Blog IT, Blog Marketing

PostgreSQL 12 dostępne z kompilacją JIT i obsługą kolumn generowanych

PostgreSQL 12 dostępne z kompilacją JIT i obsługą kolumn generowanych

Maciej Olanicki , 03.10.2019 r.

PostgreSQL, przedstawiane przez samych twórców jako najbardziej zaawansowane oprogramowanie bazodanowe Open Source, doczekało się dużej nowej wersji oznaczonej numerem 12. Opinia twórców nie jest odosobniona – PostrgreSQL to bez wątpienia jeden z najlepszych wyborów zakresie zarządzania relacyjnymi bazami danych. Tym bardziej warto przyjrzeć się nowościom zaprezentowanym w najnowszej wersji.

PostgreSQL 12 – co nowego?

Co nie powinno dziwić w przypadku oprogramowania bazodanowego, w nocie wydawniczej na pęczki zapewnień o dokonanych optymalizacjach i przyśpieszeniach. Szczególnie odczuwalne ma to być przy obsłudze zapytań wymagających przetwarzania sporych zbiorów danych. Według testów przeprowadzonych z użyciem benchmarka TPC-C, PostgreSQL, PostgreSQL 12 o wykorzystuje nawet o 40% mniej przestrzeni niż poprzednia wersja.

Kolejne optymalizacje dostrzegalne mają być w zapytaniach do partycjonowanych tabel, szczególnie takich, które mają tysiące partycji. Będąc już przy partycjonowaniu tabel, nie sposób nie wspomnieć o optymalizacji w zakresie dodawania do nich danych poleceniami INSERTCOPY oraz funkcji pozwalającej na dodanie do tabeli nowej partycji bez blokowania zapytań Nie mogło także zabraknąć poprawek w indeksowaniu zasobów, co także ma się przełożyć na przyśpieszenie.

W PostrgeSQL 11 zaprezentowano kompilację JIT, była ona jednak w tamtej wersji funkcją eksperymentalną, testową. W „dwunastce” jest ona już stabilna i domyślnie włączona, za jej obsługę odpowiada kompilator LLVM. Ważną nową funkcją jest także obsługa zapytań o precyzyjne dane z plików w formacie JSON z wykorzystaniem ścieżek JSON Path. Ponadto zapytania WITH będzie automatycznie przekształcane na funkcje proste (inline), jeśli nie są rekursywne i jeśli pojawiają się tylko raz w dalszej części zapytania.

Kolejną nowością w PostgreSQL jest obsługa kolumn generowanych, której zawartość jest obliczana na podstawie innych kolumn, i która ma być dla kolumn tym, czym widok jest dla tabel. Więcej na temat kolumn generowanych oraz pozostałych nowości w najnowszej wersji PostgreSQL można przeczytać w nocie wydawniczej. Tamże dostępne są linki umożliwiające pobranie najnowszej wersji.

Zobacz też: PostgreSQL z sekundowym rozliczaniem dostępny w chmurze Amazona

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej