SUSE niedawno zaktualizowało dokument traktujący o zasadach i warunkach udzielania subskrypcji, aby wyklarować politykę cenową wobec własnych produktów przeznaczonych na platformę IBM Power, w celu uwzględnienia potrzeb klientów biznesowych zdecydowanych na zakup licencji typu sub-capacity (niepełna pojemność) dla oprogramowania SUSE dedykowanego serwerom IBM Power. Licencje sub-capacity dotyczą możliwości licencjonowania oprogramowania autoryzowanego metryką PVU (Processor Value Unit - Procesorowa jednostka wartości), na mniejszej niż pełna pojemność liczby rdzeni procesora, jeśli dany program zostanie także wdrożony w odpowiednim środowisku wirtualizacji.
Zobacz też: Koniec licencji OEM? Rewolucja w Microsofcie zapowiada zmiany w myśleniu o PC
Serwery IBM Power słyną z potencjału do skalowalności wertykalnej (choćby 192 rdzenie procesora i 64 TB pamięci RAM), a także z wydajnej infrastruktury wirtualizacji PowerVM. Toteż część klientów korporacyjnych decyduje się na konsolidację licznych obciążeń (workloads) na jednym serwerze.
Wirtualizacja PowerVM (płatna funkcja serwerów IBM Power) umożliwia zagwarantowanie, iż konkretne obciążenie będzie odbywać się na podzbiorze procesorów danego systemu sprzętowego. Można sobie wyobrazić istnienie 192-rdzeniowego serwera IBM Power z 32 rdzeniami, z bazą danych DB2 i systemem AIX, a pozostałe 160 rdzeni może obsługiwać SAP HANA na SUSE Linux dla aplikacji SAP.
Licencjonowanie oprogramowania, a dziś raczej jego subskrybowanie, było tradycyjnie wyceniane w oparciu o ilość zainstalowanych procesorów w danej maszynie, a konkretniej są to licencje udzielane per socket (na poszczególne gniazdo procesora). Mniej samych procesorów lub jego rdzeni, zależnie od treści licencji, zazwyczaj oznacza niższe koszty nabycia oprogramowania. Nazywa się to licencjonowaniem opartym o wycenę sub-capacity, ponieważ klient płaci tylko za oprogramowanie oparte na podzbiorze całkowitej pojemności sprzętu.
Zobacz też: Obecny rozwój YaST i dziewiętnasta edycja Hack Week
Większość oprogramowania IBM sprzedawana jest w oparciu o zakres cen odpowiadający licencjom sub-capacity, toteż klienci IBM Power oczekują wydatków na licencję lub subskrypcje na podstawie mocy obliczeniowej procesora dostępnej dla każdego obciążenia.
Produkty SUSE miały swój początek na rynku serwerów X86, gdzie ceny tradycyjnie były oparte na liczbie gniazd procesorów, jako miary pojemności procesora. Konsolidacja serwerów jest mniej rozpowszechniona na rynku X86, a wycena sub-capacity dla oprogramowania jest mniej dostępna. W związku z tym cena większości subskrypcji SUSE zależy od liczby gniazd procesorów dostępnych na serwerze, zwanych cenami pełnej pojemności.
W związku z wyjątkowymi możliwościami platformy IBM Power, SUSE zmieniło warunki subskrypcji swoich produktów, aby uwzględnić możliwość wyceny licencji sub-capacity, jako opcji dla architektury Power. Umożliwi to klientom partycjonowanie serwerów IBM Power z wirtualizacją PowerVM i płacenie tylko za pojemność dostępną dla tego produktu SUSE na danym serwerze.
Wskaźnik opłat za subskrypcję produktów SUSE na platformie IBM Power nie został zmieniony i nadal jest mierzony w „parach gniazd”. Ponieważ PowerVM przydziela pojemność procesora w odniesieniu do rdzeni procesorów, musi istnieć sposób na konwersję przydziału „rdzeni” w PowerVM na równoważną liczbę par gniazd dla założeń subskrypcji SUSE. Dlatego że subskrypcje SUSE są sprzedawane w przyrostach par gniazd, aby korzystać z wyceny sub-capacity na systemach Power, a jednocześnie używać par gniazd, należy obliczyć ekwiwalent pary gniazd (Socket Pair Equivalent), który reprezentuje pojemność procesora udostępnianą obciążeniu SUSE.
Niestety istnieje inna komplikacja polegająca na tym, że serwery IBM Power mają różną liczbę rdzeni na gniazdo, a zatem na parę gniazd. Na przykład serwer IBM E980 z funkcją sprzętową #EFP1 ma 8 rdzeni na gniazdo lub 16 rdzeni na parę gniazd. Ten sam sprzęt zamówiony z funkcją #EFP3 ma 12 rdzeni na gniazdo lub 24 rdzenie na parę gniazd. Aby obliczyć ekwiwalent pary gniazd dla celów subskrypcji SUSE, należy znać liczbę rdzeni na gniazdo w danym serwerze. Liczba rdzeni na gniazdo w srwerach IBM Power jest powiązana z prędkością procesora. Wyższa prędkość oznacza mniejszą liczba rdzeni na gniazdo.
Sposób obliczenia kosztów licencyjnych:
- Produkt SUSE musi wykorzystywać pary gniazd jako wskaźnik opłat.
- Dotyczy to tylko platform POWER8 i POWER9 (i późniejszych generacji) z czterema lub więcej gniazdami. Nadto E850, E880, E870, E950 i E980 kwalifikują się do wyceny metodą sub-capacity.
- Należy zastosować wirtualizację PowerVM, aby ograniczyć pojemność dostępną dla używanych produktów SUSE. Dopuszczalne metodologie: Dedykowane partycje procesorów (Dedicated LPAR), Dynamic LPAR, Single lub Multiple Shared Processor Pools.
Należy zapoznać się ze standardem IBM dotyczącym cen dla opcji sub-capacity[2].: SUSE zasady i warunki subskripcji - Procesory Integrated Facility for Linux (IFL) nie ograniczają automatycznie obciążeń Linuksa do działania tylko na procesorach IFL i nie mają znaczenia w przypadku cen sub-capacity.
- Klienci i sprzedawcy muszą uwzględnić inną liczbę rdzeni na gniazdo podczas obliczania ekwiwalentu pary gniazd. Liczba rdzeni dostępnych dla SUSE Linux, podzielona według liczby rdzeni dostępnych na gnieździe, równa się właśnie ekwiwalentowi pary gniazd (Socket Pair Equivalent). Należy też zaokrąglić w górę do najbliższej pary gniazd
- Klient musi zakupić subskrypcje na maksymalną liczbę par gniazd, które są kiedykolwiek dostępne obciążeniom (workloads) obsługiwanym przez oprogramowanie SUSE.
- Klient jest odpowiedzialny za zakup dodatkowych subskrypcji, jeśli pojemność procesora zostanie zwiększona przez zmiany w pulach lub aktywację ciemnych rdzeni (dark cores) bądź inne zmiany w pojemności serwera.
Reasumując to konsolidacja serwerów jest powszechną praktyką w przypadku serwerów IBM Power, a wycena sub-capacity jest istotna dla wspierania owej konsolidacji, ze względu na obniżenie kosztu licencjonowania po stronie klienta. Zastosowanie metody ekwiwalentu pary gniazd (Socket Pair Equivalent), pozwala klientom na cennik obowiązujący sub-capacity dla produktów SUSE na serwerach IBM Power i wykorzystanie możliwości PowerVM, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z warunkami licencyjnymi SUSE.