Blog IT, Blog Marketing

GNOME oskarżone o naruszanie patentów. Copyright trolling uderzy w Open Source?

GNOME oskarżone o naruszanie patentów. Copyright trolling uderzy w Open Source?

Maciej Olanicki , 25.09.2019 r.

Shotwell to program, którego większości użytkowników dystrybucji Linuksa na pulpitach przedstawiać nie trzeba. Pozostałym spieszymy z wyjaśnieniami, że jest to bardzo udana domyślna przeglądarka zdjęć środowiska graficznego GNOME Shell i zarazem niezaawansowany edytor grafiki rastorowej. Nad przyszłością Shotwella zawisły jednak czarne chmury – stosowane w nim rozwiązania stały się bowiem przedmiotem sporu patentowego.

Roszczenia patentowe zgłosiła firma Rothschild Patent Imaging, LLC. Według jej prawników Shotwell narusza własność intelektualną poprzez sposób, w jaki obsługuje wczytywanie zdjęć z nośników zewnętrznych, pozwala je importować, zarządząć nimi czy w końcu udostępniać i publikować w sieci. Jest to zarzut tym bardziej zaskakujący, że przecież Shotwell robi to dokładnie w taki sam sposób, w jaki setki innych przeglądarek zdjęć.

W pozwie zawarto nawet konkretne wskazania elementów, które mają naruszać patenty należące do Rothschild Patent Imaging, LLC. Trudno na tej podstawie wyciągać jakiekolwiek wnioski, gdyż elementy te – jak już wspomnieliśmy – są wspólne dla lwiej części programów tego typu i to nie tylko na Linuksie, lecz także na Windowsie, a nawet na systemach mobilnych. Dla części komentatorów jest to nieomylny znak, że pozew jest przejawem tzw. copyright trollingu, popularnego także w Polsce nadużywania ochrony praw autorskich.

Na odpowiedź przedstawicieli społeczności rozwijającej środowiska GNOME Shell oraz samego Shotwella nie trzeba było czekać długo, choć jest ono zaskakująco lakoniczne:

Fundacja GNOME została poinformowana o pozwie Rothschild Patent Imaging, LLC w sprawie patentu 9 936 086. Rothschild twierdzi, że Shotwell, darmowy i otwarty menedżer zdjęć, narusza ten patent. Neil McGovern, dyrektor wykonawczy GNOME Foundation, t: „Skonsultowaliśmy tę kwestię z prawnikami i zamierzamy zaciekle bronić się przed tym bezpodstawnym pozwem. Ze względu na toczące się spory nie możemy obecnie niestety komentować sprawy.”.

Oczywiście nawet ewentualne utrudnienia w rozwoju i dystrybucji Shotwella nie będą dla użytkowników GNOME oznaczać końca świata – równie dobrych alternatyw nie brakuje. Pozew Rothschild Patent Imaging, LLC może jednak zachęcać kancelarie i organizacje zrzeszające właścicieli praw autorskich do przeprowadzania kampanii copyright trollingu na nowym froncie, jakim jest oprogramowanie Open Source. Jego twórcy nie zawsze będą skłonni ponosić koszty usług prawnych umożliwiających skuteczną ochroną swoich interesów w sądzie.

Zobacz też: GNOME 3.34 dostępny – przyglądamy się nowościom w nowej wersji środowiska

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej