PostgreSQL, przedstawiane przez samych twórców jako najbardziej zaawansowane oprogramowanie bazodanowe Open Source, doczekało się dużej nowej wersji oznaczonej numerem 12. Opinia twórców nie jest odosobniona – PostrgreSQL to bez wątpienia jeden z najlepszych wyborów zakresie zarządzania relacyjnymi bazami danych. Tym bardziej warto przyjrzeć się nowościom zaprezentowanym w najnowszej wersji.
PostgreSQL 12 – co nowego?
Co nie powinno dziwić w przypadku oprogramowania bazodanowego, w nocie wydawniczej na pęczki zapewnień o dokonanych optymalizacjach i przyśpieszeniach. Szczególnie odczuwalne ma to być przy obsłudze zapytań wymagających przetwarzania sporych zbiorów danych. Według testów przeprowadzonych z użyciem benchmarka TPC-C, PostgreSQL, PostgreSQL 12 o wykorzystuje nawet o 40% mniej przestrzeni niż poprzednia wersja.
Kolejne optymalizacje dostrzegalne mają być w zapytaniach do partycjonowanych tabel, szczególnie takich, które mają tysiące partycji. Będąc już przy partycjonowaniu tabel, nie sposób nie wspomnieć o optymalizacji w zakresie dodawania do nich danych poleceniami INSERT
i COPY
oraz funkcji pozwalającej na dodanie do tabeli nowej partycji bez blokowania zapytań Nie mogło także zabraknąć poprawek w indeksowaniu zasobów, co także ma się przełożyć na przyśpieszenie.
W PostrgeSQL 11 zaprezentowano kompilację JIT, była ona jednak w tamtej wersji funkcją eksperymentalną, testową. W „dwunastce” jest ona już stabilna i domyślnie włączona, za jej obsługę odpowiada kompilator LLVM. Ważną nową funkcją jest także obsługa zapytań o precyzyjne dane z plików w formacie JSON z wykorzystaniem ścieżek JSON Path. Ponadto zapytania WITH
będzie automatycznie przekształcane na funkcje proste (inline), jeśli nie są rekursywne i jeśli pojawiają się tylko raz w dalszej części zapytania.
Kolejną nowością w PostgreSQL jest obsługa kolumn generowanych, której zawartość jest obliczana na podstawie innych kolumn, i która ma być dla kolumn tym, czym widok jest dla tabel. Więcej na temat kolumn generowanych oraz pozostałych nowości w najnowszej wersji PostgreSQL można przeczytać w nocie wydawniczej. Tamże dostępne są linki umożliwiające pobranie najnowszej wersji.
Zobacz też: PostgreSQL z sekundowym rozliczaniem dostępny w chmurze Amazona