Jako początek IT w Polsce podaje się umownie rok 1948, w którym miało miejsce spotkanie wybitnych polskich matematyków, którzy debatowali w sprawie utworzenia maszyn matematycznych, do wykonywania skomplikowanych obliczeń. Po kilku latach od tego momentu powstał XYZ, jako polski ojciec współczesnych komputerów i wraz z jego wypuszczeniem, rodziły się coraz to nowocześniejsze wynalazki, aż w końcu wypuszczono ODRĘ – pierwszy polski komputer i świat IT w kraju zaczął dynamicznie się rozwijać. Które firmy zrobiły oszałamiającą karierę IT i zniknęły?
W artykule wymieniono
- Optimus Romana Kluski
- JTT Computer
- CD-ACtion
- ComputerLand
Optimus Romana Kluski
Optimus Romana Kluski to firma, którą obecnie znasz jako CD Project. Powstała w 1988 r. Jej założycielem był Roman Kluska. W latach 90. należała do największych producentów komputerów PC w Polsce, następnie poszerzyła swoją produkcję o kasy fiskalne, dostarczanie zintegrowanych rozwiązań informatycznych dla urzędów i dużych przedsiębiorstw oraz stworzyła jeden z głównych polskich portali informacyjnych, znany dzisiaj jako Onet.pl.
Ostatecznie jednak Optimus został sprzedany, Kluska zrzekł się udziałów po aresztowaniu za rzekome finansowe przestępstwa. Co się z nim stało? 25 lipca 2011 roku nastąpiła formalna zmiana nazwy spółki z Optimus Spółka Akcyjna na CD Projekt Red Spółka Akcyjna. Dzięki przejęciu CD Projektu i CD Projekt Red przez Optimusa oraz ich fuzji z CDP Investment holding mógł wejść na giełdę dużo szybciej i zacząć zarabiać. W 2013 r. CD Project sprzedał markę Optimus innej spółce, nastawionej na usługi teleinformatyczne.
JTT Computer
To byłe przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą we Wrocławiu założone w 1990 roku, jeden z przodujących polskich producentów komputerów PC, obok Optimusa. Spółka produkowała głównie komputery na potrzeby wyposażenia szkół. Ze względu na to, że produkcja komputerów w kraju związana była z wysokim opodatkowaniem, JTT sprzedawało swoje komputery za granicę, a następnie je odkupowała, Niestety, w tym przypadku firma podzieliła los Optimusa i również została zmuszona do upadłości przez urząd skarbowy, który zarzucił spółce oszustwa podatkowe. Sprawa sądowa zakończyła się uchyleniem wyroku o odszkodowaniu ze Skarbu Państwa za umyślne spowodowanie bankructwa, na skutek błędnych działań niezgodnych z prawem. Wyrok uchylił Sąd Najwyższy, dwukrotnie. Ostatni raz w 2014 r.
CD-Action
Spółka założona w 1996 r. Kto jako dziecko nie pamięta magazynów z płytą CD w kioskach? Dopiero w 2022 r. wydawnictwo przeszło na kwartalny system wydawania gazety. Od 1996 r. rocznie na polskim rynku ukazywało się 13 gazet z kilkoma płytami CD, następnie były to płyty DVD. Od 2018 roku zrezygnowano z płyt, zamiast tego w każdej gazecie znajduje się zdrapka ze specjalnym kodem. Może CD-Action to nie jest firma produkującą komputery, ale na przełomie lat 1996-2010 każdy gracz miał przynajmniej kilka czasopism w swojej kolekcji i z niecierpliwością czekał na kolejny numer.
ComputerLand
ComputerLand SA rozpoczął działalność w 1991 roku. Początkowo zajmował się sprzedażą sprzętu komputerowego. Na przełomie roku 1992 i 1993 firma zaczęł projektować systemy informatyczne oraz tworzyć oprogramowanie dla korporacji z sektora bankowości, usług i użyteczności publicznej. Obecnie spółka to Sygnity SA i jedną z największych spółek informatycznych w kraju.
Polski rynek IT rozwija się dynamicznie od przełomu lat 80/90. Nie może się jednak równać ze światowym rynkiem, chociaż zdecydowanie mamy się czym chwalić. Wielkie spółki, które kiedyś znaczyły dużo i wyznaczały pewien kierunek rozwoju branży w kraju, zostały sprzedane lub zmuszone do upadku przez nieprawne działania. Te, które zdołały się utrzymać (HP, Comarch, Sii, Asseco) są jednymi z największych firm teleinformatycznych w kraju.