Blog IT, Blog Marketing

Manjaro 20.0 dostępne – użytkownik sam wybiera między paczkami snap i flatpak

Manjaro 20.0 dostępne – użytkownik sam wybiera między paczkami snap i flatpak

Maciej Olanicki , 28.04.2020 r.

Ostatnie kilka dni to istny wysyp nowych wersji ważnych linuksowych dystrybucji. W weekend zaprezentowana została nowa wersja Ubuntu – szczególnie istotna, gdyż jest to wydanie o wydłużonym okresie wsparcia, dziś natomiast zadebiutowała Fedora 32. To jednak nie koniec atrakcji – można już pobierać najnowszą wersję Manjaro oznaczoną okrągłym numerem 20.0. Czy okrągła numeracja odpowiada liczbie zaprezentowanych nowości i usprawnień? Przekonajmy się.

manajro-20-3

Miłe dla oka nowości widać już na pierwszy rzut oka, zwłaszcza w domyślnym środowisku graficznym Xfce, które dostępne jest tutaj w wersji 4.14. Odświeżono motyw graficzny, postarano się także, aby interfejsy aplikacji dobierały karnacje bardziej konsekwentnie. W samym Xfce 4.14 wśród najważniejszych nowości wymienić na leży obsługę wygaszaczy ekranu, przebudowaną tackę systemową oraz implementację wyszukiwarki Catfish. Więcej uwagi nowościom w Xfce 4.14 poświęciłem w dniu jego premiery.

manjaro-20-1

KDE Plasma dostępne jest w Manjaro 20.0 w wersji 5.18, zaś GNOME w 3.36. Bodaj najwięcej nowości w samym systemie pojawiło się w jego domyślnym menedżerze pakietów. Pamac 9.4 oferuje możliwość łatwego włączania i wyłączania obsługi paczek snap i flatpak. W GUI Pamaca wystarczy przejść do ustawień, gdzie oba formaty mają osobną kartę. Na każdej z nich znajdziemy stosowny przełącznik i to właśnie z jego użyciem decydujemy, który format wybrać. Oczywiście można też korzystać z obu równocześnie.

manjaro-20-2

Nowości zawitały także do bardzo udany instalator Manjaro Architect. Architect to tekstowy instalator pozwalający na daleko idącą personalizację instalacji – można tu wybrać np. środowiska graficzne, wersję jądra Linux, sterowniki, itd. Architect jest zarazem niewielki i łatwy w obsłudze – nie będzie chyba przesady w twierdzeniu, że jest to aktualnie najlepszy sposób na dostosowaną do konkretnych potrzeb użytkownika instalację Manjaro. Wraz z wersją 20.0 architekt wzbogacił się o obsługę systemu plików ZFS.

System bazuje na jądrze Linux w wersji 5.6. Obrazy instalacyjne nowego Manjaro 20.0 znaleźć można na oficjalnej stronie dystrybucji.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej