Blog IT, Blog Marketing

Menedżer pakietów APT dostępny w wersji 2.0. Przegląd najważniejszych nowości

Menedżer pakietów APT dostępny w wersji 2.0. Przegląd najważniejszych nowości

Maciej Olanicki , 09.03.2020 r.

Po ponad roku od wydania ostatniej dużej wersji ukazało się nowe APT, domyślny menedżer pakietów w wielu dystrybucjach wykorzystujących paczki DEB, przede wszystkim Debiana i Ubuntu. Wydanie zostało oznaczone okrągłym 2.0, jednak nie oznacza to jeszcze ogromu nowości. Obwieszczający na swoim blogu premierę twórca APT, Julian Andres Klode, stwierdził po prostu, że numeracja „1.10 byłaby nudna”.

Nie oznacza to jednak, że nowości nie ma wcale. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej. Wśród nowych funkcji w stosunku do wersji 1.8 pojawiła się między innymi obsługa apt-patterns umożliwiające budowanie całych wieloczłonowych wyrażeń odpowiadających wielu złożonym kryteriom wyszukiwania i wykorzystywanie ich do odnajdywania paczek. Polecenie apt(8) oczekuje na blokadę DPKG, zaś kiedy ta nie może zostać przeprowadzona, to wyświetla proces, który ją wstrzymuje.

Kolejna nowość to obsługa nowego polecenia satisfy dla apt(8)apt-get(8). Pewne nowości pojawiły się także w kwestii wydajności: APT używa odtąd w celu haszowania biblioteki libgcrypt, co przełoży się na szybkość działania. Podobnie jak poprawki w zakresie dekompresji. Poprawki pojawiły się także w kwestii bezpieczeństwa menedżera: dane w auth.conf w APT 2.0 odnoszą się tylko do szyfrowanego protokołu HTTPS, utrudniając przechwycenie.

Nowości przygotowano także dla deweloperów. Za sprawą migracji na libgcrypt usunięto implementacje CEC16, MD5, SHA1 I SHA2, zmieniony został format cache, biblioteka apt0inst została połączona z apt-pkg, zaś apt-pkg można znaleźć za pomocą pkg-config. A z czym się nie udało zdążyć na premierę? Na razie wciąż niegotowy jest python-apt 2.0. APT w wersji 2.0 będzie dostępna jako menedżerem pakietów między innymi w Fedorze 32 czy Ubuntu 20.04.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej