Blog IT, Blog Marketing

Ubuntu Server w kwietniu zyska nowy instalator. Koniec z dziedzictwem Debiana

Ubuntu Server w kwietniu zyska nowy instalator. Koniec z dziedzictwem Debiana

Maciej Olanicki , 17.12.2019 r.

Canonical ogłosił w ostatnim czasie ważne zmiany w serwerowym wydaniu Ubuntu, a zatem – pośrednio – niemal dla całej branży IT. Korporacja prowadzona przez Mike’a Shuttlewortha zdecydowała, że Ubuntu na serwerach potrzebuje nowego instalatora, zbliżonego do znanego z desktopowej wersji Ubiquity. Dotąd był on na serwerach dostępny na żądanie użytkownika, jednak wiemy już, że wkrótce się to zmieni.

Zmiany pojawią się już w kolejnym wydaniu, a zatem na zaplanowanym na kwiecień przyszłego roku Ubuntu 20.04. Warto pamiętać, że jest to niezwykle ważne wydanie – chodzi jednak nie tyle o nowości, choć tych oczywiście nie zabraknie, ale o wydłużony okres wsparcia. Ubuntu 20.04 będzie pierwszym od dwóch lat wydaniem LTS, a to właśnie z niego najczęściej korzystają miłośnicy dystrybucji Canonicala. Zwłaszcza na serwerach.

Subiquity, bo taką nazwę nosi nowy instalator, zastąpi oprogramowanie zapożyczone od Debiana, czyli klasyczny debian-installer wykorzystujący interfejs tekstowy. W związku ze współdzieleniem kodu z Ubiquity serwerowe Ubuntu domyślnie będzie więc można zainstalować z poziomu sesji Live. Zanim to jednak nastąpi, Canonical chce się upewnić, że wszystkie funkcje niezbędne administratorom zostaną z powodzeniem przeniesione z d-i do nowego instalatora.

Sporo już w tym zakresie udało się osiągnąć w fazie, gdy subiquity było opcjonalne. Instalator radzi sobie między innymi z zaawansowanym wsparciem dla RAID i LVM łącznie z szyfrowaniem, umożliwia instalacje bez dostępu do Internetu, obsługuje nieoczywiste architektury arm64, ppc64el czy s390x, przełączanie się do powłoki w celu debugowania, samoaktualizowanie się instalatora i wiele innych.

Nie oznacza to jednak, że nic już nie zostało do zrobienia. Do kwietnia Canonical zamierza zdążyć z implementacją funkcji przeprowadzenia automatycznej instalacji, która nie wymagałaby żadnej ingerencji ze strony administratora, w toku są także prace nad obsługą SSH czy rozpoznawaniem partycji sformatowanych do vtoc wykorzystywanych na dyskach DASD na serwerach z układami s390x. Na tym jednak nie koniec.

Na oficjalnym forum Ubuntu Canonical zbiera także uwagi i zachęca użytkowników Ubuntu Server do dzielenia się sugestiami, jakie jeszcze funkcje powinny trafić do subiquity nim to stanie się domyślnym instalatorem Ubuntu Server. Już teraz członkowie społeczności proszą o więcej wersji językowych oraz… opcjonalną możliwość pozostania przy dotychczasowym opartym na tekstowym interfejsie instalatorze Debiana.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej