Pozycja Google w zakresie wpływu na rozwój Androida jest dziś nieporównywalnie wyższa, niż ma to miejsce w przypadku jakiejkolwiek innej organizacji. Nie będzie przesady w twierdzeniu, że Google administruje dziś rozwojem najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie. Niestety, nie przekłada się to na jego bezpieczeństwo, o czym dobitnie świadczą wyniki testów wbudowanej w Androida ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.
Trzy lata temu Google uczyniło fundament ochrony przed malware z mechanizmów Google Play Protect, skanera zapewniającego ochronę przeciw różnej maści złośliwemu oprogramowaniu tak na gruncie oficjalnego sklepu z oprogramowaniem Androida, jak i pamięci samych urządzeń końcowych. Niestety, skuteczność Google Play Protect została poważnie podważona przez opublikowane właśnie badania przeprowadzone przez AV-TEST, w których zestawiono ze sobą skuteczność 17 mobilnych antywirusów dostarczanych przez wielu producentów.
Oczywiście obiektywność podobnych testów pozostawia często wiele do życzenia, niemniej AV-TEST uznawany jest powszechnie za najbardziej miarodajny. Potwierdza to przejrzysta metodologia. Wybrane 17 programów miało zidentyfikować około 6,7 tys. próbek różnego rodzaju malware. Niestety, Google Play Protect poprawnie zidentyfikowało około 2,7 tys., „przepuszczając” aż 4 tys. Jest to zdecydowanie najniższy wśród wszystkich testowanych programów. Nawet znajdujący się u końca stawki AVG osiągnął wynik 98,9% skuteczności, co bez przesady można nazwać absolutną deklasacją.
W czołówce wyniki są zbliżone: najwyższe noty uzyskało mobilne oprogramowanie Avira, Bitdefender, G Data czy Kaspersky, zgarniając najwyższe noty zarówno w kategorii skuteczności ochrony, jak i wydajności oraz użyteczności. W przypadku Google Play Protect najwyższą notę udało się uzyskać tylko w zakresie wydajności (wyprzedziło w tej kategorii wyłącznie McAffee Mobile Security), jednak w obu pozostałych ochrona wbudowana w Androida uzyskała okrągłe 0.0. Skuteczność detekcji GPP została zaś oszacowana kolejno na 37% w testach real-time i na 33,3% w testach z zestawem referencyjnym
Skuteczność dowolnego z konkurencyjnych pakietów dostarczanych na Androida przez firmy trzecie w obu kategoriach ani razu nie spadła poniżej 98,9% (dolna granica AVF AntiVirus Free), zaś w czołówce, gdzie zdecydowana większość to oprogramowanie udostępniane w modelu płatnej subskrypcji, w obu kategoriach wyniosła ona 100%. Trudno jednak stwierdzać, że darmowa dostępność Google Play Protect może stanowić jakiekolwiek usprawiedliwienie, gdyż skutecznością zbliżoną do oprogramowania komercyjnego wykazało się także gro aplikacji darmowych.
Ze szczegółowym omówieniem styczniowych badań AV-TEST rynku mobilnych programów zabezpieczających przed malware można zapoznać się na oficjalnej stronie AV-TEST.