O Free Software Foundation ostatnio głośno było za sprawą rezygnacji Richarda Stallmana. Nie samymi skandalami obyczajowymi żyje jednak fundacja – jednym z przejawów jej działalności jest przecież także popularyzacja i rekomendacja prawdziwie wolnego i otwartego sprzętu i oprogramowania. Szczególnie w tej pierwszej grupie FSF się jednak nie przemęczało i certyfikowanego przez organizację sprzętu w tym roku stosunkowo niewiele. Właśnie mamy jednak do czynienia z miłym wyjątkiem za sprawą sympatycznego (acz niezaawansowanego) urządzenia Wireless-N Mini Router v2 firmy ThinkPenguin, Inc.
Jak donosi Phoronix, Wireless-N Mini Router v2 to pierwszy router z certyfikatem RYF od trzech lat, niemniej sam producent, ThinkPenguin, wielokrotnie był już honorowany przez Free Software Foundation między innym za sprawą kart sieciowych czy adapterów i innego sprzętu sieciowego. Certyfikat RYF (Respect Your Freedom) otrzymują od Free Software Foundation wyłącznie te urządzenia, których producenci dowiedli, że mają możliwie jak największe poszanowanie dla prywatności i wolności użytkownika. Nie może tu być mowy o DRM, nadawaniu użytkownikom identyfikatorów reklamowych czy monopolu własnościowych usług.
Wireless-N Mini Router v2 niewielki domowy router z zewnętrznymi antenami gniazdem WAN i LAN oraz USB 2.0 zasilany ładowarką microUSB. Zastosowano w nim procesor Qualcomm QCA9531 o częstotliwości taktowania 650 MHz, 128 MB RAM-u i tyle samo pamięć NAND. Dostarcza Wi-Fi w standardzie 802.11b/g/n 300 Mb/s. Maksymalna siła sygnału to 20 dBm, urządzenie bez anten waży ledwie 40 gramów i ma wymiary 58 × 58 × 25 mm. W podstawowej wersji urządzenie kosztuje 64 dolary (ok. 250 zł), ale można dokupić do niego usługi dodatkowe, w tym VPN.
Oczywiście kluczowym zagadnieniem w przypadku sprzętu z certyfikatem RYF jest preinstalowane na nim oprogramowanie. Na Wireless-N Mini Router v2 trafił system LibreCMC – zbudowana na bazie jądra Linux-libre dystrybucja wykorzystująca także dorobek OpenWRT. Według zapewnień producenta, a teraz także Free Software Foundation, na urządzeniu nie znajdziemy „nawet bita własnościowego oprogramowania”. Warto wspomnieć, że router może spodobać się majsterkowiczom – posiada bowiem złącza GPIO czy układ UART, podobnie jak Raspberry Pi czy Arudino.
Więcej informacji na temat Wireless-N Mini Router v2 znaleźć można na stronie producenta.
Zobacz też: Unia Europejska chce zakazu routerów, w których można zmienić firmware