Blog IT, Blog Marketing

Rekrutacja specjalistów IT w obecnych czasach. Na co zwracać szczególną uwagę?

Rekrutacja specjalistów IT w obecnych czasach. Na co zwracać szczególną uwagę?

TeamQuest 14.07.2020 r.

Świat powoli budzi się do życia po odblokowaniu gospodarki. Firmy nadal szukają specjalistów w branży IT fakt że w marcu spływ kandydatów był znacząco większy. Należy zadać sobie jedno pytanie jaka była jakość przesłanych CV? Według naszych statystyk duża część CV nie spełniała oczekiwań opisanych w ogłoszeniu. Fakt dużego spływu był spowodowany zwolnieniami z uwagi na nie podpisane umowy na nowe projekty. Ten czas mam nadzieje że miną, mam nadzieje że już nie wróci. Trudno mówić o masowym pojawieniu się ofert pracy na rynku jednak widać światełko w tunelu. :)

Jak utrzymać kandydata w procesie?

Ważnym aspektem na który zwracają uwagę kandydaci to branża firmy do której kandydują. Podczas całego procesu rekrutacyjnego należy kandydatów trzymać w przekonaniu że firma ma stabilną sytuacje finansową oraz klarownie informować o zadaniach które będzie wykonywał w organizacji. Kwiecień był miesiącem w którym złożyliśmy oferty 6 kandydatom mimo spełnienia wymagań co do warunków współpracy żaden nie zdecydował się na zmianę pracodawcy.

Dlaczego kandydaci nie przyjmują ofert?

Powodów zazwyczaj jest kilka w ostatnich miesiącach większość wskazuje na 2 główne powody.

Pierwszy to strach przed ewentualnym zwolnieniem lub nie rozpoczęcie współpracy, w branży zdarzyły się sytuacje że nowy pracodawca przed podpisaniem umowy rezygnował z zatrudnienia. Nie były to pojedyncze przypadki dostawałem informacje o zakończeniu procesu rekrutacyjnego z uwagi na fakt że pracownik który złożył wypowiedzenie dogadał się ponownie i nie muszą już szukać na jego miejsce pracownika.

Drugim powodem jest wpływ osób 3 który jest bardziej znaczący mama, żona albo kolega. Bardzo często jeżeli już kandydat dostanie ofertę konsultuje się z rodziną i znajomymi dziś nawet jeżeli on sam się nie boi to strach może być w jego otoczeniu. Zaczynają się pytania, wątpliwości.

Czas jak zawsze ma znaczenie

Czas przy rekrutacjach zawsze był ważny przed 16 marca z uwagi na mnogość procesów rekrutacyjnych oraz ofert dla kandydatów. Czasami 2 dni oczekiwania na złożenie kandydatowi oferty był zbyt długi przez co kandydat decydował się wybrać inną firmę. Dziś może tych ofert nie ma aż tak dużo ale nadal doświadczeni kandydaci są trudno dostępni. Dodatkowo wydłużenie czasu na decyzje na temat zatrudnia powoduje pojawienie się dodatkowych wątpliwości oraz finalnie odrzucenie oferty.

ERP Implementation Consultant 8500 - 12000 PLN

Wrocław
Aplikuj

Manager Sprzedaży 9000 - 12000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej