Blog IT, Blog Marketing

Linux dominuje w chmurze Azure – najnowsze statystyki nie pozostawiają złudzeń

Linux dominuje w chmurze Azure – najnowsze statystyki nie pozostawiają złudzeń

Maciej Olanicki , 13.05.2020 r.

Dynamiki wzrostów generowanych przez stale rosnące portfolio usług chmurowych może Amazonowi czy Microsoftowi pozazdrościć każde przedsiębiorstwo. Tak naprawdę jednak, poza wynikami finansowymi, mamy kiepski dostęp do statystyk związanych z użyciem zasobów udostępnianych w ramach AWS czy Azure, a każdy, najmniejszy nawet wyciek informacji stanowi nie lada gratkę. Zwłaszcza jeśli chodzi o popularność na tych komercyjnych i niezwykle efektywnie spieniężanych platformach wolnego oprogramowania.

Linux króluje na Azure

Garścią świeżych statystyk dotyczących użycia Linuksa w chmurze Azure podzielił się w postaci infografiki Adir Ron, szef działu Open Source w Microsofcie w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Dzięki temu wiemy, że obrazy oprogramowania bazującego na jądrze Linux stanowią już 60% całego sklepu Azure Marketplace. Ponadto – choć podobne dane wyciekały z Redmond już wcześniej – Linux działa już na ponad 50% maszyn wirtualnych w Azure. Nieźle, jak na usługę korporacji słynącej ze swoich systemów operacyjnych.

infografika

Z infografiki dowiadujemy się także każdy klient Azure znajdujący się na „liście TOP-100” korzysta na Azure z systemów linuksowych. Microsoft pochwalił się także osiągnięciami w zakresie optymalizacji kernela pod kątem Azure – dzięki wprowadzonym modyfikacjom klienci Microsoftu mają korzystać z infrastruktury o 25% przewyższającej pod względem wydajności standardowe jądro Linuksa. Nie zapomniano także o zaznaczeniu partnerstwa z takim firmami, jak Red Hat, SUSE czy Canonical.

Zobacz też: Chmura Azure pełna Linuksa – na naszych oczach Microsoft pingwinieje

Co ze strip miningiem?

Każdorazowa publikacja tego typu informacji zwraca uwagę na problem, jakim są dla niektórych twórców otwartego oprogramowania usługi chmurowe. Zjawisko strip miningu pozostaje aktualnym wyzwaniem przede wszystkim dla firm rozwijających opensource’owe oprogramowanie bazodanowe. Coraz częściej, w celu ochrony owoców swojej pracy przed ich efektywnym spieniężaniem w AWS czy Azure, decydują się na daleko idące innowacje licencyjne, które zazwyczaj kończą się porzuceniem wolnych licencji.

infografika2

Żadna z dotychczasowych inicjatyw tego typu nie przyniosła jednak godnych odnotowania korzyści dla społeczności Open Source. Zdarzało się nawet, że deweloperzy osiągali efekty odwrotne do zmierzonego i narażali się na ostracyzm entuzjastów wolnego oprogramowania. Nie brakło poważniejszych konsekwencji – dość wspomnieć przypadek MongoDB, które zostało wycięte z rygorystycznie podchodzącej do zagadnienia Fedory. Nie przeszkodziło to jednak Amazonowi dostraczać w AWS otwartego forka MongoDB.

Zobacz też: Nowe chmurowe licencje w praktyce: MongoDB z hukiem wyleciało z RHEL i Fedory

Team Leader E-Commerce for Foreign Markets

Sopot
Aplikuj

Frontend Developer (React) 14400 - 21500 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

IT Netzwerktechniker (m/w/d)

Ulm
Aplikuj

Specjalista ds. Sprzedaży

Gdańsk
Aplikuj

React Native Developer 18000 - 20000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej