postrzeganie, że mamy „rynek pracownika” co wzbudziło lęk wśród pracowników. Warto jednak na tą sytuację spojrzeć inaczej, a mianowicie że rynek pracy wreszcie się unormuje.

Podsumowując można napisać, że pandemia mimo tego, że nas bardzo zaskoczyła, nauczyła nas dużej elastyczności i dostosowania się do kryzysowej sytuacji. Eksperci przewidują, że wiele zmian, takich jak wspomniana wcześniej praca zdalna, przeniesienie części działalności do przestrzeni online, czy automatyzacja procesów, zostanie z nami na zawsze. Dzięki zdobytym podczas pandemii doświadczeniom i umiejętnościom dopasowania działań do nowych, nieprzewidzianych wyzwań, pracodawcy oraz pracownicy będą odporniejsze również na ewentualne kryzysy w przyszłości.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej