Blog IT, Blog Marketing

QEMU 5.0 dostępne z nowościami w obsłudze ARM i systemem plików VirtIO-FS

QEMU 5.0 dostępne z nowościami w obsłudze ARM i systemem plików VirtIO-FS

Maciej Olanicki , 29.04.2020 r.

Trudno wyobrazić sobie dziś stos wirtualizacji Linuksa bez QEMU. Emulator obsługuje kompletną wirtualizację lwiej części najpopularniejszych architektur sprzętowych na czele z x86, ARM czy SPARC. Po pięciu miesiącach od premiery QEMU 4.2.0 właśnie ukazała się nowa wersja oznaczona okrągłym 5.0, która przynosi wysyp nowych funkcji, a wśród nich co najmniej kilka ważnych nowości.

Bodaj największa liczba tych ostatnich dotyczy architektury ARM. Zacznijmy jednak od funkcji porzuconych. Ze względu na zmiany w samym jądrze Linux QEMU 5.0 nie pozwalają już na uruchamianie KVM na architekturze AArch32 jako hoście. W przyszłości możliwość ta zostanie całkowicie usunięta. Nic nie stoi jednak nadal na przeszkodzie, by uruchamiać gościa AArch32 na hoście AArch 64. Nowe QUEMU nie obsługuje już także Bluetooth.

Ponadto dodano obsługę licznych niewspieranych dotąd funkcji architektury ARM w wersja 8.1-8.4 (m.in. RCPC, PMU, TTCNP). Do listy obsługiwanych procesorów dodano układ Cortex-M7. Nie zabrakło także dodania obsługi nowych komputerów jednopłytkowych: tacoma-bmc, Netduino Plus 2 i Orange Pi. Być może jednak najważniejszą nowością w kwestii obsługi architektury ARM jest wsparcie dla standardu Trusted Platform Module.

Kolejną ważną nowość stanowi obsługa bazującego na frameworku FUSE sterownika systemu plików VirtIO-FS, który pojawił się w jądrze Linux wraz z premierą wersji 5.4. Dzięki niemu w QEMU 5.0 możliwe jest sprawniejsze współdzielenie systemu plików pomiędzy gościem i gospodarzem. VirtIO-FS jest bowiem w realizacji tego zadania znacznie wydajniejszy niż VirtIO-9P, a ponadto oferuje więcej w zakresie kompatybilności z interfejsem POSIX.

Oczywiście nowości jest znacznie więcej, dość wspomnieć choćby o dodaniu Dbus-VMstate, który obsługuje w QEMU 5.0 migracje danych przesyłanych za pośrednictwem demona D-bus. Nie zbrakło także licznych poprawek i nowości w obsłudze architektury PowerPC, zaś architektura SPARC jest odtąd obsługiwana zarówno w wersji 32-, jak i 64-bitowej. Z pełną listą nowości w najnowszej wersji QEMU zapoznać się można na oficjalnej stronie emulatora.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej